Ramutė PEČELIŪNIENĖ
Galbūt kai kam pasirodys keista, kodėl vos ne pačiame žiemos viduryje imame kalbėti apie erkinį encefalitą - ligą, kurią gali sukelti nedidelis voragyvis - erkė. Juk iš tiesų erkės žmogui pavojingos šiltuoju metų periodu. Kaip teigia medikai, aktyviausios jos būna nuo balandžio iki vėlyvo rudens. Vadinasi, tikrai ne tada, kai žemę užkloja sniegas, paspaudžia šaltis. Tačiau išklausę šį pasakojimą greičiausiai susimąstysime ir padarysime kiek kitokias išvadas...
Nuošaliame Balkasodžio kaime (Alytaus r.) gyvenantys Stasė ir Vytautas Barščiai praėjusią vasarą patyrė gana rimtą likimo išbandymą. Septyniasdešimtmetis Vytautas netikėtai užsikrėtė erkiniu encefalitu ir tik per plauką liko gyvas. Praėjus visoms negalioms vyriškis pasakojo, jog klastinga liga jį sugriebė labai netikėtai. Namuose vyko uošvės mirties keturių savaičių paminėjimas, todėl susirinko nemažai žmonių. Būtent tą dieną viena giminaitė pastebėjo Vytautui į kaklą įsisiurbusią erkę. Ji buvo greitai ištraukta ir pamiršta. Nors vyriškis ir suprato, jog būtų buvę geriausia šią erkutę ištirti ir sužinoti, ar ji negalėjo suleisti erkinio encefalito ar Laimo ligos viruso, tačiau tuo metu turėjo svarbesnių reikalų, be to, toks tyrimas kainuoja apie 40 litų. Vytautas į tai rimtesnio dėmesio nekreipė dar ir todėl, jog ir anksčiau tiek jam, tiek žmonai, tiek artimiausiam kaimynui ne kartą teko nuo kojų, rankų ar kitų kūno vietų šalinti įsisiurbusias erkes. Manė, jeigu niekas iki šiol nesusirgo, vadinasi, nėra ko nerimauti.
Deja, po kelių savaičių pradėjo ryškėti rimti negalavimai - Vytautui ėmė skaudėti galvą, maudė visą kūną, pakilo temperatūra. Pamanė, jog susirgo gripu, ir nepagalvojo, kad reikia pagalbon kviestis medikus. Tačiau sveikata greitai blogėjo. Kuomet jokie vaistai nebegalėjo numušti labai aukštos temperatūros, o jėgos visiškai nusilpo, prisipažinęs, jog daugiau nebegali kentėti, Vytautas pats paprašė iškviesti greitąją.
Taigi liepos 8-ąją, nuo erkės įkandimo praėjus maždaug mėnesiui, V. Barštys atsidūrė Alytaus ligoninėje. Medikai ilgai negalėjo diagnozuoti ligos ir galiausiai nustatė, jog Vytautas serga plaučių uždegimu. Iki tol nei Vytautas, nei jo žmona gydytojams nebuvo sakę, apie prieš kurį laiką įsisiurbusią erkę. Vėliau Stasė Barštienė prisimins, jog po kelių dienų atvykusi į ligoninę aplankyti savo sutuoktinio pamatė, kad jis jau nereaguoja į aplinką, beveik visiškai baigiamas paralyžiuoti. Situacija atrodė be galo grėsminga. Tris paras prabuvęs alytiškių medikų pacientu (pastarieji dėjo visas pastangas, tačiau nerado susirgimo priežasties, nes nei ligonis, nei namiškiai apie erkę net nebuvo užsiminę), Vytautas buvo išvežtas į Kauną ir paguldytas į klinikinę infekcinę ligoninę. Tiktai sužinojus, apie erkę ir atlikus tyrimus vienas kaunietis gydytojas pranešė net 99 procentais įsitikinęs, jog Vytautui - erkinis encefalitas. Efektyvus gydymas davė rezultatus - ligonio savijauta po truputį ėmė gerėti. Prireikė 12 parų, kad jis visiškai atsigautų. V. Barštys su šypsena prisimena medikų ištartus žodžius, jog jie nesitikėję, kad šis taip greitai atsigaus. Po gydymo Kaune Vytautas mėnesį praleido Druskininkų sanatorijoje. Tačiau iki šiol jaučiasi ne itin gerai - sveikatos, kokią turėjo iki tol, kol nebuvo įsisiurbusi virusu užsikrėtusi erkė, jau nėra. Beje, medikai Vytautui griežtai nurodė mažiausiai pusę metų į burną neimti nė lašo alkoholio (Vytautas šypsosi - tikina galįs pakentėti), sunkiai nedirbti, nepervargti, gerai maitintis, daug ilsėtis, slėptis nuo saulės, neperšalti.
- Dabar iki savo gyvenimo būsiu ramus, - konstatuoja Vytautas.
Esą vieną kartą persirgęs šia liga, jis visam laikui įgijo imunitetą. Po šio nutikimo savo požiūrį į erkes pakeitė ir Vytauto žmona Stasė. Ji sakė jau pradėsianti taupyti pinigus, kad kovo mėnesį galėtų pirmą kartą pasiskiepyti (štai kodėl jau dabar kalbame apie užsikrėtimą erkiniu encefalitu) - iš viso šią procedūrą reikės kartoti trejus metus... Stasės žiniomis, vienkartinė vakcina kainuoja apie 100 litų... Moteris patikino tvirtai nusprendusi daugiau su erkėmis nejuokauti, nes pati savo akimis matė, į kokią bėdą buvo pakliuvęs jos vyras.
Medikų teigimu, siurbdama kraują erkė perneša mikroorganizmus, sukeliančius ne tik erkinį encefalitą, bet ir Laimo ligą, erlichiozę. Erkės mėgsta drėgnas vietas, prieblandą, todėl dažnai aptinkamos tankiuose lapuočių miškuose. Erkės gyvenimas nėra ilgas - dveji, treji metai. Per šį laikotarpį ji išauga iki 3-4 milimetrų ir visąlaik maitinasi krauju. Peržiemojusi ji vystosi toliau.
Patekusi ant žmogaus kūno erkė nepuola siurbti kraujo - pasirenka minkštesnę vietą - šlaunis, pažastis, paausius. Jos seilėse esančios medžiagos slopina skausmą, todėl žmogus nejaučia įkandimo. Be to, ji labai maža, todėl sunkiai pastebima. Pamačius, jog į kūną įsisiurbė erkė, ją reikia kuo skubiau ištraukti, nes per žaizdą į kraują įšvirkščiama ligas platinančių virusų. Jos nereikia spaudyti ar tepti riebalais, o kaip galima arčiau galvos suėmus pincetu sukamuoju judesiu truktelti į save. Po to žaizdelę apiplauti vandeniu su muilu ar dezinfekuojamaisiais tirpalais. Jei apie žaizdą atsirado paraudimas, būtina kuo skubiau kreiptis į medikus. Užsikrėtęs asmuo jaučia negalavimus, panašius į gripo, todėl niekada nereikia laukti. Kuomet virusas pasieks smegenų dangalus, komplikacijos gali būti labai sunkios. Gydytojai įspėja, jog pavėlavus skirti reikiamą gydymą, erkiniu encefalitu persirgęs ligonis gali visam gyvenimui likti invalidu.
Vienintelė apsisaugojimo nuo šio viruso priemonė yra skiepai. Kaip jau minėjo Stasė Barštienė, geriausia, kai pradedama skiepytis pavasarį (iš tiesų pilnas vakcinacijos kursas - trys injekcijos), tačiau, priešingai nei mano žinanti ši moteris, medikų teigimu, pirmosios dvi injekcijos suleidžiamos išlaikant ne metų, o 1-3 mėnesių tarpą, trečioji - po vienerių metų. Tuomet bus galima drąsiai iškylauti gamtoje, gerai savo sodyboje, esančioje šalia miško, galės jaustis ir Stasė Barštienė. Kaip jau buvo minėta, jos vyras ramus jau dabar... Tiesa, reikėtų priminti, jog po to kas trejus metus suleidžiama vakcinos dozė apsauginiam imunitetui palaikyti. Taigi, mieli skaitytojai, dabar pats laikas taupyti pinigus skiepams - pagrindinei kovos su erkėmis priemonei - ir ramiai laukti pavasario...