• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Klestinti ir demokratiška Čilė ketvirtadienį minėjo 30-ąsias karinio perversmo, suskaldžiusio tautą ir į valdžią atvedusio 17 metų diktatorių Augustą Pinochetą (Augustą Pinočetą), metines.

REKLAMA
REKLAMA

Pradėdamas oficialių renginių seriją, prezidentas Ricardo Lagosas (Rikardas Lagosas) iškilmingai atidarė savo rūmų duris, pro kurias ugniagesiai išnešė tuometinio prezidento socialisto Salvadoro Allende (Salvadoro Aljendės) lavoną. Jis nusižudė, karinėms oro pajėgoms subombardavus prezidento rūmus "Moneda", o karinis režimas vėliau užplombavo šias simbolinę reikšmę įgijusias duris.

REKLAMA

"Mūsų tikslas yra sukurti tokią Čilę, kurioje niekada nepasikartotų tai, kas įvyko prieš 30 metų, kur skirtumai būtų normalios demokratijos dalis, o ne priešpriešos taškas", - per ceremoniją pasakė R. Lagosas.

Šv. mišiose vėliau dalyvavo daug Čilės ginkluotųjų pajėgų vadovų, tarp jų - kariuomenės vadas generolas Juanas Emilio Cheyre (Chuanas Emilijas Čeirė), viešai pripažinęs, kad kariškiai po 1973 metų rugsėjo 11 dienos perversmo pažeidinėjo žmogaus teises.

REKLAMA
REKLAMA

Perversmo metinės sostinėje Santjage taip pat buvo paminėtos tūkstančiuose privačių renginių ir susibūrimų. Prie vėl atidarytų prezidento rūmų durų tūkstančiai žmonių padėjo gėlių. Kai kurie iš jų čia atėjo su savo dingusių artimųjų arba draugų nuotraukomis.

Daugiau kaip 3 tūkst. žmonių - daugiausia kairiųjų pažiūrų veikėjų - žuvo, buvo nukankinti ir išmesti į Mapočo upę, JAV remiamiems maištininkams nuvertus S. Allende vyriausybę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ligotas 87 metų A. Pinochetas, kurį teismai pripažino esant per silpnos sveikatos, kad būtų teisiamas dėl žmogaus teisių pažeidimų, perversmo jubiliejų kartu su ištikimiausiais šalininkais paminėjo savo Santjago viloje. Atsiremdamas į asmens sargybinį, jis išėjo į savo namų prieangį, kad spaudos fotografai galėtų jį nufotografuoti.

REKLAMA

Marksistinių pažiūrų S. Allende žemės nacionalizavimo politika ir A. Pinocheto kietos rankos kursas bei oponentų likvidavimas suskaldė Čilę į dvi nesutaikomas stovyklas. Per 13 metų nuo sugrįžimo prie demokratijos trys centro kairiųjų vyriausybės kruopščiai stengėsi išsaugoti taiką bei tęsti A. Pinočeto (Augusto Pinochet) pradėtą ekonomikos modernizavimo politiką. Šiemet R. Lagosas pasirašė su JAV laisvosios prekybos susitarimą.

REKLAMA

Rugsėjo 11-oji tradiciškai kelia daug emocijų Čilėje. Skirtingai negu ankstesniais metais, šįkart neįvyko jokių smurtinių incidentų, nors gatvėse toliau budi apie 35 tūkst. policininkų.

Artėjant jubiliejui Čilėje vyko perversmui ir po to sekusiems įvykiams skirtos meno parodos, buvo rengiami atminimo koncertai, televizija rodė dokumentinius filmus - šalis siekė išsiaiškinti, ką ji išgyveno, ir užtikrinti, kad panašūs įvykiai daugiau niekada nepasikartotų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tam tikra nostalgija, atsiradusi dėl aštuntojo dešimtmečio pradžios idealizmo, savotiškai atgaivino S. Allende kultą, nors net jo šalininkai dabar pripažįsta, kad jo socialistinei programai nebuvo lemta tapti realybe.

Ketvirtadienį kairieji veikėjai iš visos Lotynų Amerikos, tarp jų - buvęs Nikaragvos prezidentas Danielis Ortega, Santjago centrinėse kapinėse susirinko prie S. Allende mauzoliejaus pagerbti jo atminimo. "Mes susirinkome čia ne tik prisiminti S. Allende, bet ir pareikšti, kad jo dvasia yra gyva ir dalyvauja kovoje prieš kapitalizmą ir neoliberalios ekonomikos modelį", - sakė Kolumbijos komunistų partijos lyderis Jaime Caicedo (Chaimė Saisedas).

“Reuters”-ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų