Nedidelė JAV kompanija tvirtina, kad žmogaus ir kompiuterio sąsajos mechanizmas jau sukurtas, o vartotojo smegenų veiklos signalai gali būti siunčiami ir per vietinį tinklą, ir internetą - priklausomai nuo to, kaip toli yra minčių įsakymus “suprantantis” kompiuteris.
Žmogaus ir mašinos sąveikos sprendimus kurianti bendrovė “IBVA Technologies” (www.ibva.com) teigia, kad jos rinkai siūlomas interaktyvusis vizualinis smegenų signalų analizatorius IBVA (Interactive Brainwave Visual Analyzer) yra 30 metų tobulintas tyrimų rezultatas. Naujausią IBVA įsikūnijimą galima išvysti “Toshiba” kišeniniame kompiuteryje, kurį valdo “Pocket PC” ir speciali programinė įranga. Savo smegenų veiklą tyrinėti kompiuteryje gali ir stalinių kompiuterių su “Windows” ir “Mac OS” savininkai, žadama pateikti ir “Linux” aplinkai skirtą programinės įrangos versiją.
IBVA atrodo mįslingas tik iš pirmo žvilgsnio. Tai prietaisas, kuris susideda iš ant galvos tvirtinamos juostos (vadinamojo antgalvio) su smegenų signalus fiksuojančiais elektrodais, siųstuvo, bevieliu ryšiu perduodančiu informaciją į imtuvą, kuri suskaitmeninama ir per kompiuterio nuosekliąją jungtį pasiunčiama IBVA programinei įrangai. Ši, realiuoju laiku analizuodama smegenų veiklą, signalų amplitudes atvaizduoja arba grafiškai, arba naudadama MIDI - garsais. Kaip kam labiau patinka.
Interaktyvusis smegenų veiklos analizatorius, regis, labiausiai yra įkvėpęs menininkus: vieni, pasitelkę IBVA, “minčių galia” tapo visokiausių formų spalvingas abstrakcijas, kiti koncertuoja tyliai sėdėdami ant kėdės scenoje - atlikėjo galvos “grojimą” įgarsina IBVA koncertams specialiai sukurti instrumentai. Jei sudomino - kai kurių MP3 formatu įrašytų vadinamųjų “Neural Audio” kūrinių galite pasiklausyti čia (http://condor.gmu.edu/~paras/WEB/ftpsite/BWchickmp3s). Plačiai nuskambėjo prieš keletą metų dviejų avangardistų JAV surengta vadinamoji “Kanarėlės ir filodendro pokalbio” instaliacija. Beveik per 900 kilometrų vienas nuo kito esantys augalas ir paukštis, pasitelkus IBVA, buvo sujungti modeminiu ryšiu. Kai kanarėlė imdavo čiulbėti, jos skleidžiamus garsus fiksuodavo mikrofonas ir per internetą perduodavo į šalia filodendro įrengtą garsiakalbį. Seniai nustatyta, kad augalai reaguoja į išorinį poveikį - ne tik į šviesą ar garsą, bet moka “pastebėti” ir prie jų artėjantį žmogų. Prie filodendro buvo prijungtas IBVA elektrodas, kuris fiksavo augalo sroves ir jas “įgarsindavo”. Ši garsinė filodendro reakcija į kanarėlės čiulbėjimą vėlgi internetu būdavo siunčiama į paukščio narvelyje esantį garsiakalbį. Tokie augalo ir paukščio pokalbiai trukdavo po kelias valandas per dieną.
Įdomu, netikėta, gal ir įspūdinga, bet… kam to reikia? Nors nei filodendro, nei kanarėlių kalbos niekas nesupranta, tikėtis, kad jie gali susikalbėti, gali tik dideli optimistai. Lygiai to paties į savo smegenų veiklos paslaptis besigilinančių IBVA entuziastų, nepagailėjusių 1300 dolerių pigiausiam analizatoriaus modeliui įsigyti, klausinėja smalsuoliai. Smegenų signalų fiksavimas, jų transliavimas bevieliu ryšiu, skaitmenizavimas, apdorojimas stacionarių ar nešiojamųjų kompiuterių programine įranga - visa tai veikia, bet kas iš to? Kaip man nugludinti mintį, kad ją priėmęs kompiuteris suprastų, jog spaudžiu “Shut down”, o ne “Restart”? Ar tai apskritai įmanoma pačiam nepavirtus Buda ar kompiuteriui nepatyrus nušvitimo?
“IBVA Technologies” galėtų sugėdinti, kad taip klausiantys visiškai nenujaučia artėjančios revoliucijos, t.y. esminių žmogaus ir kompiuterio sąveikos pasikeitimų, nes bendrauti bus galima jau be tarpininkų. Ypač beviltiškiems, kuriems rūpi ne žmonijos pažanga, o vien tik praktiški dalykai, panaršius kompanijos svetainę galima būtų pažadėti tariamai įspūdingą IBVA pritaikymą pramogų, pavyzdžiui, kompiuterinių žaidimų srityje. Bet konkretumo vėlgi stinga: labai norėtųsi sužinoti daugiau, kaip žaidėjo smegenų signalus analizuojančios programos priklausomai nuo jo reakcijų keičia žaidimo siužetą, parenka situacijas ir t.t. Deja, apie tokias smulkmenas oriai nutylima.
Tačiau ironizuoti kalbant apie praktinį IBVA pritaikymą, ko gero, nederėtų. Daug ko nežinome, daug kas turbūt neskelbiama. Faktai liudija - mechanizmas veikia, kanarėlė ir filodendras kalbasi, bet kurio žmogaus smegenų signalai TCP/IP dėka gali pasiekti bet kurį kompiuterį bet kuriame pasaulio taške. O praktiškų tokios sąveikos rezultatų tikrai verta laukti.