• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Remigijaus RAINIO ir Romualdo VILČINSKO fotoreportažas

Vilniaus pašonėje 55 hektarų plote skulptoriaus Gintaro Karoso iniciatyva 1991 metais įkurtas Europos parkas - muziejus po atviru dangumi, meno kalba įprasminantis geografinį Europos centrą, nors dėl to centro tektų ginčytis ir su ukrainiečiais, ir su rumunais, ir su latviais, ir dar daug su kuo, kurie visi tvirtina, kad Europos centras yra jų šalyje. Žodžiu, kaip matuosi, taip ir turėsi. Na, o lietuviškajame Europos centre eksponuojamos įvairių šalių menininkų, tarp jų tokių šiuolaikinio meno įžymybių kaip M. Abakanovič, S. Le Vito ir D. Openheimas, sukurtos 92 skulptūros.

REKLAMA
REKLAMA

Parkas išpopuliarėjo, kai 1999 metų vasarą jo direktorius G. Karosas paskelbė, kad priimami seni televizoriai, iš kurių bus kuriama skulptūra. Akcijos sumanytojas tikėjosi, kad žmonės atgabens kokį šimtą ar geriausiu atveju du šimtus senų televizorių, tačiau jau po kelių savaičių jais buvo užgriozdintas visas kelias nuo kasų prie įvažiavimo į muziejų iki administracinio pastato. Į muziejų skambinantys žmonės siūlėsi atgabenti ne tik televizorius, bet ir senus šaldytuvus, skalbimo mašinas. Grandiozinėje skulptūroje- labirinte "LNK infomedis", užimančioje 3 135 kvadratinių metrų plotą, - panaudoti 2 903 televizoriai, bet jų skaičius auga ir šiandien.

REKLAMA

Naujas lankytojų srautas plūstelėjo, kai neseniai "LNK infomedis" buvo įtrauktas į Gineso rekordų knygą, o jo kūrėjai gavo šios knygos rengėjų Lietuvoje sertifikatą. Europos parką pagaliau atrado italai, anglai, prancūzai, vis daugiau atvažiuoja rusų. Na, o mūsų jaunieji tėvynainiai aktyviai niokoja labirintą. Muziejaus darbuotojai tikina, kad labiausiai jų valdos niokojamos rudenį ir pavasarį, kai padaugėja moksleivių ekskursijų. Beveik visuomet gido lydimose grupėse atsiranda trys keturi išdykėliai, kurie nuo visų atsilieka ir bando išversti ar sudaužyti įžymių skulptorių kūrinius. Labirinte kai kas nesigėdi iš televizorių išsikrapštyti reikalingų detalių, išsitraukia jungiamuosius laidus, o suvenyrų mėgėjai pasitenkina nusukiodami televizorių valdymo rankenėles.

REKLAMA
REKLAMA

Lankytojų dėmesį prikausto Denio Openheimo iš JAV "Krėslas- baseinas", kuriame lengvai sutilptų geras tuzinas pavargusiųjų, o lenkės Magdalenos Abakanovič "Neatpažinto augimo erdvė" primena gigantiškus margučius, kuriuos kažkas turėtų tuoj tuoj paridenti nuo kalnelio. Parke dažnai besilankantys Rusijos ambasados darbuotojai nuolat priekaištaudavo, kad neeksponuojamas nė vienas šios šalies autoriaus kūrinys. Pasiūlius patiems paraginti savo skulptorius bendradarbiauti, Rusijos ambasadorius susisiekė su Maskvoje gyvenančiu Zurabu Cereteliu ir šis atsiuntė savo kūrinį "Gėris nugali blogį". Lankytojai labai prasmingai pritaikė velsiečio Meikalo Vatso kūrinį "Svajonė". Į akmenyse iškaltas įdubas ekskursantai dosniai meta centus ir net litus, kad išsipildytų jų svajonės. Tiesa, kartais "aukotojai" pasiima daugiau grąžos nei buvo paaukoję. Tolėliau nuo administracinio pastato esančių skulptūrų pagrindus tenka nuolat tvirtinti, nes jas, nepaisant įvairiausių įspėjančių užrašų ar simbolinių užtvarų, bando išversti dažnas nenuorama. Mažieji "teroristai" operatyviai sureagavo net į praėjusių metų rugsėjo 11-osios teroro aktą Jungtinėse Amerikos Valstijose, kai buvo sugriauti du dangoraižiai. Jau kitą dieną parke buvo nuversta aukščiausioji japono Kei Kobayaši skulptūros "YONI" kolona. Kasmet muziejininkams tenka restauruoti mažiausiai po 8 skulptūras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Teoriškai neklaužadas mokinukus turėtų prižiūrėti lydintys pedagogai, tačiau vietos restorano-kavinės darbuotojai sakė, kad pastarieji mieliau laiką leidžia siurbčiodami "Bobelinę". Tai pats pigiausias čia siūlomas svaigusis gėrimas, kurio 40 gramų kainuoja 3,5 lito. Beje, garbieji mokytojai paprastai prašo spanguolių skonio degtinę patiekti arbatos puodeliuose, kad moksleiviams nekiltų įtarimo dėl įraudusių mokytojų žandų. Šiaip populiariausias Europos parko lankytojų gėrimas - Alytaus brendis, kurio 40 gramų kainuoja penkis litus. Padauginę šio gėrimėlio lankytojai ilgai diskutuoja - kaip ant pušies užmautas Tado Gutausko skulptūros "Skliautas" ratas: per viršų, ar per apačią. Restorano personalas jau lyg ir pasigedo prieš kelerius metus parko siaubu buvusio SEL grupės lyderio Egidijaus Dragūno, kuris mėgo čia kelti vietinės reikšmės skandalus. Dažnai užsukdavęs jau gerokai kauštelėjęs Egidijus paprastai užsisakydavo savo mėgstamų lietuviškų dešrelių ir piktindavosi, kad ant jų užpilta pomidorų padažo, arba rasdavo daugybę kitokių būdų savo asmenybei "išreikšti", kuo labai piktindavosi kiti kavinės lankytojai. Personalas tik didelėmis pastangomis sugebėdavo nuraminti įsisiautėjusį "selą" ir apsieidavo be policijos pareigūnų pagalbos. Dabar, kai E. Dragūnas Europos parke jau kuris laikas nebesirodo, visi pajuto, jog kažko lyg ir trūksta.

Mūsų kalbinti parko lankytojai Erikas ir Ugnė, atvykstantys čia bent kartą per metus, tvirtino, jog atvažiuotų dažniau, jei būtų pigesni bilietai. Dešimt litų vienam žmogui ir dar keturis litus vaikui gali skirti anaiptol ne kiekviena šeima, norinti praleisti laiką nuostabioje gamtoje ir pasigrožėti įspūdingomis skulptūromis, tačiau kol viešosios įstaigos finansavimas priklausys nuo įvairių fondų malonės, vargu ar kas pasikeis. Nemokamai po Europos parką šokuoja tik šiemet ypač gausiai atgijusios varlės, okupavusios visus drėgnesnius takelius ir dekoratyvinius tvenkinėlius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų