Virginija GRIGALIŪNIENĖ
Apie skydliaukės hiperfunkciją
"Esu nuolatinė jūsų laikraščio skaitytoja, - rašo Irena R. iš Kauno. - Noriu, kad atsakytumėte į kelis klausimėlius. Prieš ketverius metus man buvo diagnozuota skydliaukės hiperfunkcija. Vartoju metizolį ir širdies darbą gerinančius vaistus. Noriu sužinoti, kaip metizolis veikia, koks yra šio preparato šalutinis poveikis. Taip pat - kas turi įtakos skydliaukės hiperfunkcijos išsivystymui, ko reikėtų vengti ir panašiai".
Metizolis - tai vaistai, skirti hipertireozei (skydliaukės hiperfunkcijai) gydyti (šie vaistai slopina skydliaukės veiklą). Kad liga neprogresuotų, metizolis gali būti skiriamas vartoti ilgą laiką. Kaip ir bet kurie kiti medikamentai, metizolis turi tam tikrą šalutinį poveikį. Nepageidaujamų simptomų pasireiškimo stiprumas, priklausomai nuo to, kokia preparato dozė vartojama, paprastai pasireiškia per pirmąsias 4 - 8 vartojimo savaites. Dažniausiai pastebima odos reakcija (gali išberti odą, ją niežtėti, vargina dilgėlinė); gali šiek tiek pakilti kūno temperatūra, kuri vėliau normalizuojasi; kartais sutrinka skonis, skauda sąnarius, galvą, pykina, jaučiamas skausmas po krūtine, sumažėja raumenų jėga, padidėja seilių liaukos ir limfmazgiai, pastebima, jog ima slinkti plaukai. Itin retais atvejais minėtas preparatas sukelia sunkius nepageidaujamus reiškinius: išsivysto agranulocitozė, aplazinė anemija, kepenų uždegimas, hipoglikeminė koma, raudonoji vilkligė, periferinių nervų uždegimas ar kt.
Atkreipiame dėmesį, jog dauguma metizolį vartojančių ligonių šį preparatą toleruoja gerai, nejaučia nė menkiausių negalavimų.
Skydliaukės hiperfunkcija - tai liga, kai skydliaukė gamina per didelį kiekį hormonų (trijodtironkino - T3 ir tiroksino - T4). Dėl šios priežasties suaktyvėja baltymų, angliavandenių ir riebalų apykaita, gali pakisti kai kurie organai (kepenys, širdis, kaulai, oda, antinksčiai, lytinės liaukos ar kt.).
Skydliaukės hiperfunkcija dažniausiai išsivysto sergant Bazedovo liga ar esant autonominei skydliaukės mazgo hiperfunkcijai. Pirmuoju atveju kraujyje atsiranda antikūnai, kurie skatina skydliaukę gaminti didesnį kiekį hormonų. Antruoju atveju didelį kiekį hormonų gamina skydliaukės auglys (joje esantis mazgas).
Nustačius ligos išsivystymo priežastį ir skyrus gydymą, normali skydliaukės veikla atstatoma per keletą mėnesių, o palaikomasis gydymas gali būti tęsiamas kelerius metus. Jei liga atsinaujina, gali būti skiriamas gydymas radioaktyviuoju jodu arba atliekama skydliaukės operacija.
Gydytojų endokrinologų teigimu, skydliaukės hiperfunkciją turintiems ligoniams jokiu būdu negalima, pasijutus geriau, gydymąsi skirtais vaistais nutraukti ar juos pradėti vartoti savo nuožiūra. Mat liga gali pradėti recidyvuoti, dėl to kils sunkių komplikacijų grėsmė. Reikia atminti, jog skydliaukės hiperfunkcijos gydymas yra ilgas ir kruopštus, būtina laikytis visų gydytojo nurodymų.
Kai vaikas graužia nagus
"Noriu paklausti patarimo, kaip atpratinti mažą vaiką graužti nagus?" - teiraujasi Monika V. iš Prienų rajono.
Tai padaryti iš tiesų yra gana sunku. Galima naudoti ir specialųjį laką, ir specialius šiam reikalui skirtus tepaliukus (jų galima įsigyti vaistinėje). Nustatyta, jog šio įpročio išsivystymui turi įtakos ir psichologinės problemos, tad gali prireikti raminamųjų mikstūrų.
Kandilomos plinta lytiniu keliu
"Noriu sužinoti, ar įmanoma kandilomomis užsikrėsti ne lytiniu keliu, o, pavyzdžiui, per bendrus rankšluosčius, patalynę, kempines ir panašiai," - klausia Juozas V. iš Kauno.
Virusinės kilmės karpų (kandilomų) sukėlėjas - žmogaus papilomos viruso (ŽPV) šeštasis ir vienuoliktasis tipai. Paprastai šia infekcija užsikrečiama lytiniu (kontaktiniu) keliu. Infekcijai plisti padeda gleivinės nutrynimai, iššutimai, susiformavę nešiojant per daug aptemptą apatinį trikotažą, gausios makšties išskyros ir t. t.
Teks vykti į konsultaciją
" Prieš keletą mėnesių pajutau, jog sutriko regėjimas dešine akimi, - rašo Elena D. Iš Radviliškio rajono. - Maždaug po trijų dienų dešine akimi pradėjau beveik nematyti - akyse ėmė mirguliuoti juodi taškai. Buvau pas šeimos gydytoją - nusiuntė konsultuotis į Šiaulius. Šiaulių gydytojai patarė važiuoti į Kauno arba Vilniaus akių klinikas, bet negarantavo, kad ten dirbantys daktarai akį pagydys ir regėjimą atstatys. Noriu paklausti, ar dar įmanoma akį pagydyti?"
Į tokį klausimą galėtų atsakyti tik aukščiausio lygio specialistai, kruopščiai apžiūrėję jūsų akį ir nustatę, kas jai yra. Tokie specialistai kaip tik ir dirba Vilniuje bei Kaune. Todėl patartume jų konsultacijos neatsisakyti.
Jei įaugo nagas
"Noriu paklausti, dėl kokių priežasčių įauga nagai? - klausia Lilė L., nenurodžiusi gyvenamosios vietos. - Kaip to išvengti?"
Nagas dažniausiai įauga avint per mažus arba per siaurus batelius, kojų pirštams deformuojantis arba tuomet, kai nagai netinkamai apkerpami. Pasitaiko, kai nagai įauga į odą ir nejaučiant bato spaudimo.
Kojų pirštai dažniausiai ima deformuotis, kai batas spaudžia pėdą, kai ant pirštų atsiranda nuospaudų. Įaugusį nago kamputį ar atplaišą toje vietoje ima skaudėti, aplink įaugimą oda parausta, paburksta, gali supūliuoti.
Patiems šalinti įaugusius nagus nepatartina - geriau kreiptis į specialistą. Nagus reikia karpyti tiesiai - ne apvalia forma, negalima nagų nukirpti per trumpai, nereikia palikinėti smailių nagų kraštų (kampų).
Spuoguota oda
"Mano studentė dukra seniai vargsta su spuogais, kurių ant veido, pečių, nugaros, krūtinės, atrodo, vis daugėja, - skundžiasi Violeta P. iš Panevėžio. - Dukra pastoviai naudoja riebiai odai skirtus kremus, losjonus, odos valiklius ir kitokias kosmetines priemones, tačiau rezultato - jokio. Ką daryti?"
Dažniausiai padidėjusio odos spuoguotumo priežastis yra seborėja. Šios ligos simptomai gali pradėti reikštis lytinio brendimo metu ir varginti iki 30, 40 metų ar net dar ilgiau. Paprastai seborėja būna ant smakro, nosies, kaklo, juosmens, plaukuotoje galvos dalyje. Yra dvi seborėjos rūšys: sausoji ir riebioji.
Sergant sausąja seborėja, odos riebalinės liaukos išskiria nepakankamą riebalų kiekį. Dėl šios priežasties ant veido atsiranda smulkių rausvos spalvos, pleiskanomis padengtų dėmelių. Ligos pažeista oda yra jautresnė pažeidimams, infekcijoms, uždegimams.
Riebiąją seborėją išduoda odos blizgesys, išsiplėtusios poros (oda esti panaši į apelsino žievelę), ant įvairių kūno vietų atsiradusios pleiskanos, žvyneliai.
Seborėjos išsivystymui turi įtakos sutrikusi medžiagų apykaita, lėtinės infekcijos, lytinių funkcijų sutrikimai, pervargimas, bendras organizmo išsekimas ir t. t.
Sergant seborėja ir išsiplėtus veido kraujagyslėms, ant veido gali atsirasti raudonųjų spuogų. Tokių spuogų augimą suaktyvina padidėjęs ar sumažėjęs skrandžio rūgštingumas, sutrikusi hormonų veikla, kepenų ligos, sutrikusi virškinamojo trakto veikla. Ligos simptomai pasireiškia suvalgius karšto arba aštraus maisto, išgėrus alkoholio, kavos, veikiant šalčiui. Veidą išpila raudonis, kuris pamažu praeina. Paskui iškyla smulkių spuogelių. Jei raudonieji spuogai progresuoja (tai ypač būdinga vyrams), gali išvešėti (padidėti) nosis. Raudonųjų spuogų gydymas yra labai sudėtingas.
Odos spuoguotumą nulemia ir daugiau priežasčių. Tai dažnai patiriama nervinė įtampa, nuolatiniai stresai, šaltasis metų periodas (šiuo periodu oda labiau riebaluojasi), vartojami netinkami (per riebūs) maisto produktai.
Taigi pirmiausia reikia išsiaiškinti odos spuoguotumo priežastį. Tai gali padaryti tik gydytojas dermatologas. Jis ir skirs reikalingą gydymą.
Kokie simptomai rodo, kad sutriko skydliaukės veikla?
"Iš kokių požymių galima spręsti, kad yra sutrikusi skydliaukės veikla? - teiraujasi V. B. iš Garliavos. - Ar tiesa, kad skydliaukės ligas gydo nuolat nešiojami gintaro karoliai?"
Jei skydliaukės funkcija yra padidėjusi, krenta kūno svoris, daužosi širdis, žmogus tampa irzlesnis, nervingesnis, pradeda gausiai prakaituoti, gali pradėti drebėti rankos, tampa sunkiau rašyti. Jei skydliaukės funkcija sumažėjusi, atvirkščiai, svoris ima augti, oda sausėja, gali sutrikti menstruacinis ciklas bei virškinamojo trakto veikla (labai dažnai užkietėja viduriai), prastėja atmintis. Nėra įrodyta, kad gintaras turi kokį nors teigiamą poveikį gydant skydliaukės ligas.