Ateityje Lietuvoje daugės šeimos gydytojų, bus plečiamos ambulatorinės konsultacijos, dienos stacionaro paslaugos bei numatoma trumpinti ligonių vidutinio gulėjimo trukmę ligoninėse.
Tokie siekiai numatyti savivaldybių, apskričių ir Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) parengtuose ir patvirtintuose pirminės sveikatos priežiūros plėtros bei apskričių sveikatos priežiūros įstaigų restruktūrizavimo planuose.
Pasak SAM antradienį išplatinto pranešimo spaudai, 2005 metų pabaigoje planuojama sumažinti guldomų į ligonines žmonių skaičių. Numatoma, kad tuomet iš 100 savivaldybės gyventojų į ligonines būtų guldoma vidutiniškai 18,6 gyventojo. Tuo tarpu 2002 metų duomenimis, dabar į ligonines guldoma 23 gyventojai iš 100.
Panešime teigiama, kad apsilankymų pirminės sveikatos priežiūros įstaigose (ambulatorijose, pirminės sveikatos priežiūros centruose) skaičius 2005 metais, palyginti su 2002-aisiais, turėtų išaugti 19 proc. 14 proc. turėtų didėti gydytojų specialistų ambulatorinių konsultacijų skaičius.
Pasak SAM, bus siekiama, kad ateinančiais metais dienos stacionaro ir dienos chirurgijos vietų skaičius padidėtų 9 kartus, lovų skaičius slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninėse - 25 proc. bei būtų įsteigta 140 naujų pirminės ambulatorinės sveikatos priežiūros įstaigų.
Numatyta, kad 2005 metais sumažės stacionarinių paslaugų poreikis, t.y. sumažės pacientų, kuriuos reikės guldyti į ligonines. Todėl tikimasi, kad lovadienių skaičius stacionarinėse įstaigose per tą patį laikotarpį sumažės 28 proc., o lovų skaičius bendrojo pobūdžio ir specializuotose ligoninėse - 31 proc.
SAM teigia, kad paslaugų struktūros pokyčius lydės atitinkamas žmogiškųjų išteklių persiskirstymas regionuose ir didžiuosiuose miestuose.
Restruktūrizavimo planuose numatyta, kad iki 2005 metų pabaigos Lietuvoje atsiras 666 nauji bendrosios praktikos gydytojai, 1672 slaugos specialistai, o gydytojų specialistų bus 538 mažiau.
BNS