• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

SARS viruso protrūkis Azijoje gali įstumti pasaulį į antrąją recesiją per trejus metus, ypač jei JAV ekonomika dar labiau nusilps, o konfliktas Artimuosiuose Rytuose užsitęs. Trečiadienį (04.09) išplatintoje "Morgan Stanley" ataskaitoje pažymima, kad šiais metais pasaulio ūkio prieaugis tikriausiai sudarys 2,4 proc., smukdamas žemiau 2,5 proc. ribos, kuri laikoma slenksčiu į recesiją.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip tvirtina vyriausiasis "Morgan Stanley" ekonomistas Stephenas Roachas (Stivenas Roučas), šiuo metu klausimas dėl pasaulio ūkio nuosmukio nėra klausimas "jei", o veikiau klausimas "kada tai įvyks".

REKLAMA

Pasaulio bankas, 2002 metų liepą skelbęs, jog 2003-iaisiais pasaulio ūkio prieaugis sudarys 3,6 proc., o gruodį - 2,5 proc., praėjusį mėnesį paskelbė prognozuojąs, jog šiais metais pasaulio ūkio prieaugis sudarys 2,3 proc. Tačiau sudarant šias prognozes nebuvo atsižvelgta į SARS pavojų.

REKLAMA
REKLAMA

Azijoje siautėjantis SARS virusas potencialiai gali susilpninti kol kas itin užtikrintą Kinijos ir likusios regiono dalies ūkio augimą. Tai, anot S. Roacho, suduos skaudų smūgį visai pasaulio ekonomikai, kurią jau pakankamai susilpnino vangus JAV ir Europos augimas.

Kitų ekonomistų nuomone, esminis klausimas yra tai, ar SARS poveikis Azijai iš tiesų bus toks ryškus, kad galėtų pakenkti viso pasaulio ūkio plėtrai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Analitikai, nesutinkantys, kad viruso protrūkis Azijoje gali sukelti pasaulio ūkio nuosmukį, tvirtina, kad greita karo baigtis, naftos kainų smukimas, pasitikėjimo sustiprėjimas ir į plėtrą orientuota vyriausybės politika padės atgaivinti JAV ekonomiką ir užkirs kelią pasaulio recesijai.

REKLAMA

Investicinio banko "Salomon Smith Barney" ekonomistas Donas Hanna (Donas Hana) pažymėjo, kad "tuo atveju, jei situacija taps nebevaldoma, atvirai kalbant, mes nežinome, kur būtų ekonomikos dugnas".

Viena iš ataskaitoje minimų galimybių yra tai, kad dėl SARS viruso plitimo gali sutrikti arba laikinai nutrūkti pramonės gamyba. Anot analitikų, didžiausias pavojus grės 1 trilijono JAV dolerių vertės pasaulinei elektronikos pramonei.

REKLAMA

Analitikai pabrėžia, kad Kinija yra pasaulio elektronikos detalių ir produktų cechas ir, dėl SARS epidemijos sutrikus tiekimui iš šio šaltinio, labiausiai nukentės mažmenininkai ir elektronikos gamintojai.

Paskutinis pasaulio ūkio nuosmukis buvo 2001 metais, kai ūkio prieaugis sudarė 2,2 procento.

dpa-ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų