Albertas ONIŪNAS
Pasak Vilniaus Šv. Jokūbo ligoninės chirurgo Alekso Makulavičiaus, birželio 15 dieną jis buvo nuvykęs į Kauną, kur Raudonojo Kryžiaus ligoninėje vienam pacientui su kolegomis atliko operaciją, o po to savo automobiliu "VW Passat" išvažiavo į Druskininkuose vykusią gydytojų traumatologų-ortopedų konferenciją. Renginys baigėsi 18 valandą, po jo buvo "neoficialioji dalis" - pietūs, pirtis ir panašiai. A. Makulavičius sakosi tuo metu išgėręs mažą bokaliuką alaus ir apie vidurnaktį išvažiavęs namo į Vilnių. Kelyje, kažkur ties Valkininkais, jo automobilį pasivijo BMW su kelių policijos skiriamaisiais ženklais. Pareigūnas pro langą iškišo lazdelę ir nurodė sustoti. Gydytojas tai tuojau pat ir padarė. A. Makulavičius jau ruošėsi per langą paduoti pareigūnui dokumentus, tačiau iš BMW išlipęs uniformuotas kelių policininkas atidarė automobilio duris keikdamas, kad vairuotojas nestoja stabdomas, trenkė kumščiu A. Makulavičiui į krūtinę ir, čiupęs už švarko apykaklės, išvilko iš automobilio.
Alkotesterio neįveikė
Kelių policininkas neprisistatė nei prieš egzekuciją, nei jos metu. A. Makulavičius gavo dar kelis smūgius delnais per galvą. Kitas policininkas, vairavęs BMW, tuo metu stovėjo šalia savo automobilio ir nesikišo. Po kelių akimirkų A. Makulavičiui buvo pakištas alkotesteris ir liepta pūsti. Gydytojas prisimena tada buvęs ištiktas šoko nuo tokių pareigūnų veiksmų, be to, skaudėjo krūtinę, todėl jam vis nepavyko kaip reikiant papūsti. Todėl alkotesteris taip ir nesuveikė, nors bandyti buvo liepta kelis kartus. Tada vienas pareigūnas sėdo prie gydytojo automobilio vairo ir visi nuvažiavo į Varėnos rajono centrinės ligoninės Priėmimo skyrių. Budintis gydytojas vėl liepė pūsti A. Makulavičiui į alkotesterį, tačiau tas ir vėl niekaip nesugebėjo "pripūsti". Tada gydytojas liepė A. Makulavičiui pirštu pataikyti į nosį, ištiesti prieš save rankas ir šiais testais, matyt, nustatė tiriamajam lengvą girtumo laipsnį. Duoti kraujo mėginiui A. Makulavičiui niekas nepasiūlė. Girtumo nustatymo akto A. Makulavičius nepasirašė. Po to policininkai išsitempė gydytoją lauk, kur jis gavo dar vieną smūgį kumščiu į pilvą, ir atvežė į Varėnos policijos komisariatą. Čia buvo jau daugiau pareigūnų ir niekas A. Makulavičiaus nebemušė. Jo automobilis buvo pastatytas komisariato kieme, o jis pats apie 2 valandą nakties paleistas. Žmogus sakosi pasėdėjęs prie komisariato, paskui nuėjęs į ligoninę, kur jam buvo leista ant kušetės permiegoti.
Sužalotas lengvai
Rytą automobilis buvo grąžintas, surašytas protokolas, kuriame vairuotojas buvo kaltinamas nestojęs stabdant pareigūnams ir vairavęs neblaivus. Ant šio protokolo A. Makulavičius pasirašė, tačiau nurodė su pažeidimu nesutinkąs. Tada jam buvo leista vykti namo. Tos pat dienos vakarą A. Makulavičius kreipėsi į Vilniaus greitosios pagalbos universitetinę ligoninę, nes labai blogai jautėsi, pykino. Čia jam buvo konstatuotas smegenų sukrėtimas ir krūtinės ląstos sumušimas, paskirtas ambulatorinis gydymas. Lengvą kūno sužalojimą konstatavo ir teismo medicinos ekspertas, pas kurį A. Makulavičius taip pat apsilankė. Nukentėjusysis parašė skundą Kelių policijos valdybai ir pareiškimą dėl baudžiamosios bylos iškėlimo - Generalinei prokuratūrai. A. Makulavičius teigia esąs sukrėstas tos nakties įvykių. Sostinėje jam ne kartą buvo tekę susidurti su kelių policija, tačiau niekada iki šiol neteko patirti ne tik pareigūnų smurto, bet ir įžeidinėjimų - Vilniuje policininkai kultūringesni. Dabar A. Makulavičius laukia teisėsaugininkų išvadų ir prašo galimus liudytojus ar nukentėjusiuosius nuo Varėnos policininkų paskambinti telefonais: (8*22) 44 71 52, (8*286) 3 76 33.
Pareigūnas per plauką liko gyvas
Tokia buvo A. Makulavičiaus įvykių versija. Antroji pusė visa tai komentuoja kiek kitaip. Kelių policijos jaunesnysis inspektorius Rimas Grincevičius sakė, kad tą naktį jis su savo tiesioginiu viršininku kelių policijos vadovu vyr. inspektoriumi Virginijumi Bučinsku budėjo, važinėjo po rajono miestelius ir kaimus, tikrino vairuotojus. Pusvalandis po vidurnakčio pareigūnai sustojo kelyje Vilnius - Varėna - Gardinas, pastatė tarnybinį BMW įjungtomis gabaritinėmis šviesomis šalikelėje. Pasak R. Grincevičiaus, jie nesislapstė krūmuose, stovėjo atviroje vietoje, aplink buvo laukai. V. Bučinskas dirbo su greičio matavimo prietaisu ir pastebėjo nuo Druskininkų pusės maždaug 105 kilometrų per valandą greičiu atvažiuojantį automobilį. Tada V. Bučinskas, vilkėjęs šviesą atspindinčią uniforminę liemenę, šviečiančia lazdele stabdė tą automobilį, o R. Grincevičius įjungė mėlyną bei raudoną švyturėlius ant BMW stogo. Tačiau stabdomasis nestojo ir važiavo tiesiai į V. Bučinską - šis tik paskutiniu momentu spėjo atšokti. Pro šalį didindamas greitį prašvilpė "VW Passat". V. Bučinskas įšoko į automobilį ir prasidėjo gaudynės. Pasatas važiavo vinguriuodamas ir dažniausiai priešingos krypties, kairiąja, eismo juosta. Buvo galima spėti, kad vairuotojas yra neblaivus.
Mušti nebuvo reikalo
Pareigūnai bijojo lenkti persekiojamąjį, kad nebūtų nublokšti nuo kelio. O bėglys tuo tarpu kone šalikele lėkė siauro tiltelio link, atrodė, kad tuoj įvyks avarija, tačiau prieš pat tiltą vis dėlto spėjo susiorientuoti. Važiuodamas ne savo eismo juosta pasatas vos nesusidūrė su autobusu, tačiau smūgio išvengė paskutinę akimirką grįžęs į savo kelio pusę. Persekiojimas tęsėsi keletą kilometrų ir tik ties Pirčiupiais pareigūnai pagaliau ryžosi susilyginti su pasatu. Tada vairuotojas ėmė stabdyti ir sustojo. Pareigūnai savo "bemvu" užkirto gydytojui kelią iš priekio, jei kartais tas vėl sumanytų bėgti. Prie vairo sėdėjęs jaunas vyras elgėsi ramiai, vis atsiprašinėjo ir prašė dovanoti. Todėl, pasak R. Grincevičiaus, nebuvo jokio reikalo naudoti specialiąsias priemones ar kovos veiksmus ir tuo labiau mušti. Vairuotojui A. Makulavičiui buvo pasiūlyta pūsti į alkotesterį. Tačiau jis su alkotesteriu žaidė - tik imitavo pūtimą. Atvežtas į ligoninę vairuotojas buvo įsitikinęs, kad niekas čia jam girtumo nenustatys, bandė pažadinti budinčio gydytojo kolegiškus jausmus, prisistatęs, kad pats yra gydytojas. Ir ligoninėje A. Makulavičius tik imitavo pučiąs į alkotesterį. Tačiau gydytojas vairuotojui nustatė lengvą girtumo laipsnį. Kraujo mėginį duoti vairuotojas nepageidavo, o pareigūnai to ir nesiūlė, nes mėginys yra būtinas, kai įvyko avarija, yra žuvusių, sužalotų žmonių. Pasak R. Grincevičiaus, už nestojimą stabdant policijai gresia nuo 3 000 iki 4 000 litų bauda arba vairuotojo pažymėjimo atėmimas nuo 36 iki 60 mėnesių, o už vairavimą lengvai apsvaigus - nuo 1 000 iki 1 500 litų bauda arba vairuotojo pažymėjimo netekimas nuo 12 iki 18 mėnesių. R. Grincevičius neatmeta galimybės, kad vilnietis gydytojas kaltina pareigūnus smurtu, nes žino, kad geriausia gynyba - puolimas.
Neblaivumo įrodymų trūksta?
Taigi situacija gana subtili. Dėl vairuotojo sumušimo aiškinsis prokuratūra ir anksčiau ar vėliau taps aišku, ar mušė pareigūnai, ar ne. O štai dėl girtumo... Iš A. Makulavičiaus nebuvo paimta kraujo, nėra ir alkotesterio parodymų. O teismai būtent tai pripažįsta kaip pagrindinius vairuotojo neblaivumo įrodymus. Tad yra didelė tikimybė, kad policijos skirtas nuobaudas vairuotojas užginčys ir teismo sprendimas gali būti jo naudai. Tad ar viską padarė pareigūnai ir medikai, kad pažeidimas būtų užfiksuotas reikiamai?
Varėnos rajono policijos komisaras V. Kantaravičius sako, kad šiuo atveju kelių policijos pareigūnai pasielgė teisingai, nes jie negali įtakoti vairuotojo neblaivumo nustatymo proceso. Tai - medikų darbas. Jie pateikia aktą, kuris ir segamas prie kitų dokumentų. Jeigu teismas pripažintų, kad nuobauda vairuotojui skirta neteisėtai, tada būtų galima suabejoti medikų atlikto patikrinimo kokybe ir kreiptis į narkologijos centrą, kad būtų įvertinta situacija.
Varėnos pirminės sveikatos priežiūros centro priklausomybės ligų gydytojas Algimantas Rutkauskas teigia, kad alkotesteris yra būtinai siūlomas visiems policijos atvežtiems patikrinti vairuotojams. Jei vairuotojas atsisako pūsti arba tik imituoja pučiąs, tai jau automatiškai laikoma lengvu girtumo laipsniu ir kitokie tikrinimai nebūtini. Nepaisant to, vis viena stebima ir surašoma vairuotojo elgsena, kraujo spaudimas, veido spalva, atliekamas "piršto-nosies" testas ir kiti dalykai. Todėl, gydytojo manymu, išsisukti vairuotojui nėra jokios galimybės.
Advokatas D. Svirinavičius, konsultavęs "Akistatą", informavo, kad pagrindiniai vairuotojo neblaivumo įrodymai, jei byla nagrinėjama administraciniame teisme, yra, be jokios abejonės, kraujo tyrimai bei alkotesterio parodymai. Tačiau jei šių duomenų nėra, kreipiamas dėmesys į gydytojo surašytą aktą. Bet kokiu atveju neblaiviam vairuotojui policijos paskirta bauda visada gali būti ginčijama teisme.