• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ramutė PEČELIŪNIENĖ

Ankstyvą spalio 15-osios rytą Avilės upelio (Zarasų raj.) pakrantėje nuaidėję medžioklinio šautuvo šūviai nusinešė 31 metų zarasiškio Arvydo Vaitkevičiaus gyvybę. Sunkiai sužalotos dvi kartu su juo buvusios moterys - pastarojo sesuo Valentina Čiapina (28 m.) bei sugyventinė Nijolė Geleckaja (37 m.). Nijolės laukia dar dvi operacijos - medikai nusprendė pašalinti šratus iš plaučių bei įstrigusį šalia ausies. Valentina vis dar gydoma Santariškių ligoninėje. Jos būklė nėra stabili - žaizdos pūliuoja, sunkiai gyja.

REKLAMA
REKLAMA

Iškart buvo įtarta, jog šis įvykis - drastiškas brakonierių tarpusavio kovos atspindys. Tačiau netgi gerai šių žmonių charakterį bei elgesį pažįstantys Aplinkos apsaugos departamento Zarasų rajono agentūros inspektoriai tikino negalį patikėti, jog dėl vienos kitos, tegul ir vertingesnės, žuvies imami žudyti žmonės... Vis dėlto ateitis parodys, ar ši prielaida pasitvirtins.

REKLAMA

Įtariamasis išsisukinėja

Buvęs greitosios medicininės pagalbos vairuotojas, Zarasų gyventojas Leonidas Vasiljevas (42 m.) buvo sulaikytas jau kitą dieną po šio įvykio, mat vienai iš nukentėjusių moterų pasirodė pažįstamas negailestingo "žmonių medžiotojo" balsas... Bylą tiriantiems pareigūnams sulaikytasis greitai prisipažino į A. Vaitkevičių paleidęs mirtinus šūvius bei sužalojęs dvi moteris, parodė, kur paslėpė ginklą. Teismas leido L. Vasiljevą suimti dešimčiai parų (dabar suėmimas pratęstas iki kitų metų sausio 6 dienos). Jam buvo pareikštas kaltinimas tyčine žmogžudyste bei pasikėsinimu nužudyti du asmenis. Deja, jau kitos dienos rytą suimtasis nuaštrinta šaukšto briauna susibraižė kaktą, susižalojo akį. Tokio elgesio priežastis, paties suimtojo teigimu, buvo ta, jog atidavęs ginklą pareigūnams ir sugrąžintas į areštinę jis ėmęs galvoti apie pasekmes, kurios pasirodė itin skaudžios, dingęs noras gyventi... Tuoj pat, pradėjęs gailėtis dėl savo "išpažinties", L. Vasiljevas ėmė keisti anksčiau duotus parodymus ir kategoriškai tvirtino, jog jo prisipažinimas išgautas prievarta, policijos pareigūnams pavartojus smurtą. Kai atlikus tyrimą šie kaltinimai nepasitvirtino ir tapo aišku, jog niekas L. Vasiljevo nei mušė nei kankino, pastarasis vėl pakeitė savo taktiką ir ėmė atsiprašinėti pareigūnų, nuoširdžiai prisipažino, jog juos apkalbėjo. Deja, ir vėlesnėse apklausose L. Vasiljevas nėra nuoseklus, keičia savo parodymus, neslepia, jog jam nesinori gyventi. Pastaruoju metu pasklido gandai, jog A. Vaitkevičius buvo nužudytas dėl moters, o konkrečiai - dėl sugyventinės. Paaiškėjo, jog iš tiesų N. Geleckaja buvo trumpai draugavusi su L. Vasiljevu, tačiau tokia versija atmetama. Pats suimtasis kol kas nužudymo motyvų nedetalizuoja, tačiau yra duomenų, jog tarp jo ir A. Vaitkevičiaus yra kilę konfliktų dėl žvejybos įrankių (ungurių gaudyklių) dingimo. Nors šios bylos tyrimas dar nebaigtas ir ateityje dar gali paaiškėti naujų aplinkybių (beje, labai įdomu, kokias išvadas pateiks Utenos psichiatrijos ligoninė, kurioje teismo nutartimi bus atlikta L. Vasiljevo psichiatrinė-psichologinė ekspertizė) ir kol kas negalima kategoriškai tvirtinti, jog šis nusikaltimas - tai negailestingo brakonierių karo rezultatas, tačiau tokių požymių esama... Beje A. Vaitkevičiui ne kartą buvo grasinta, buvo įtariama, jog jis skundė brakonierius, iš jo reikalauta 2 000 litų baudos. Tačiau nei pats A. Vaitkevičius, nei jo artimieji netikėjo, kad į jį bus paleisti mirtini šūviai.

REKLAMA
REKLAMA

Sunku išieškoti baudas

Utenos regionas, kuriam priklauso Anykščių, Molėtų, Utenos, Zarasų bei Ignalinos rajonai su Visagino miestu, yra pats ežeringiausias Lietuvoje. Čia tyvuliuoja per tūkstantį ežerų. Todėl suprantama, jog šiame krašte daugiausia ir brakonierių. Utenos regiono aplinkos apsaugos departamento (RAAD) direktoriaus pavaduotojas Pranas Kudaba patikino, jog brakonieriaujama kasdien, vos ne kiekviename ežere ar upelyje, tiktai, deja, sugauti brakonierius nėra lengva. Tinklai ir žeberklai - paprasčiausi, lengviausiai įsigyjami, pigiausi brakonierių žvejybos įrankiai, tačiau pakanka atvejų, kai žuvys gaudomos elektros aparatais. Šiuo metu jau atsiranda ir ultragarsinių žūklės aparatų, tačiau su jais brakonieriai aplinkos apsaugos inspektoriams dar neįkliuvo. Beje, dabar brakonieriai vengia naudotis šiais prietaisais, nes neseniai sugriežtinta atsakomybė už elektros prietaisų naudojimą (už tai numatytas laisvės atėmimas iki dvejų metų, gyvajai gamtai padaryta žala iškart įvertinama 5 000 litų). Minėtame regione per pirmąjį šių metų pusmetį buvo užfiksuoti 344 žuvų brakonieriavimo atvejai. Vidutiniškai per dieną sugaunami du brakonieriai. Deja, pastarieji dažniausiai būna bedarbiai, neturį jokio turto, iš kurio būtų galima išieškoti baudas arba ieškinį už gamtai padarytą žalą. Maža nauda iš tokio, kuris sutinka už paskirtą baudą 30 parų pasėdėti areštinėje. Juk jis čionai neatsineša nei maisto, nei patalynės, jam turi būti suteiktos atitinkamos paslaugos. Taigi valstybei tenka tik dar daugiau išlaidų. Pareigūnai paminėjo atvejį, kai vienas brakonierius yra "užsidirbęs" apie 100 000 litų baudų ir ieškinių, tačiau visa tai išieškoti nėra jokios galimybės, nes jis jokio turto neturi...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Utenos RAAD direktorius Ričardas Vygantas pasiguodė, jog jeigu pareigūnai ir sugauna brakonierių, pateikia atitinkamą medžiagą, teismą dar reikia įtikinti, kad tai nešališki įrodymai. Žinoma, labai praverčia iš piliečių gaunama informacija, tačiau neretai pareigūnai net sutinka pralaimėti teisme, jeigu būna priversti atskleisti tos informacijos pateikėjus. Stengiamasi juos apsaugoti, neprarasti pasitikėjimo, nes žmonės, kurie už tai gali nukentėti, daugiau nepagelbės. O vienadienis rezultatas aplinkos sergėtojų nedžiugina...

