Italijos premjeras Silvio Berlusconi (Silvijus Berluskonis) pirmadienį (05.05) gindamasis savo teisme dėl kyšininkavimo užsipuolė Europos Komisijos pirmininką Romano Prodi (Romaną Prodį).
Milijardierius premjeras, kuris tvirtina tapęs Milano teisėjų politinės "raganų medžioklės" auka, teismui sakė, kad 1985 metais dalyvaudamas valstybinės maisto kompanijos SME privatizavime, dėl kurio jam ir buvo pateikti kaltinimai kyšininkavimu, veikė atsižvelgdamas tik į valstybės interesus.
S. Berlusconi apkaltino R. Prodi, kuris tuo metu prižiūrėjo, kaip vykdoma ši privatizacija, mėginus parduoti SME mažesne kaina ir siūlius "dovaną" vienam verslininkui.
R. Prodi atsikirsdamas pareiškė, kad veikė vadovaudamasis Italijos interesais.
S. Berlusconi yra pirmasis pareigas einantis šalies premjeras, kuriam tenka pasirodyti savo paties teisme. Jei jis bus pripažintas kaltu, Italijoje, kuri liepos 1 dieną pusmečiui perims vadovavimą Europos Sąjungai, gali kilti konstitucinė krizė.
Premjeras ir dar keturi asmenys yra kaltinami teisėjų papirkinėjimu siekiant neleisti parduoti SME S. Berlusconi konkurentui - verslininkui Carlo De Benedetti (Karlui De Benedečiui). S. Berlusconi, kuris kontroliuoja didžiausią Italijoje privačią žiniasklaidos grupę, šiuos kaltinimus neigia.
SME pardavė valstybinė holdingo kompanija Pramonės rekonstrukcijos institutas (IRI), kuriai tuo metu vadovavo R. Prodi, vėliau tapęs centro kairiųjų koalicijos lyderiu ir Italijos premjeru, o dabar vadovaujantis Europos Komisijai.
S. Berlusconi teigė, kad R. Prodi su kairiųjų pažiūrų pramonininku C. De Benedetti susitarė už uždarų durų, ignoruodamas IRI valdytojų tarybą.
"Tai skandalas - IRI direktoriai ir taryba apie šį susitarimą nieko nežinojo", - darydamas pareiškimą teismui, kuris užtruko valandą, sakė S. Berlusconi.
Praėjusio mėnesio viduryje S. Berlusconi tvirtino, kad jam turi būti įteiktas medalis už nuopelnus valstybei, nes jis sutrukdė SME parduoti už 479 mlrd. lirų. Premjeras tada priminė, kad prieš kelerius metus ši maisto pramonės milžinė buvo parduota, nors ir dalimis, už 2000 mlrd. lirų.
Vėliau R. Prodi Briuselyje paskelbė pareiškimą, kuriame sakoma, kad bylos faktai rodo jo "nuolatinį rūpinimąsi apsaugoti valstybės interesus, saugoti valstybinę įmonę nuo bet kokio išorės spaudimo, taip pat ir politinio".
Kalbama, kad R. Prodi nori kada nors sugrįžti į Italijos politiką ir prisidėti prie centro kairiųjų stovyklos - S. Berlusconi oponentų.
Anksčiau pirmadienį R. Prodi savo gimtajame Bolonijos mieste žurnalistams sakė: "Aš nesirūpinu. Tai ne mano teismas".
"Reuters"-BNS