• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Baltieji rūmai pirmadienį (09.29) atmetė demokratų reikalavimą paskirti nepriklausomą tyrėją išsiaiškinti, kas išplatino žiniasklaidai slaptą informaciją siekiant diskredituoti žmogų, kritikavusį prieš karą pateiktus žvalgybos duomenis apie Iraką.

REKLAMA
REKLAMA

Skandalas dėl informacijos apie su priedanga dirbančios Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) agentės tapatybę nutekėjimo suteikė impulsą demokratų kandidatams į prezidentus bei padidino įtampą dėl George'o W. Busho (Džordžo V. Bušo) administracijos nesugebėjimo rasti Irake masinio naikinimo ginklus. Neteisėta žlugusio Bagdado režimo ginkluotė buvo pretekstas pradėtas karą su Saddamu Husseinu (Sadamu Huseinu).

REKLAMA

Pareigūnai sakė, kad Teisingumo departamentas pradėjo parengtinį tyrimą, kurio metu bus siekiama nustatyti, ar reikėtų atlikti platų tyrimą remiantis CŽV tarnybiniu raštu apie informacijos nutekėjimą.

Savo pavardės nenorėjęs skelbti pareigūnas sakė, kad vienas pagrindinių tyrimo tikslų bus išsiaiškinti, ar išplatinant šią slaptą informaciją nebuvo pažeisti įstatymai ar nacionalinio saugumo interesai, taip pat ar tai padarė kokią nors žalą.

REKLAMA
REKLAMA

Baltųjų rūmų atstovas spaudai Scottas McClellanas (Skotas Maklelanas) per spaudos konferenciją sakė, kad neplanuojama atlikti jokio vidaus tyrimo.

Skandalas kilo, kai buvo atskleista buvusio Jungtinių Valstijų ambasadoriaus Gabone Josepho Wilsono (Džozefo Vilsono) žmonos Valerie Plame (Valeri Pleim) pavardė. Moteris dirbo slapta CŽV agente, kurios specializacija buvo masinio naikinimo ginklai. J. Wilsonas mano, kad slaptą informaciją apie jo žmoną paviešino prezidento administracijos pareigūnai, norėję tokiu būdu jį diskredituoti arba atkeršyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Agentės vardas žiniasklaidoje buvo paskelbtas po to, kai jos vyras viešai sukritikavo G. W. Busho pareiškimą, kad Irakas siekė Afrikoje įsigyti branduolinių medžiagų.

J. Wilsonas liepą atskleidė, kad CŽV nusiuntė jį tirti šių tariamų pirkimų, ir jam nepavyko rasti jokių įrodymų, galinčių patvirtinti šį kaltinimą. Tą patį mėnesį dienraštyje "The New York Times" paskelbtame komentare buvęs diplomatas suabejojo sprendimu įtraukti šį kaltinimą kaip argumentą karui Irake pradėti į prezidento metinį pranešimą Kongrese, kurį G. W. Bushas skaitė sausį.

REKLAMA

Vienas iš demokratų kandidatų į prezidento postą, atsargos generolas Wesley Clarkas (Veslis Klarkas) pareiškė, kad būtina atlikti nepriklausomą tyrimą dėl informacijos nutekėjimo.

"Ši administracija ilgą laiką žaidė politinius žaidimus su nacionaliniu saugumu, tačiau šį kartą buvo peržengta riba", - sakė jis.

REKLAMA

Slaptos informacijos paviešinimas yra federalinis nusikaltimas, už kurį numatyta iki 10 metų kalėjimo. Jei būtų patvirtinta, kad informacija nutekėjo iš Baltųjų rūmų, tai turėtų nemalonių padarinių G. W. Bushui, kurio pareiškimai, jog Irakas turi masinio naikinimo ginklų, taip ir nebuvo įrodyti.

J. Wilsonas sakė, kad informaciją paviešino G. W. Busho patarėjas politikos klausimais Karlas Rove'as (Karlas Rouvas). Tačiau S. McClellanas sakė, kad K. Rove'as jį patikino, jog "tai netiesa" ir jis su tuo visiškai nesusijęs.

"Reuters"-BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų