Iš mafijos gyvenimo (Marijampolė) .......................................... Po vieną jie - niekas (3 ir 4) .......................................... Marijampolės gubernatorius!
Kita Marijampolės nusikaltėlius išgarsinusi grupuotė - vadinamieji "Raikinai", iki šiol laikomi viena įtakingiausių gaujų Marijampolėje. Nors dar 1995 metais du iš jų, Raimondas Burba (dabar 39 m.), pravarde Raikinas, ir dešimtmečiu jaunesnis Nerijus Kanapka, dar vadinamas Tryduku arba Stalčiumi, be kitų nusikaltimų, buvo kaltinami organizavę nusikalstamą gaują ir jos veiklą, šiandien teisėsaugininkai ir šiuo atveju, tarsi dviprasmiškai šaipytųsi net patys iš savęs, oficialiai linkę neigti buvus organizuotą nusikalstamą "Raikinų" susivienijimą. Mat teisme nepavyko įrodyti, kad gaujai priskiriami nariai būtų turėję bendrą kasą, reikiamą narių skaičių, būtų griežtai pasiskirstę pareigomis, sistemingai rinkdavęsi į susirinkimus ir pasižymėję kitais nusikaltėlių gaujoms būdingais bruožais (pavyzdžiui, kaip garsioji "Vilniaus brigada").
Marijampolės policija Raikinu pradėjo iš naujo domėtis tuoj po to, kai jis 1992 metų rudenį į Marijampolę sugrįžo iš įkalinimo vietos. Vyras su savo bendrais buvo įkliuvęs dėl stambios vagystės iš tuometinio Putliųjų verpalų fabriko ir pasiųstas kalėti ketverius metus. R. Burba sugrįžo į namus atlikęs tik šiek tiek daugiau nei pusę paskirtosios bausmės. Kalbama, kad iš pradžių jis tuokart veikė išvien su smūgiais sau kelią besiskynusiu Arūnu Jakštu ir jo bendrais. Vyrai "pabendraudavo" su asmenimis, kurie policijos buvo įvardijami kaip liudininkai ar nukentėjusieji automobilių vagysčių bei chuliganizmo bylose, ir pastarieji kardinaliai pakeisdavo ankstesnius savo parodymus. Tai buvo ir galvos skausmas, ir mįslė pareigūnams.
Netrukus atsirado Raikino pasekėjų, kuriems su "jakštais" buvo nepakeliui. Pareigūnai mena, kad Raimondas Burba neretai auklėdavo brutaliai besielgdavusius skustagalvius - "jakštų" nariui Benderiui po eilinių muštynių gatvėje yra ne kartą priminęs, kad esą visais gyvenimo atvejais būtina kuo mažiau šiukšlintis, norint gyventi ir nepakliūti į policijos akiratį. Galbūt tokiomis gyvenimo pamokomis "Raikinas" pelnė kitų nusikaltėlių autoritetą. Be kita ko, kalbama, jog prieš dešimtmetį šis vyras mėgdavo girtis savo ryšiais su Kauno "šeimomis", netgi save tituluodavo Kauno skirtu Marijampolės gubernatoriumi.
Mįslingas sprogimas
Raikinas su savo bendrais (Tryduku, Rimantu Leonavičiumi - Ruoniu, Raimondu Stebuliausku-Rolke ir kitais) reketuodavo smulkius Marijampolės verslininkus, įžūliai ir primygtinai siūlydami savo "stogą". "Tvarką" darė ir automobilių turguje. Kai kurie verslininkai, pasijutę įsprausti į kampą, ieškodavosi savo pažįstamų, bendraujančių su "raikinais", kad reikalaujama mėnesio duoklė būtų sumažinta. Nutarusieji drąsiai pagalbos kreiptis į policiją verslininkai neretai tuoj pat ir atšokdavo, nes jau kitą vakarą jų namuose apsilankydavo Raikino parankiniai. Brangiais kvepalais kvepiantys, masyviomis grandinėmis pasipuošę vyrai, rodės, elgdavosi kultūringai, tačiau tuoj pat mįslingai paragindavo pagalvoti apie šeimos ateitį, auginamus gražius vaikus. Dėl to verslininkai linkę kaltinti teisėsaugininkus, nutekindavusius informaciją, tačiau patys pareigūnai tai neigia. Esą gavus nukentėjusiojo pareiškimą, įtariamasis būdavo kviečiamas į policiją ir supažindinamas su kaltinimais - o tai ir yra įsivaizduojamas informacijos nutekėjimas, nes reketuotojas pats juk žino, ką reketavo, ką kalbino.
