Kodėl skauda kojų sąnarius?
"Jau apie pusę metų skauda kelių sąnarius, - rašo mūsų skaitytoja Jolanta Visakavičienė iš Vilniaus. - Skausmas ypač sustiprėja keičiantis orui, taip pat kai būna drėgna ir šalta. Pritūpusi ir atsistojusi iš skausmo vos galiu paeiti. Vaistinėje įsigijau kelių rūšių tepaliukų, tačiau jų poveikis trumpalaikis. Kokia tai gali būti liga, į kokį gydytoją reikėtų kreiptis?"
Jums reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją, kuris greičiausiai nusiųs pasikonsultuoti su reumatologu. Iš nusiskundimų galima spręsti, kad sergate artritu (sąnarių uždegimu) ar artroze (lėtine distrofine sąnarių liga).
Kai vargina padidėjęs plaukuotumas
"Pastaruoju metu staiga ėmė didėti kūno plaukuotumas, - rašo Laima V. iš Prienų rajono. - Ypač nesmagiai jaučiuosi dėl plaukuotumo veido srityje. Gal tai kokia rimta liga? Man - 38 metai".
Padidėjusio kūno plaukuotumo dažniausia priežastis - vyriškųjų hormonų kiekio padidėjimas organizme. Todėl laiško autorei reikėtų nedelsiant kreiptis į ginekologą ar endokrinologą, mat hormonų balanso pokyčiai gali turėti įtakos ir kur kas rimtesnių ligų išsivystymui. Na, o pavienius plaukelius matomoje veido dalyje galima sėkmingai išnaikinti pincetu arba kreiptis į kosmetikos kabinetą. Čia depiliuojamos ir kitos plaukuotosios kūno dalys.
Kaip apsaugoti vaiką nuo plokščiapadystės?
"Mano vyras nuo vaikystės - plokščiapadis, - rašo Viktorija Ulinauskienė iš Kauno. - Esu girdėjusi, kad tokia liga gali būti paveldėta, tačiau, laiku paskyrus gydymą, jos galima išvengti. Patarkite, kaip nuo šio trūkumo apsaugoti sūnelį, kuriam dabar dveji metukai. Iš anksto dėkoju".
Pirmieji pėdos jungiamojo audinio - raumenų - pakitimai paprastai išryškėja pirmųjų metukų pabaigoje - kai vaikas pradeda vaikščioti. Kad pėdutė nelinktų į plokščiapadystę, reikia nuo pirmųjų savarankiškų žingsnelių vaikui parūpinti patogią, tinkamą avalynę, o jei reikia - į batukus įkišti ir supinatorius (ar šie ortopediniai įdėklai reikalingi, nusprendžia vaikų ortopedas). Vasarą vaikui reikėtų leisti kuo ilgiau lakstyti basam žolėje, smėlyje, ant smulkių akmenukų. Labai tinka plaukiojimas tiek baseine, tiek jūroje. Į vonią galima įberti jūros druskos. Nuo plokščiapadystės apsaugo speciali gydomoji mankšta, specialūs masažai, organizmo grūdinimas ir stiprinimas. Tačiau reikia atminti, jog visos išvardintos priemonės yra tuo efektyvesnės, kuo anksčiau pradedamos taikyti.
Nuospaudos ant pirštų
"Ant kojų pirštų dažnai susiformuoja skausmingos nuospaudos, - rašo Danius S. iš Alytaus. - Kaip jų atsikratyti? Į medikus dėl tokio niekniekio nesinori kreiptis..."
Visai nereikėtų drovėtis dermatologų ar kosmetologų pagalbos. Tačiau jei norite bandyti išsigydyti namų sąlygomis, pradėkite nuo gydomųjų pleistrų, kurių apstu bet kurioje vaistinėje. Be to, nuospaudų išvargintoms kojoms labai tinka ramunėlių nuoviro, kalio permanganato skiedinio ar kitokios dezinfekuojančios vonelės. Gydytojai dermatologai yra pastebėję, kad nuospaudos ant kojų pirštų dažniau susiformuoja žmonėms, nešiojantiems per ankštą, nepatogią avalynę.
Kaip išsigydyti seborėją?
"Galvoje, ypač smilkinių srityje, atsirado pleiskanotų spuogelių, - skundžiasi Valė J. iš Kauno. - Kas tai per susirgimas, ar jis užkrečiamas? Kaip gydytis?"
