Irakas nusprendė kol kas neskelbti dokumentų apie kyšius nafta, kuriuos neva Saddamas Husseinas (Sadamas Huseinas) davė užsienio pareigūnams ir verslininkams už jų lojalumą, sakė trečiadienį Irako valdančiosios tarybos narys Muwaffaqas al-Rubaie (Muvafakas Rubajis) interviu Kuveito laikraščiui "al-Seyassah".
JAV paskirtos Irako valdančiosios tarybos nuomone, dokumentų paskelbimas gali sukelti tarptautinį skandalą, pirmiausia - arabų pasaulyje.
"Aš savo akimis mačiau keistus dalykus, kuriais sunku patikėti. Jie susiję su kai kuriais arabų politikais ir kitų šalių politiniais veikėjais, taip pat įžymiais islamo pasaulio asmenimis, su kuriais Saddmas Husseinas dažnai bendravo ir kuriuos mėgino papirkti. Pinigų pervedimai patvirtinti dokumentais", - sakė M.al-Rubaie.
"Mes nenorime skelbti turimų slaptų dokumentų, kad nesukeltume triukšmo arabų pasaulyje ir už jo ribų", - sakė jis.
Pasak M.al-Rubaie, Irako valdančioji taryba gali paskelbti šiuos dokumentus tik drauge su keliomis tonomis kitų "labai pavojingų raštų", saugomų su grifu "slaptai". Tarybos narys nepatikslino, kokie yra šie dokumentai.
2004 metų sausį nepriklausomas Irako laikraštis "al-Mada" paskelbė sąrašą 46 privačių asmenų, kompanijų ir organizacijų Irake ir užsienyje, kurie gavo daug milijonų barelių "juodojo aukso" atsilyginat už lojalumą Saddamo Husseino režimui.Sąraše nurodyti valdančiųjų arabų šeimų nariai, religinės organizacijos ir politinės partijos iš Austrijos, Egipto, Jordanijos, Jungtinių Arabų Emiratų, Sirijos, Sudano, Turkijos, Kinijos, Prancūzijos ir kitų šalių.
Laikraščio teigimu, sąrašas sudarytas remiantis Irako naftos pramonės ministerijos dokumentais. Tarp "ėmusiųjų kyšius nafta" laikraštis nurodė ir Rusų Ortodoksų Bažnyčią ir Rusijos Federacijos komunistų partiją, taip pat Indijos kongreso partiją bei Palestinos išsivadavimo organizaciją.
Į Kuveito korespondento prašymą pakomentuoti laikraščio paskelbtą sąrašą M.al-Rubaie atsakė: "Aš negaliu pasakyti, ar tai tiesa, ar melas. Turiu prisipažinti, kad nemačiau sąrašo".
Antradienį aukštas Irako naftos ministerijos pareigūnas pranešė, kad šis sąrašas - tikras, ir jame nurodyti asmenys bei organizacijos veikė pagal JT programą "Nafta už maistą".
"Taip, jie buvo laikomi vyriausybės draugais ir turėjo teisę išgauti naftą, bet tai buvo ne dovanos, - sakė pareigūnas, pageidavęs neskelbti savo pavardės. - Tai buvo sąžiningas verslas, ne neteisėtas tuo metu, nes jis pateko į programą "Nafta už maistą".
"Reuters"-BNS