"Raikinai" bandė pasipelnyti ir iš stambesnių Marijampolės verslininkų. Šie, kratydamiesi nepažįstamų "gatvės berniukų" "stogo", samdydavosi ir asmens, ir įmonių sargybinius. Gali būti, kad 1993 metais Marijampolėje nugriaudėję keli sprogimai, kurie liko neištirti, buvo reketininkų reakcija į jiems nepaklusnius verslininkus.
1993-iųjų balandžio 2-osios priešpietę sprogimas nugriaudėjo ir miesto pakraštyje esančioje Geležinkelio gatvėje. Čia viename iš daugiabučių tuo metu nuomojosi butą R. Burba su savo šeima. Tą rytą sprogo automobilis "Audi 80", į kurį ką tik buvo įsėdęs Raikinas. Vyras tespėjo pavažiuoti apie dešimt metrų. Iš automobilio liko metalo laužo krūva, išbyrėjo greta esančių dviejų daugiabučių langų stiklai. Sunkiai sužalotam R. Burbai prireikė rimtos medikų pagalbos - nelaimėliui buvo amputuota viena koja. Po to dar ilgokai sužalotojo būklė buvo sunki. Pareigūnai, tyrę pasikėsinimo nužudyti faktą, Raikiną laikė nukentėjusiuoju. Bet šis pretenzijų niekam nereiškė ir nebuvo linkęs bendrauti su teisėsaugininkais. Policijai tuokart tik pavyko nustatyti, kad sprogstamasis užtaisas buvo pritvirtintas po automobilio kapotu. Nusikaltimo organizatorių ir vykdytojų teisėsaugininkai neįvardijo iki šiol. Nedviprasmiškai spėliota, ar išpuolis prieš Raikiną - ne konkuruojančių nusikaltėlių darbas konfliktuojant dėl įtakos sferų. Vienakojis lyderis - teisman
Kol R. Burba buvo "remontuojamas" ligoninėje (yra žinoma faktų, kai reketuojami žmonės duokles jam nešė net ir į ligoninę), daugumą gaujos reikalų tvarkė tuometinis jo žmonos svainis Juozas Viliūnas, pravarde Teofilė, taip pat Trydukas, Rolkė, Ruonis, Raikino pusbrolis Edgaras Krunkauskas (Raikinukas). Pareigūnų teigimu, pastarasis padarė didelę klaidą - vietoje lyderio rinkdamas duokles iš valiutos keitėjų, gautus pinigus pasisavindavo "nedeklaruodamas" jų Raikinui. Tai sužinojęs lyderis pasikvietė Raikinuką į ligoninę, paauklėjo, pagėdijo ir išmetė iš gaujos.
Sunkios negalios ištiktas R. Burba labai greitai priminė Marijampolės policijai, kad jis ne tik gyvas, bet ir vėl labai aktyvus. Po gan laimingai pasibaigusio sprogimo tepraėjus vos keturiems mėnesiams, Raikinas su draugais vakarojo tuomet labai populiariame "Algos" restorane. Kilus jų konfliktui su barmenu, įsiplieskusias aistras teko malšinti tame pačiame pastate buvusio banko apsaugos policininkams - šie paleido keletą įspėjamųjų šūvių. Per incidentą vienakojis Raikinas sugebėjo pasipriešinti pareigūnams: vienam iš jų smogė į galvą, kitam, neleidusiam išeiti, kol atvyks policija, per galvą sudavė ramentu. Už tai karingasis invalidas buvo suimtas. Po pusantro mėnesio areštinėn pateko ir bene pagrindinis jo "ginklanešys" Nerijus Kanapka-Trydukas. Jis buvo suimtas vadovaujantis Prevencinio sulaikymo įstatymu ir apkaltintas dėl turto prievartavimo. Keli kiti įtariami gaujos nariai nuo teisėsaugininkų paspruko ir pasislėpė.
Už pasipriešinimą pareigūnams ir už verslininkų reketavimą R. Burba buvo nuteistas aštuonerių metų laisvės atėmimo bausme. Beje, kaltinimus (ypač dėl reketo) neigęs teisiamasis pasielgė labai negarbingai, nes iškrėtė kiaulystę savo konkurentui A. Jakštui: nagrinėjant vieno smulkaus verslininko reketavimo atvejį, Raikinas pareiškė, kad jis negalėjęs imti duoklės iš to žmogaus, nes šį reketuodavęs Jakštas... Tame pačiame teisme dėl reketo buvo pripažinta ir N. Kanapkos kaltė - jis nuteistas dvejų metų laisvės atėmimo bausme. Kitų "raikinų" nusikalstama veika tuokart buvo išskirta į atskirą bylą. Deja, kaltinimas dėl gaujos sukūrimo, kaip jau minėta, nebuvo įrodytas.
Po kurio laiko Marijampolės teisme buvo nuteistas ir R. Burbos pusbrolis E. Krunkauskas-Raikinukas. Už turto prievartavimą ir chuliganizmą jaunuoliui buvo paskirta pusketvirtų metų laisvės atėmimo bausmė. Teismas įrodė, kad Raikinukas, ypač suaktyvėjęs, kai po automobilio sprogimo Raikinas gulėjo ligoninėje, iš turgaus prekeivių, turinčių kioskus, kas mėnesį imdavo 50 litų duokles. Pats reketininkas verslininkams girdavosi "šefuojąs" vienuolika "taškų", rodydavo jiems savo užrašų knygelę, kurioje, anot jo, buvo surašytos jo "saugomų" asmenų pavardės.
Nauja veikla
Iš kolonijos Raikinas sugrįžo 1999-ųjų pradžioje. Marijampolėje sklido kalbos, kad savo neįgalų lyderį - valdingą, bet ramaus būdo, gerai apgalvojantį visus savo poelgius, - labai globoja buvę ir nauji jo parankiniai. Netrukus R. Burba įsigijo tinkamą kojos protezą ir mieste pasirodydavo kaip visiškai sveikas žmogus. Po kurio laiko buvęs reketininkas Marijampolėje įsteigė neįgalių žmonių klubą "Siekis". Jis noriai informuodavo vietos spaudos atstovus apie klubo narių sporto pasiekimus, tačiau visuomet atsisakydavo pasakoti apie savo praeitį ar asmeninį gyvenimą po kolonijos. Su juo susipažįstantiems žmonėms Raikinas daro ramaus, kuklaus žmogaus įspūdį. Pagrindiniai jo aplinkos žmonės - Hansu vadinamas Vitalijus Janulis (32 m.), įvardijamas kaip "Siekio" buhalteris, Remigijus Berneckas (32 m.), Robertas Jakštys-Robė (31 m.), Darius Abraitis (25 m.). ONTT pareigūnų duomenimis, iš viso prie Raikino šliejasi apie 30 asmenų, žinomų policijai savo kriminaline veikla. Ne vienas jų pastebėtas bendraujantis su garsiuoju Šiaulių Baraniu ar Kauno Henyte. Pats R. Burba šiuo metu tituluojamas "Siekio" pirmininko pavaduotoju.
2000-aisiais vadinamieji "raikinai" ėmė siekti legalizuoti gautas ir gaunamas nusikalstamas lėšas. Tuo tikslu įkūrė UAB "Blakštas". Kaip jau buvo rašyta spaudoje, nepajutusi teisėsaugos institucijos susidomėjimo vykdoma veikla, "Raikino" grupuotė, dabar laikoma viena iš finansiškai stipriausių ir organizuočiausių, žengė kitą žingsnį - pradėjo privatizuoti nekilnojamąjį turtą. Pareigūnai neneigia suvokiantys, kad buvę nusikaltėliai veikia "nešvariais" pinigais, tačiau vis naujo turto įsigyja teisėtai, pagal įstatymus. Ypač marijampoliečių dėmesį traukė Raikino aplinkos žmonių vardu miesto centre įsigytas ir įsteigtas restoranas "Egzotika", garsėjęs kaip kiniškų valgių svetainė. Miestelėnai, kalbėdami apie jį, taip ir sakydavo - "pirmas legalus banditų taškas". Restoranas veikė neilgai - patalpose savo veiklą pradėjo kiti šeimininkai. Teisėsaugininkų duomenimis, kiek vėliau buvo įsteigta UAB "Artopolas", kurios pagrindinė veikla - nekilnojamojo turto, priklausančio nuosavybės teise, nuoma. Tai padaryta taip pat Raikino statytinių, giminaičių vardu. Šalia R. Burbos pavardės neretai minima ir praeityje liūdnai pagarsėjusio marijampoliečio verslininko Žydrūno Buzo (30 m.), kadaise iššvaisčiusio indėlininkų pinigus, pavardė.