Tai gali būti seborėja - neužkrečiama liguista odos būklė, susidaranti sutrikus odos riebalinių liaukų veiklai. Ryškiausia seborėja kaip tik ir būna galvos plaukuotojoje dalyje, veido srityje (ypač ant kaktos, nosies, lūpų raukšlių), krūtinėje. Oda pasidaro riebaluota, blizga, pleiskanoja, plaukai sulimpa, atsiranda spuogelių. Tokia būsena ypač sustiprėja prieš menstruacijas.
Seborėjai atsirasti gali turėti įtakos hormonų apykaitos sutrikimai, nemalonūs išgyvenimai, vitaminų (ypač B grupės) stoka.
Seborėja gydoma hormoniniais preparatais (juos skiria tik gydytojas), taip pat tepaliuku "Sulsena", "Sebamed" grupės kosmetinėmis higienos priemonėmis. Seborėjos pažeistą odą patariama plauti šiltu vandeniu su muilu, valyti spiritiniais tirpalais. Sergantieji seborėja turėtų kiek galima mažiau vartoti riebalų, aštrių, sūrių bei saldžių patiekalų, alkoholinių gėrimų.
Keliais sakiniais apie "vairuotojų" ligą
"Daugiau nei 30 metų dirbu vairuotoju, - rašo Vilius B. iš Druskininkų. - Kažkur skaičiau, kad kone visi vairuotojai anksčiau ar vėliau suserga hemorojumi. Norėčiau plačiau sužinoti, kas tai per liga".
Iš tiesų, hemorojus - labai paplitusi liga, ypač tarp vairuotojų bei kitų sėdimą darbą dirbančių žmonių.
Hemorojus dažniausiai vystosi pamažu: kada ne kada pajuntamas niežulys išangės srityje, kartkartėmis gali pasireikšti vidurių užkietėjimai. Minėti pojūčiai ypač sustiprėja užvalgius aštraus maisto, išgėrus raudonojo vyno, alaus. Ilgainiui prasideda kraujavimai iš hemorojinių mazgų. Na, o kai išsivysto komplikacijos - hemorojinių mazgų uždegimas, pradeda varginti stiprūs nuolatiniai išangės srities skausmai, gali net pakilti kūno temperatūra.
Blogai, jog dauguma ligonių hemorojų bando išsigydyti savarankiškai - vonelėmis, pavilgais. Deja, tokios priemonės gali tik trumpam numalšinti skausmą. Pajutus pirmuosius negalavimus patartina kreiptis į šios srities specialistą (chirurgą). Šiuolaikine medicinine aparatūra ir naujausiais gydymo metodais hemorojus išgydomas greitai ir efektyviai. Negydomas hemorojus gali komplikuotis į įvairias vidaus organų ligas, sunkiausiais atvejais gali išsivystyti net vėžys.
Sergantieji hemorojumi turi stengtis nekasyti išangės (galima lengvai pažeisti venų sieneles ir sukelti kraujavimą), nekilnoti sunkių daiktų, reguliuoti kūno svorį, riboti druskos kiekį, gydyti vidurių užkietėjimą, vengti aštrių prieskonių, kavos, alaus, raudonojo vyno, kolos.
Gydykitės naujausiais vaistais
"Anksčiau nuo glaukomos vartojau lašiukus akims "Vitacic", - rašo klaipėdietė, prašiusi neskelbti pavardės. - Kai vėl panorau jų įsigyti, sužinojau, kad vaistinėse tokių vaistų jau nėra ir nebus. Kodėl vaistinės neaprūpinamos tokiais gerais ir, svarbiausia, pigiais vaistais nuo glaukomos?"
Jūsų paminėtasis "Vitacic" yra vitaminai akims - glaukomos gydymui skiriami visai kitokie preparatai. Kadangi pastaruoju metu yra naujesnės kartos efektyvių akis stiprinančių vitaminų, "Vitacic" preparatu neprekiaujama.
Kodėl kyla furunkulai?
"Niekaip neišsivaduoju nuo furunkulų, laidiškai šunvotėmis vadinamų, - skundžiasi Beata V. iš Telšių. - Viena votis išnyksta - iškyla kita. Gal organizmui trūksta kokių vitaminų?"
Jums ne pro šalį būtų kurį laiką pavartoti polivitaminų, mielinių tablečių. Tokios bėdos rodo, jog nusilpęs organizmas, todėl patartume kreiptis į šeimos gydytoją, kad skirtų reikiamus tyrimus ir, jei bus tikslinga, atitinkamą gydymą.