Amerikos žydų komiteto Tarptautinių reikalų departamento direktorius rabinas Andrew Bakeris (Endrius Beikeris) po susitikimo trečiadienį Vilniuje su teisingumo ministru Vytautu Markevičiumi, pasidžiaugė, kad Lietuvos žydų bendruomenei turto grąžinimo problema sprendžiama "teisinga kryptimi".
"Lietuva tikrai padarė progresą, grąžinant žydams turtą, bet visi turi suprasti, kad tai yra ilgas ir sudėtingas procesas, ", - BNS sakė A.Bakeris.
Svečias teigiamai įvertino Lietuvos Vyriausybės pasirinktą, jo vertinimu, "pragmatišką" kelią sprendžiant žydų nekilnojamo turto grąžinimo klausimą.Pasak A.Bakerio, sprendžiant restitucijos problemą "turi būti identifikuota nuosavybė, rasti būdai, kaip ją atkurti ir tai turi būti daroma teisingai, nepažeidžiant niekieno interesų".
Jam pritarė ir teisingumo ministras V.Markevičius.
"Susitarėme sudaryti tiek iš Lietuvos specialistų, tiek Pasaulio žydų bendruomenės ir Lietuvos žydų bendruomenės grupę, kuri pabandytų kuo greičiau identifikuoti išlikusį nekilnojamąjį turtą", - BNS sakė V.Markevičius.
Anot A.Bakerio, būtų gražu ne tik grąžinti žydų turtą, bet ir atkurti Vilniuje žydų kultūros paminklus ar jų fragmentus.
Jau šią vasarą greta Vilniuje šalia Mėsinių gatvės turėtų būti atidarytas pirmasis atstatyto žydų kvartalo fragmentas.
Nutarimą dėl istorinio žydų geto fragmentų atkūrimo Vilniaus senamiestyje Seimas priėmė 1999 metais.
Atstačius žydų kvartalo fragmentą Mėsinių gatvės kvartale už Šiuolaikinio meno centro, vėliau planuojama imtis statybų priešais Prancūzijos ambasadą tarp Šv.Jono ir Švarco gatvių.
Vėliau, sukaupus lėšų iš komercinės veiklos šiuose kvartaluose, būtų imtasi trečiojo kvartalo su sovietmečiu sunaikinta Didžiąja sinagoga centre statybos tarp Stiklių ir Vokiečių gatvių.
Vilnius prieš Antrąjį pasaulinį karą garsėjo kaip vienas reikšmingiausių Europoje jidiš kultūros centrų.
Žydų bendruomenė Vilniaus Senamiestyje per šimtmečius suformavo kelis kvartalus, kur klestėjo amatai, religiniai centrai.
Antrojo pasaulinio karo metais naciai ir jų parankiniai nužudė 90 procentų iš 220 tūkstančių Lietuvoje gyvenusių žydų. Jų šimtmečiais sukauptos materialinės ir kultūros vertybės buvo išgrobstytos, dalis pastatų - sugriauti.Žydų istorinio geto statiniai buvo naikinami ir sovietmečiu. Penktojo dešimtmečio pabaigoje buvo sugriauta viena didžiausių Europoje Vilniaus Didžioji sinagoga.Jos vietoje sovietmečiu pastatytas vaikų darželis.
Dabar kai kurių sugriautų žydų paveldo pastatų vietose Vilniaus senamiestyje yra tušti plotai.
BNS