R. Burbos - doro ir pasiturinčio verslininko - įvaizdis kuriamas ir toliau: vienu garsiausių ir įtakingiausių nusikaltėlių tituluotas marijampolietis neretai pastebimas žinomų Marijampolės verslininkų, įmonių vadovų draugijoje. Tai žmonės, susibūrę į futbolo klubą ir remiantys Marijampolės futbolo komandą "Sūduva". "Akistatos" šaltinių duomenimis, Raimondas Burba parėmė klubą 10 000 litų įnašu. Tiesa, kalbama, kad kai kurie klubo nariai, baimindamiesi nereikalingų apkalbų ar tiesiog neturėdami apie ką pasikalbėti, susibūrimuose Raikino kompanijos kiek privengia.
R. Burba turi šeimą, kurioje auga paauglystę jau perkopę sūnus ir duktė. ONTT pareigūnų duomenimis, Raikinas yra oficialiai išsiskyręs, tačiau su žmona tebegyvena. Beje, prieš pusantrų metų R. Burbos žmona policijai pasiskundė, esą ją dėl nežinomų priežasčių persekiojo nepažįstami asmenys - sustabdė gatvėje, uždengė galvą, įsisodino į automobilį ir, pavėžėję porą kilometrų kapinių link, paleido. Tai tyrę pareigūnai vėliau sakė, kad nieko panašaus įrodyti nepavyko - susijaudinusios moters pareiškimą jie linkę laikyti buvus melagingą. Ar pareiškėjai kažkodėl buvo reikalinga tokia taktika, ar tai buvo tik liguistas daug per savo šeimyninį gyvenimą patyrusios moters kliedesys, pareigūnai negali atsakyti ir šiandien.
Apribota laisvė
Operatyviniais duomenimis, "Raikino" grupuotė tebesiverčia turto prievartavimu, kontrabanda, skolų išmušinėjimu. Reketuojamos aukos nesiskundžia policijai, nes pačios verčiasi spirito ar cigarečių kontrabanda. Du grupuotės nariai - Darius Abraitis ir Japonu vadinamas Tomas Glavinskas (24 m.) - bene prieš pusmetį pateko nemalonėn, kai STT (Specialiųjų tyrimų tarnybos) pareigūnai sulaikė 15 asmenų, įtariamų grobus sunaikinti skirtą didžiulį kiekį kontrabandinių cigarečių, buvusių Kalvarijos policijos komisariato žinioje. Manoma, kad grupuotės neteisėta veikla stebima ir užsienyje, domina Interpolą.
Keletą metų Marijampolės teisėsaugininkų akiratyje neužkliuvęs Raikinas šių metų kovo mėnesį vis dėlto sulaukė jų dėmesio. Tuokart policija gavo informacijos, kad vienoje nuošalioje Trempinių kaimo sodyboje (Kalvarijos sav.), oficialiai priklausančioje vienam R. Burbos giminaičiui, puotauja asmenys, kuriems paskirti teismo apribojimai. Nuvykę pareigūnai rado šešias 17-24 metų merginas (viena jų buvo iš Baltarusijos) ir šešis "Raikino" grupuotės narius bei patį lyderį. Nustebinti ir pasipiktinę puotautojai sakė švenčiantys Raimondo Burbos gimtadienį. Dviem puotos dalyviams už teismo įpareigojimų nevykdymą (jie nepaisė nurodymų nebendrauti su kai kuriais grupuotės asmenimis) tuoj pat buvo iškeltos baudžiamosios bylos.
Policijos duomenimis, po šios puotos ne vienoje Raikino bendrų šeimyninėje pastogėje buvo ir skandalų, ir tariamų skyrybų.