REKLAMA

Laisvamaniai ir verslininkai

Brakonieriai yra kelių kategorijų. Vieni neteisėtai gaudo žuvis tam, kad pavalgytų arba laimikį tuoj pat iškeistų į butelį (jie vadinami laisvamaniais), kiti, vadinamieji verslininkai, dirba užsakovams, kurie verčiasi žuvų perdirbimu arba prekyba. Pastariesiems labai paranku pigiai samdyti brakonierius ir būti nebaudžiamiems. Juk užsakovai niekuo nerizikuoja - nė vienas sugautas brakonierius nepasakys, kam jis dirba... O jei ir pasakytų, tai įrodyti būtų labai sunku. Ričardas Vygantas neslėpė, jog brakonieriai - tai ne tik bedarbiai. Pavyksta sugauti netgi teisėjų, policininkų, kitų teisėtvarkos pareigūnų. Pasitaiko atvejų, kai šie ima grasinti. Kiti siūlo kyšius. Gerai, jei pareigūnai principingi. Vienas aukštas pareigas einantis aplinkos apsaugos pareigūnas prisipažino, jog kartą jam taip pat buvo pasiūlytas storokas šimtlitinių pluoštelis, tačiau jis, pavartęs rankose pinigus, pasiūlė kyšininkui dingti iš kabineto... R. Vygantas mano, jog iš brakonieriavimo prasigyventi neįmanoma - didesnę naudą turi tik užsakovai.

REKLAMA

Nuo brakonierių labiausiai kenčia tikri verslininkai. Jie moka mokesčius valstybei, rūpinasi nuomojamo arba privataus vandens telkinio įžuvinimu, jį tvarko bei prižiūri (visa tai pareikalauja nemažai išlaidų), todėl nori turėti kuo didesnės naudos. Bet koks konkurentas (sakykim, brakonierius), jiems neša didelius nuostolius - ne tik išgaudo žuvį, bet ir numuša rinkos kainą. Niekas už lydekos kilogramą nemokės 5-8 litų, jeigu bus galima nusipirkti už tris... Aplinkos apsaugos pareigūnai norėtų, kad patys verslininkai rodytų daugiau iniciatyvos gaudant brakonierius. Juk prireikus pagalbon galima pasikviesti policininkus, samdyti apsaugą. Tiesa, kai kurie verslininkai patys budi prie savo tinklų ar kitų žvejybos įrankių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Brakonierius kontroliuoja nusikaltėliai

Pareigūnai patvirtino, jog Zarasų krašte brakonieriai skaičiuojami ne dešimtimis, o šimtais. Be to, yra ir nusikalstamos grupuotės (šiame krašte jų yra 3), dirbančios užsakovams. Tokie organizatoriai išvežioja pasamdytus brakonierius (labai dažnai - paežerėse gyvenančius kaimiečius) iškart į kelias "darbo vietas", aprūpina žvejybos įrankiais. Be to, nusikaltėliai kontroliuoja ir kitus brakonierius, netgi išdrįsta juos "apkrauti mokesčiais". Vienas tokios grupuotės vadų V. S. buvo nužudytas kilus konfliktui. Pareigūnams pažįstamas ir zarasiškis M. S., kuris dirba užsakovams arba, kitaip sakant, yra brakonierių darbdavys. Šį pavasarį buvo sulaikyta viena grupė nusikaltėlių, kurie bandė išstumti kitus brakonierius.

REKLAMA

Brakonierių keršto planai

Įvykis prie Avilės upelio, kuris išteka iš Avilio ežero, norom nenorom leidžia daryti išvadą, jog tarp brakonierių vyksta nuožmi kova. Nors aplinkos apsaugos pareigūnai su tuo sutikti nenori, tačiau vis dėlto pripažįsta, jog tam tikrų konfliktų esama. Iš tiesų, jeigu vienas brakonierius kažkokiu būdu nukenčia nuo kolegos, niekam nesiskundžia ir pats bando aiškintis santykius. Teigiama, jog Kuršių mariose tinklus vagiantys brakonieriai paskandinami. Panašių atvejų Zarasų krašte dar neužfiksuota. Tačiau keršto planai vykdomi - naikinami žvejybos įrankiai, kapojamos arba skandinamos valtys, vagiamas sugautas laimikis, žalojamas "nusikaltusiojo" turtas, pagautieji betraukiantys svetimus tinklus arba vagiantys gaudykles gerai "atausiuojami"... Tokių bausmių užsitraukia ir "skundikai", nes vis dėlto pasitaiko, jog brakonieriai vieni kitus įskundžia pareigūnams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų