JAV, Japonijos ir Pietų Korėjos diplomatai antradienį (09.30) užsiminė apie naujo šešiašalių derybų dėl Šiaurės Korėjos branduolinės programos raundo perspektyvą, tačiau šios komunistinės valstybės pozicija kelia rimtų abejonių dėl derybų ateities.
Diplomatų susitikimas buvo surengtas tuo metu, kai, pasak Pietų Korėjos naujienų agentūros "Yonhap", Pchenjanas pareiškė "praradęs susidomėjimą ir nepuoselėjąs vilčių" dėl naujų derybų, nes Jungtinės Valstijos siekia nuginkluoti šalį derybų keliu.
Vašingtono ir svarbiausių jo sąjungininkių Azijoje aukšto rango diplomatų strateginės derybos yra pirmosios nuo rugpjūtį Pekine vykusio šešių šalių atstovų susitikimo, kuriame nebuvo pasiekta svaresnių rezultatų sprendžiant branduolinę krizę.
Rugpjūtį vykusios derybos buvo užbaigtos susitarimu, kad krizė dėl Pchenjano branduolinių ginklų programos turi būti išspręsta taikiomis priemonėmis, tačiau nebuvo susitarta dėl konkrečios kito derybų raundo datos.
Antradienį žurnalistų paklaustas, kada galėtų įvykti naujos derybos, JAV valstybės sekretoriaus pavaduotojas Jamesas Kelly (Džeimsas Kelis) atsakė: "Mes nežinome".
Šiaurės Korėjos užsienio reikalų ministerija, pirmadienį paraginusi Jungtines Valstijas pasirašyti su Pchenjanu nepuolimo sutartį, paskelbė, jog nebesuinteresuota naujomis derybomis.
"Mes praradome susidomėjimą ir nepuoselėjame vilčių dėl derybų, kai tapo visiškai aišku, jog Jungtinės Valstijos nenori taikaus sambūvio, o siekia pasinaudoti šešiašalėmis derybomis, kad visiškai mus nuginkluotų", - agentūra "Yonhap" citavo Šiaurės Korėjos užsienio reikalų ministerijos atstovą spaudai.
Jis sakė, kad Pchenjanas nežadėjo dalyvauti kitame derybų raunde po rugpjūtį vykusio susitikimo tarp dviejų Korėjų, JAV, Kinijos Rusijos ir Japonijos atstovų.
Šiaurės Korėjos branduolinė krizė kilo praėjusių metų spalį, kai Jungtinės Valstijos paskelbė, kad Pchenjanas prisipažino slapta vykdąs urano sodrinimo programą.
"Reuters"-BNS