Policijos departamento atstovai tvirtina, kad, nors bendras nusikalstamumo augimas statistiškai yra šiek tiek sumažėjęs, tačiau vėl daromi nusikaltimai, kurie jau buvo bedingstantys iš suvestinių - plėšimai vienkiemiuose, turto prievartavimo atvejai.
Penktadienį Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete informaciją dėl kriminogeninės situacijos ir viešojo saugumo užtikrinimo pateikė Generalinės prokuratūros, Vidaus reikalų ministerijos, Policijos departamento, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos atstovai.
Pasak generalinio policijos komisaro pavaduotojo Visvaldo Račkausko, statistiškai, palyginus tuos pačius šių ir praėjusių metų mėnesių duomenis, nusikalstamumas netgi sumažėjo, tačiau baiminamasi, kad, esant sudėtingai šalies ekonominei situacijai, mažėjant vidaus reikalų sistemos finansavimui, nusikalstamumas gali smarkiai augti.
"Pagal visas mūsų analizes, bendras nusikalstamumas šiemet turėtų didėti, tačiau šiandien džiaugėmės, kad statistiškai augimas nėra fiksuotas, statistiškai yra 3 proc. mažėjimas, palyginti su praėjusių metų sausio ir vasario mėnesiais. Šiais metais padaugėjo sukčiavimų - apie 50 proc., naminės degtinės gamyba ir taip pat seksualinių nusikaltimų skaičius", - po komiteto posėdžio žurnalistams sakė V.Račkauskas.
Policijos departamento atstovas tvirtino, kad "plėšimai kol kas neišaugo, vagystės - taip pat, bet turi tendenciją visi turtiniai nusikaltimai didėti".
V.Račkauskas taip pat akcentavo, jog vėl įvykdomi nusikaltimai, kurių pastaruoju metu mažėjo: plėšimai vienkiemiuose, turto prievartavimo atvejai.
"Kriminologai tai tiesiogiai sieja su nedarbo augimu. Bedarbiai, ieškodami įvairiausių pragyvenimo šaltinių, ieško ką atimti iš žmonių, kurie kažką dar turi", - sakė V.Račkauskas.
Pasak jo, sausio ir vasario mėnesiais buvo įvykdyti keturi apiplėšimai vienkiemiuose, tačiau kovą tokių nusikaltimų padaryta jau dvigubai daugiau, be to, šie nusikaltimai neatskleisti, o tai, anot jo, rodo, "kad prognozės mūsų pildosi, tai rodo, kad kuriasi naujos nusikalstamos grupuotės".
Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos (FNTT) vadovas Romualdas Boreika tvirtino, kad jo vadovaujamos institucijos tiriamų nusikalstamų veikų skaičius per pastaruosius du mėnesius išaugo itin smarkiai - 42 proc. Tarp dažniausių nusikalstamų veikų FNTT vadovas nurodė pridėtinės vertės mokesčio grobstymą.
Visi posėdyje dalyvavę vidaus reikalų sistemos atstovai komiteto prašė kreiptis į Vyriausybę, kad nebūtų vykdomas planuojamas dar 10 proc. darbuotojų atlyginimo mažinimas. Taip pat baimintasi, kad prieš planuojamą mažinimą iš tarnybos į pensiją pasitrauks labiausiai patyrę pareigūnai, dėl mažinimo nenorintys prarasti dalies būsimos pensijos.
Siūlyta teikti teisės aktus, kurie leistų pareigūnui iš praėjusių penkerių metų pačiam pasirinkti laikotarpį, pagal kurio rodmenis būtų skaičiuojama pensija.