Vasarą ONTT pareigūnai kreipėsi į teismą dėl teismo įpareigojimų paskyrimo Raimondui Burbai. Dar gegužės mėnesį Marijampolės policija R. Burbai pritaikė Organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatymo numatytą priemonę - oficialų įspėjimą nutraukti nusikalstamą veiklą, tačiau įspėtasis į tai nekreipė dėmesio. Rugpjūčio pabaigoje Kauno apygardos teismas Marijampolės ONTT prašymą patenkino ir skyrė teismo apribojimus Raikinui. Teismas rėmėsi policijos surinkta operatyvia medžiaga, kurioje teigiama, jog R. Burba pakankamai artimai susijęs su nusikalstamo pasaulio atstovais, priklauso nusikalstamai grupuotei, kurios lyderis jis yra, bendrauja su kitais nusikalstamais susivienijimais ir gali daryti sunkius nusikaltimus. Teismo sprendimu "Raikinui" nurodyta nebendrauti su Henriku Daktaru (Henyte), Alvydu Viktoru Laurinavičiumi (Luru), Deiviu Ganusausku (Mongoliuku), Vidmantu Gudzinsku (Guzu), Arūnu Pukeliu (Švinium) ir dar 20 asmenų, laikomų Marijampolės "autoritetų" "puokšte". Taip pat nurodyta be žinios nekeisti gyvenamosios vietos ir nuo 23 iki 6 valandomis visada būti namuose, nesilankyti septyniose nurodytose kavinėse. Šie teismo įpareigojimai R. Burbai paskirti iki ateinančių metų sausio 21 dienos. Raikinas šiuo metu yra vienintelis Marijampolės nusikalstamo pasaulio atstovas, kurio laisvė suvaržyta teismo apribojimais. ********************************************************************* Dovana Angelų sargų dienos proga
Marijampolės ONTT pareigūnai nuolat tikrina Raikiną, kaip jis laikosi teismo įpareigojimų. Vienas toks tikrinimas vėlų rugsėjo 30-osios vakarą, Angelų sargų dienos išvakarėse, tapo tokiu skandalingu, kad dabar Marijampolės ir Kalvarijos policininkai gali tai laikyti didžiule pasidovanota dovana jų profesinės šventės proga, o Raikinas ir jo kompanijoje rastas Daujėnų parapijos (Pasvalio r.) klebonas Rimantas Visockas (34 m.) tapo bene nuolatiniais kandžių televizijos laidų herojais.
Viskas prasidėjo nuo nelemto klebono R. Visocko, tą vakarą viešėjusio pas Raikiną mūsų jau minėtoje Trempinių kaimo sodyboje (Kalvarijos sav.), skambučio Panevėžio rajono policijos vadovui Sergejui Smirnovui. Klebonas, tuometinis šio komisariato kapelionas, paprašė komisaro paskambinti kolegoms į Marijampolę ir paprašyti, kad jie tą vakarą neieškotų Raikino namuose, nes šis užtrukęs pas kleboną Daujėnuose ir nebespėsiąs grįžti (klebonas melavo). Nieko blogo nepagalvojęs komisaras (pirmoji patyrusio pareigūno klaida!), nesigilindamas, kas yra marijampolietis Raimondas Burba, kokiais reikalais jis lankosi Pasvalio rajone ir kodėl jam privalu naktis leisti savuose namuose, perdavė tokį prašymą į Marijampolės policiją per savo komisariato budėtojus (antroji klaida!). Marijampoliečiai pareigūnai iš karto sumojo, kad čia kažkas negerai, bet, kaip dabar kalbama, tolesnius veiksmus dar suderino su savo viršininkais Vilniuje. O tada jau Raikino buvo ieškoma šturmu - pasitelkus kolegas iš Kalvarijos, galinčius greičiau nuvykti iki Lietuvos ir Lenkijos pasienyje esančios Raikino pamėgtos nuošalios sodybos, ir greitojo reagavimo būrio "Aras" kovotojus, pasirengusius ir pripratusius dirbti ekstremaliose situacijose.
