• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sutapimas - kai Lietuvoje sklido gandai apie neva prastą Vilniaus banko padėtį, Rusijoje pasklido žinia, kad “Gazpromas” bankrutuoja. Esą kitais metais “Gazpromui” teks už skolas išmokėti 7,5 mlrd. dolerių. Tad ar susidoros ši kompanija su tokia skolų našta, kuri labiau tiktų kokiai nors valstybei. Gandai iš niekur neatsiranda. Tad ką jie gali reikšti? Kam jie naudingi?

REKLAMA
REKLAMA

Gandų istorija

“Gazpromo” bankrotą galima būtų palyginti tik su kokios nors šalies bankrotu, galbūt net ir Rusijos. Beje, tie, kurie teigė, kad “Gazpromas” bankrutuos, kaip tik tokius palyginimus ir pateikinėjo.

REKLAMA

Tačiau kreditus Vakaruose šiai įmonei teikdavo už būsimų dujų pardavimo pajamų užstatą. O dujų Rusijoje, kaip manoma, užteks mažiausiai dar 50 metų. Tad kur čia slypi rizika? Be to, tokios kompanijos bankrotas nenaudingas nei kreditoriams, nei valstybei, kaip pagrindinei akcininkei.

REKLAMA
REKLAMA

2002 metais “Gazpromas” skoloms turėjo išmokėti 8,9 mlrd. dolerių. T.y. grynasis pelnas 2002 metų pirmąjį pusmetį, išankstiniais duomenimis, siekė 40,7 mlrd. rublių - 36,3 proc. mažiau nei tą patį 2001 metų laikotarpį.

Visa esmė, aišku yra ta, kad įmonės finansininkai restruktūrizavo tokias dideles išmokas - t.y., be išmokų už užstatytas dujų pajamas, jie dar atrado būdą gauti pinigų Vakaruose ir Rusijoje ilgesniam laikui, kad išmokėtų viską dabar. Kažkas panašaus vyks ir ateinančiais metais, kaip teigia vyriausiasis kompanijos finansininkas Borisas Jurlovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Galbūt tokia finansinė politika ir yra smerktina, bet faktas lieka faktu: Vakarų kreditoriai teikė ir teikia kreditus “Gazpromui” nebijodami jokių bankrotų.

Sergejus Stepašinas apie “Gazpromo” bankrotą agentūrai “Interfax” neseniai pareiškė, kad “problemų jis (“Gazpromas”) turi, kaip ir bet kuri didelė kompanija. O konkrečiai pagal patikrinimo, kuris buvo atliktas Audito rūmų praėjusių metų pabaigoje ir šių metų pradžioje, rezultatus kompanijos vadovybė buvo kritikuojama už netikslingą lėšų panaudojimą. Bet “Gazpromas” visai nebankrutuoja”. Be to, Stepašinas mano, kad “teisėsaugos organams reikėtų išsiaiškinti, kas už tokios informacijos platinimo stovi ir kokiu tikslu tai daroma, nes tokio pobūdžio šnekos gali sukelti smarkų didžiausios kompanijos kainų kurso kritimą. Už tokius dalykus reikia reikalauti atsakomybės ir pakankamai griežtai”.

REKLAMA

O kam tai naudinga?

Kadangi gandai neatsiranda tuščiai, tai kam jie yra naudingi? Reikia prisiminti, kad kaip tik praėjusiais metais Rusijos vyriausybė pareiškė norą imtis “Gazpromo” reformavimo ir kartu liberalizuoti dujų rinką.

Kalbėdami apie reformą, daugelis valdininkų turėjo mintyje dujų monopolijos skaldymą, kartu padalijant ir vieningą dujų tiekimo sistemą.

REKLAMA

O tai reiškia viena - nauji dariniai turės naujus šeimininkus. Tad dėl to verta pakovoti. Ir galbūt kai kurie apskaičiavo, kaip galima už kuo mažiau pinigų nusipirkti kuo daugiau. Variantas paprastas. Reikia šiuo metu nusipirkti “Gazpromo” akcijų, kol šios pigios. O gal ir atpiginti jas spaudoje suorganizavus kampanija šūkiu “Gazpromas - bankrotas”.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, peržiūrėti šalies dujų ūkio liberalizavimą (taip pat ir “Gazpromo” padalijimą) praėjusiais metais vyriausybei taip ir nepavyko, nors ministrų kabinetas vien gruodį tris kartus skelbė svarstysiąs šį klausimą. Tikriausiai tokiai reformai pagreitinti suinteresuotiems asmenims neužteko resursų. Ką gi, galbūt šiais metais jiems labiau pasiseks. Tad galime sulaukti labai įdomių žinių iš Rusijos.

REKLAMA

“Gazpromas” ir Lietuva

Beje, “Gazpromo” perdalijimo planai gali paveikti ir Lietuvos gyvenimą. Kaip žinia, ruošiamasi privatizuoti “Lietuvos dujas”. Šią savaitę "Gazpromo" atstovai yra kviečiami atvykti į Vilnių ir tęsti derybas su Lietuvos Vyriausybės įgaliotais atstovais dėl šio sandorio.

REKLAMA

Per naujo turo derybas Vilniuje pernai gruodžio pradžioje buvo susitarta jas pratęsti dar iki Naujųjų metų švenčių, tačiau nepavyko. Ar gandai nebuvo viena iš priežasčių, kodėl derybos užstrigo?

Pagal dabar galiojantį Vyriausybės patvirtintą grafiką, Rusijos koncernas galutinį pasiūlymą dėl 34 proc. "Lietuvos dujų" akcijų paketo įsigijimo turi pateikti vasario 28 dieną.

Be abejo, sunku tikėtis, kad dėl “Gazpromo” suskaldymo planų gali žlugti privatizavimo sandėris. Tačiau kas žino, kaip gali pasisukti įvykiai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų