Lietuvoje lankėsi JAV Minesotos valstijos valstybinės advokatų kontoros, kurioje dirba apie 200 advokatų, vadovas Džonas Stiuartas. Teisininkas "Akistatos" skaitytojams papasakojo, jog už 100 000 dolerių įsigijus teisininko diplomą, per metus advokatui gali tekti ginti net 2 000 teisiamųjų, bei išsklaidė kai kuriuos Lietuvoje populiarius mitus.
- Kokius pamatėte skirtumus tarp teisinės sistemos JAV ir Lietuvoje?
- Esminių nėra, skiriasi tik detalės. Pavyzdžiui, pas mus kaltinimas suimtajam turi būti pareikštas per dvi paras, o ne per 10, kaip Lietuvoje. Mūsų nusikaltėliai turi teisę į prisiekusiųjų teismą. Prisiekusieji sprendžia kaltę - ne teisėjas. Tačiau tik keli procentai apkaltintųjų, laikančių save nekaltais, reikalauja tokio teismo. Žinia, prisiekusieji gali ne tik išteisinti, bet ir pripažinti kaltu. Tuomet teisiamojo paprastai laukia labai griežtas nuosprendis. Taigi dauguma įkliuvėlių prisipažįsta bent jau iš dalies esą kalti. Tada jų gynėjai su kaltintojais eina pas teisėją ir suderi mažesnę bausmę, nei skirtų prisiekusiųjų teismas, ir visi būna patenkinti.
- Lietuvoje gana paradoksali teisinė sistema: už išžaginimą ar plėšimą gali gauti tiek pat, kiek kitas už žmogžudystę; už paimtą kyšiuką daugiau nei už viso banko išgrobstymą.
- Minesotos valstijoje, kur gyvenu, mirties bausmė irgi panaikinta, tačiau už žmogžudystę pasigailėjimo nelauk. Už nužudymą iš savanaudiškų paskatų pas mus - kalėjimas iki mirties, už nesavanaudišką, bet planuotą nužudymą - kalėjimas iki gyvos galvos su teise po 30 metų rašyti apeliaciją.
- Jei Lietuvoje sunkiai nusikaltai, pavyzdžiui, nužudei, tai po to gali drąsiai išžaginti 10 moterų, apiplėšti 20 senukų, įsilaužti į 30 butų - įkliuvus vis vien teismas paskirs vieną sunkiausią bausmę, o kitos pranyks joje "apėmimo būdu".
- JAV vienaip, atlaidžiau, žiūrima į turtinius nusikaltimus ir žymiai griežčiau į smurtinius. Pavyzdžiui, pas mus ką nors nužudęs, po to dar ką nors išžaginęs ir apvogęs gausi kokius 22 metus (maždaug 14 metų už žmogžudystę, 8 būtinai pridės už išžaginimą, o bausmės už vagystes irgi gali "pasislėpti"). Bare susimušęs sulaužysi žandikaulį - kalėsi pusmetį, dar 2-3 metus "vilksis" atidėtoji bausmės dalis. Mušdamas sulaužysi kaklą - sėsi 8 metams be galimybės atidėti nuosprendžio vykdymą. Pagrasinęs atimsi piniginę - nuo kalėjimo, jei pavyks, gali gal net visai išsisukti, tačiau jei būsi bent pagrasinęs peiliu - lauk kokių 3 metų nuosprendžio. Plėšdamas įdursi peiliu - tūpsi 6-8 metams.
- Lietuvoje pakartotinis nusikaltimas laikomas sunkinančia aplinkybe, tačiau nuosprendžius įtakoja mažai.
- Už kiekvieną pakartotą tokį pat nusikaltimą JAV bausmė griežtės. Pavyzdžiui, už pirmą įsilaužimą į namą gali būti nuteistas kalėti kokius pusę metų su maždaug dvejų metų bandomuoju laikotarpiu. Įsilauši antrą kartą - būsi nuteistas jau kokiems trejiems metams, prie kurių pridės atidėtuosius. Už trečią įsilaužimą - mažiausiai 4-5, už ketvirtą - 7-8 metai ir t. t.
- Ar JAV visuomenė gali turėti įtakos bausmių dydžiams nusikaltėliams? Pavyzdžiui, pusė mūsų žmonių pasisako už mirties bausmę, tačiau niekas visuomenės nei klausia, nei klauso.
- Valstijose žmonės turi didelę valią. Politikai atsižvelgia į rinkėjų lūkesčius ir bausmes lengvina arba griežtina. Pavyzdžiui, prieš dešimtmetį už antrą išžaginimą būdavo skiriama maždaug pusketvirtų metų nelaisvė. Moterys išsireikalavo, kad sodintų maždaug 7 metams. Netrukus joms pasirodė ir to maža - šiandien prievartautojo laukia kalėjimas tuzinui metų. Pastaruoju metu labai sugriežtėjo bausmės už narkotikus.
- Pas mus populiari nuomonė, jog Lietuvoje teisėjai paperkami, savivaliauja, gali aprėkti advokatą ar teisiamąjį. Dauguma mūsų žmonių mano, kad JAV teisingumas kitoks, visiems prieinamas.
- Per savo 24 darbo metus negirdėjau, kad mano valstijoje teisėjas būtų buvęs apkaltintas kyšininkavimu. Paprastai blogiausia, ką jie padaro, - piktnaudžiauja alkoholiu. Tačiau aš pažįstu teisėją, kuris advokatui proceso metu paliepė užsičiaupti. Gynėjas nepakluso ir buvo to teisėjo nubaustas. Nubaustasis su kolegomis pasiekė, kad teisėjas būtų atstatydintas kaip viršijęs įgaliojimus. O dėl teisingumo valstijose - nelygu, kaip į tai pažiūrėsi. Tie, kas negali nusisamdyti privataus gynėjo, kaip ir Lietuvoje gauna valstybės samdytąjį. Kartais, deja, vos kelioms minutėms. Mat kai kurie advokatai JAV per metus atstovauja 2 000 bylų!
- Kokios didžiausios JAV teisėsaugos problemos? Pas mus vagia net laidus, durų rankenas, antkapių lenteles.
- Ir JAV visko pasitaiko. Mineapolyje turėjau namą, kurį nuomojau. Municipalinė statybos inspekcija mane įspėjo, kad to namo durys kiek per prastos, darko gatvės vaizdą. Ką gi, už 400 dolerių (1 600 Lt) užsakiau naujas metalines duris. Ir ką jūs manote? Nuomininkai ne tik pabėgo, bet dar ir naująsias duris pavogė, kad parduotų į metalo laužą. Užtai turėjau dar vienas duris pirkti, kad ir unitazo neišneštų. Taigi, tokių žmonių yra visur. Ir problemų apsčiai. Pavyzdžiui, valstijose pernelyg daug šaunamųjų ginklų, jais įvykdoma daug suplanuotų ir netyčinių nusikaltimų. Net vaikai šaudo. Yra rasinių problemų. Pavyzdžiui apie 6 procentai vairuotojų, nesvarbu - baltieji ar negrai - vežiojasi narkotikų, tačiau policija juodaodžių mašinas stabdo kelis kartus dažniau. Dabar vyriausybė paskelbė karą narkotikams, ir įkalintųjų už tokius nusikaltimus patrigubėjo.
- Keista, kad turtingoje šalyje vogtų duris. Mūsų "žinovai" sako, jog daug kas pas jus pigu. Pavyzdžiui, litras benzino nekainuoja nė lito.
- Galonas benzino (3,78 litro) kainuoja 2 dolerius (1 litras - 2,10 Lt - S. S.). Taip, tai pigiau nei Vakarų Europoje, tačiau panašiai kaip pas jus.
- Na gerai, bet atlyginimai JAV tai tikrai nemenki. Kokie jie?
- Pradedantysis valstybinėje tarnyboje dirbantis advokatas valstijose uždirba apie 43 000 dolerių per metus, tačiau atskaitoma 35 procentai mokesčių (į rankas lieka 2 300 dolerių per mėnesį - S. S.). Lietuvoje tai atrodytų nemaža suma, tačiau JAV kainos didesnės, išlaidų daugiau. Valstijose 4 asmenų šeima, per metus turinti iki 15 000 dolerių pajamų, laikoma skurstančia ir iš tikro sunkokai duria galą su galu. Reikia neužmiršti, jog aukštasis mokslas JAV kainuoja labai brangiai. Pavyzdžiui, teisininko - 100 000 dolerių. Pinigus studentui tenka skolintis ir vėliau atidirbti. Pedagogai į rankas per mėnesį gauna maždaug 1 600-1 900 dolerių; panašios ir policininkų algos. Pradedantysis teisėjas, atskaičius mokesčius, kas mėnesį pasiima maždaug 5 000 dolerių. Gydytojai - dar daugiau, nes jų aukštasis mokslas trečdaliu ilgesnis ir brangesnis.
- Pas mus ne tik kapuose vagia. Čia bankrutuoja daug ūkininkų ir smulkių verslininkų.
- Ta problema labai aktuali ir JAV. Minesotos valstijoje, kur gyvenu, gamta labai panaši į Lietuvos, net stebiuosi. Pas mus vasaros irgi karštos, žiemos - speiguotos. Anksčiau mūsų fermeriai augindavo po kelis galvijus, kiaulaitę, pulką vištelių, sodindavo ir bulvių, ir miežių. Žodžiu, kaip Lietuvoje. Dabar daug tokių į bankrotą suvarė stambusis kapitalas, ūkininkai specializuojasi arba bankrutuoja. Minesotoje dabar dažnai važiuoji pro milžiniškus laukus, kurie iki horizonto apsėti viena kultūra. Jas nuimti atvažiuoja milžiniški traktoriai, vairuojami vieno žmogaus. Kaip ir Lietuvoje, pas mus stūkso bankrutavusių fermerių ūkiniai pastatai. Ir smulkiesiems prekybininkams JAV - ne pyragai. Kur tik pastatomi nauji supermarketai, aplink bankrutuoja dešimtys mažų parduotuvėlių. Taigi turtingiau gyventi dar nereiškia gyventi be problemų.
- Patvirtinkit ar paneikit dar vieną mitą. Čia kalbama, jog jei kaimynai paskųs, kad valstijose namie palikai vieną mažametį vaiką, atlėks vaikų globos tarnybos, jį atims iš tėvų.
- Būna ne taip baisiai. Viską lemia aplinkybės. Atims, jei palikusi 2 metų vaiką motina pėdina pagurkšnoti į barą. Ir visai kitas reikalas, jei vaikui 10 metų, o jį vieną namie palikusi mama eina į parduotuvę maisto.
- Skaitytojus vyrus domins, kokią mašiną vairuoja ketvirčio amžiaus stažą turintis advokatų vadovas. Aišku, kokį milžinišką džipą.
- Man tokio nereikia. Turiu "Mazda 626".
- Ačiū už interviu.
Kalbėjosi S. Stasaitis