Namuose Raikino neradus, triukšminga kompanija buvo aptikta minėtoje sodyboje. Raikinas pareigūnų neįsileido apie porą valandų. Į jų raginimą atidaryti duris Raikinas reagavo neįprastai - rėkavo iššaudysiąs "mentiją", "šunaują" ir iš tiesų apšaudė norėjusius į vidų patekti tris Kalvarijos policininkus. Kai grupei pavyko įsiveržti į vidų, visi trys čia užklupti vyrai buvo suguldyti ant grindų. Kartu su jais buvo ir dvi laisvo elgesio merginos (viena jų, anksčiau buvusi vieno "Jakštų" gaujos nario mergina, Raikino draugijoje užklupta ne pirmą kartą). Paaiškėjo, kad, be Raikino, sodyboje buvo ir marijampolietis R. Jakštys-Robė, su kuriuo Raikinui teismo nurodyta nebendrauti, ir ... Daujėnų parapijos klebonas! Dvasininkas iš karto prisipažino, kad švenčiamas jo gimtadienis, ir įsiteikiančiai priminė, kad policininkai turėtų pažinoti jį kaip "Dviračio žinių" veikėją, prieš metus garsiai - su vidurnakčio varpų dūžiais - šventusį savo gimtadienį parapijos salėje. Dvasininkas atviravo, kad jaukią vietelę gimtadieniui jam nurodė buvęs kurso draugas Edvardas Baniulis, šiuo metu dirbantis Marijampolėje. Visi užklupti vyrai ir viena mergina buvo neblaivūs. Kriminalinio pasaulio atstovai duoti parodymus atsisakė. Sodybos viduje esančios krosnies pelenuose pareigūnai surado pistoletą, kuriuo prieš šturmą šaudė Raikinas.
Triukšmingas gimtadienis "atsirūgo"
Klebono gimtadienis, paties solenizanto patikėtas nusikaltėlių autoritetui Raikinui, daug kam "atsirūgo". Dauguma parapijiečių klebono elgesį pasmerkė. Panevėžio vyskupas Jonas Kauneckas laikinai nušalino R. Visocką nuo turėtų pareigų ir pasiūlė jam užsidaryti vienuolyne bei atgailauti. Vyskupas sakė lauksiąs Suvalkijos pareigūnų atsakymo, ar R. Visockas nuolat bendraudavo su "raikinais", ar tai buvo tik atsitiktinumas. Nemalonumų sulaukė ir nusikaltėlių autoritetui bandęs padėti Panevėžio rajono policijos vadovas. Savo (Vilkaviškio) vyskupijos vadovui vyskupui Rimantui Norvilai turėjo aiškintis ir Marijampolės karinės įgulos kapelionas E. Baniulis. Esą jis nurodė Daujėnų klebonui "raikinų" irštvą. Beje, Marijampolės ONTT pareigūnams seniai ne paslaptis, kad kunigas E. Baniulis yra Raikino geras pažįstamas ir laikomas "raikinų" aplinkos žmogumi. E. Baniulis yra sakęs, kad su nusikalstamo pasaulio atstovais jis susipažinęs tuo metu, kai dirbo Marijampolės griežtojo režimo pataisos darbų kolonijoje.
O kas dabar laukia garsiojo Raikino? Lemtingąją naktį jis pažeidė du teismo įpareigojimų punktus (nebuvo namuose ir bendravo su R. Jakščiu) ir už tai bus teisiamas. Baudžiamoji atsakomybė vyrui gresia ir už pasipriešinimą policijos pareigūnams (be kitų bausmių, už tai gali būti skirta laisvės atėmimo bausmė iki trejų metų). Redakcijos šaltinių duomenimis, R. Burba gailisi padaręs rimtą klaidą ir pasitikėjęs pas jį viešėjusio klebono "galiomis" bei pažintimis. Po įvykio kalbinti keli Marijampolės teisėsaugininkai buvo skirtingos nuomonės apie įvykio baigtį Raikino atžvilgiu. Vieni sakė, kad "autoritetas" atsipirks su laisvės atėmimu nesusijusiomis bausmėmis, kiti spėliojo, kad bus nelengva įrodyti, jog lemtingąją naktį šaudė būtent Raikinas, treti tikino, jog liūdnai pagarsėjęs praeities nusikaltėlis dabar bent pusei metų bus pasiųstas už grotų esą "vien dėl akių ir aktyvaus visuomenės susidomėjimo".
Kai straipsnis buvo ruošiamas spaudai, Raikinui jokie įtarimai dar nebuvo pareikšti - per savo advokatę vyras teisėsaugininkams pranešė, kad serga.
********************************************************************* "Akistatos" inf.