Atėnai, trijų tūkstantmečių Europos civilizacijos lopšys, balandžio 16-oji, stojimo į Europos Sąjungą sutarčių pasirašymas. Gausus būrys visos Europos valstybių ir vyriausybių vadovų, tūkstančiai žurnalistų, privalomais tapę demonstrantai su iš anksto jiems paruoštomis ašarinėmis dujomis, visos Europos dėmesys, politikų ir apžvalgininkų nesibaigiantys komentarai.
Žodžiu, iškilmės, didžiulis istorinis įvykis - Europos Sąjunga iš 15 pasiryžo tapti 27 valstybių sąjunga.
Bet mums įdomiausia tai, kad tarp pagrindinių iškilmių dalyvių yra ir Lietuva. Kažkada, yrant caro Rusijos imperijai, 1918 metais atkūrė (arba pirmą kartą pasiekė) savo nepriklausomybę Suomija, Estija, Latvija, Lietuva ir Lenkija. Toliau likimas lėmė joms eiti skirtingais keliais, todėl šiandien jos tokios nevienodos savo gerove ir pilietiniu brandumu.
Ir štai vėl grįžtama į Europą - dabar jau naują, ekonomiškai integruotą, politiškai glaudžiai bendradarbiaujančią.
Dar neseniai mūsų šalis, kaip ir keliolika kitų, vairuota į tipišką imperijos autonominę sritį, kurioje lietuvių kalba pamažu nukeliautų į jai apibrėžtą virtuvės zoną, o jos elitas - mokslininkai, menininkai, sportininkai, specialistai sklistų po visą plačiąją imperiją ir natūraliai prisidėtų prie tos imperijos tautos šeimininkės kultūros plėtros ir šlovės, Lietuva netikėtai atsidūrė būryje laisvų Europos tautų, kurios kūrė ir puoselėjo savo ypatingąją ir išgarsėjusią pasaulyje sąjungą.
Kita vertus, tai, ką paminėjau - yra praeitis. Kasdieniame gyvenime jos nepasigendame.
Nelabai, tiesą sakant, rūpi ir ateitis. Mums blogai šiandien ir praverstų duona bei reginiai čia ir dabar.
Kas galėtų paneigti tokią sveiką logiką? Jau greičiau argumentavimą galima būtų net sustiprinti.
Dalykas tas, kad praėjusios savaitės balandžio 16-ąją nutiko ir daugiau svarbių mūsų šaliai dalykų, ne vien Lietuvos stojimo į ES sutarties pasirašymas.
Pirmiausia būtent šią dieną gimė 2062 metų Lietuvos prezidentas (kitais duomenimis - taip pat ir 2046 metais išrinktas prezidentas ir net keli ministrai, bet tai tik išankstiniai duomenys). Jis bus renkamas dviem kadencijoms iš eilės, nes dėl išmintingo valdymo pelnys didelę pagarbą ir populiarumą.
Antra, taip pat balandžio 16-ąją buvo parašytos pirmosios vieno romano eilutės. Po kelerių metų tas romanas taps toks populiarus, kad bus išverstas į daugelį Europos ir pasaulio kalbų ir net pasiūlytas Nobelio literatūros premijai (tačiau dėl prastos kalbos ir lėkšto filosofavimo bus atmestas).
Trečia, balandžio 16-ąją Lietuvoje (konkrečiai - Skuode) gimė kūdikis, kuris jau 17 metų nustebins pradžioje Lietuvos, paskui ir Europos sporto pasaulį savo nepaprastais sugebėjimais žaisti futbolą. Ypač bus stebimasi dar ir todėl, kad Lietuva taip ir netapo futbolo valstybe, neiškovojo ryškių pergalių; bet štai pasaulinio garso futbolininkas, prilygstantis, kaip kai kas ėmė teigti, net nuostabiajam Pele, užaugo būtent Lietuvoje.
Ketvirta, tą dieną vienas valdininkas sugalvojo tokią puikią valstybės lėšų nugvelbimo schemą, kad ja naudojantis beveik galima būti garantuotiems, kad nieks nesuras galų. Jis neskubėjo jos įgyvendinti, nes reikėjo ir tinkamos progos, ir gerų partnerių - todėl pats sumanymas realizuotas buvo tik 2006 metais, o jo autoriai demaskuoti tik 2008 metais; būtent tuo jų demaskavimu pasižymėjo tuometinis policijos generalinis komisaras Vytautas Federavičius, jis net tapo ministru, o pačių nusikaltėlių bylos nagrinėjimas tęsėsi dvejus metus, ir nuteisti jie buvo tik 2010 metais. Visa ši istorija buvo tokia įdomi ir išgarsėjusi, kad verta atskiro pasakojimo, nors man gal išvis nereikėjo rašyti apie tai tokį šventišką momentą.
Bet svarbiausia, kad per patį Lietuvos stojimo į Europos Sąjungą sutarties pasirašymo momentą šalyje gimė kūdikiai, kurie užaugę išvis nežinos (o sužinoję pasibaisės), kad Lietuva, jų gražioji ir išpuoselėta gimtinė, kažkada net svarstė kitą alternatyvą (toliau tokių gims vis daugiau).
Kita vertus, šiandien mums išties nieko iš viso to - nei naudos, nei įdomumo.
Tuo “minoru” ir atsisveikinsiu šiandien su savo skaitytojais pasauliniame tinkle, linkėdamas džiugaus Velykų laiko.