Virginija GRIGALIŪNIENĖ
Į redakciją kreipėsi pilietis J., gyvenantis Šiaulių apskrityje. Pensinio amžiaus sulaukęs, taigi, ne paslaptis, pasiligojęs vyriškis prašė išsiaiškinti, ar uždarosios akcinės bendrovės "Foksera" atstovų pastaruoju metu intensyviai platinamos alavijų sultys iš tiesų yra tokios veiksmingos, kaip nurodoma reklaminiame lape. O ligų, kurias minėtos sultys gydo, sąrašas - iš tikrųjų įspūdingas: nuo įvairiausių alergijų, anginos, sąnarių skausmo, hemorojaus, žarnyno susirgimų, podagros, visokių uždegimų, grybelio, migrenos, diabeto... Neįmanoma visas išvardinti, mat sąraše - per 70 ligų pavadinimų! Reklaminėje informacijoje dar nurodyta, jog kone visas ligas gydančias sultis gamina nežinia kur įsikūrusi kompanija "Forever Living Products".
Ieškodami atsakymo į skaitytojo klausimą, užtrukome kelias dienas, mat tokių produktų kokybės, platinimo bei reklamos priežiūrą, kaip paaiškėjo, vykdo net kelios valstybinės institucijos, kurių atstovai stengėsi nusišalinti nuo papildomo darbo - vis patarinėjo kreiptis kitur.
Pirmiausia kreipėmės į Sveikatos apsaugos ministerijos Asmens sveikatos priežiūros skyrių. Čia buvo paaiškinta, jog visų Lietuvoje registruotų vaistų niekas mintinai nežino, o kai pasiteiravome, ar iš tiesų alavijo sultys gydo tokią galybę ligų, išgirdome, jog ministerijoje dirba "nepraktikuojantys" gydytojai, todėl į tokį klausimą atsakyti negali... Buvome nukreipti į Valstybinės vaistų kontrolės tarnybą prie SAM. Vaistų informacijos ir monitoringo skyriaus vyriausiasis specialistas Saulius Maceina paaiškino, esą tarnyboje yra registruota alijošiaus žele, tačiau šį produktą esą gamina visai kita kompanija, nei kad nurodyta firmos "Foksera" informaciniame lape. Kita vertus, kaip informavo tarnybos atstovas, jei yra parašyta, jog tai - maisto papildas, jokiu būdu negalima įvardinti nė vienos ligos, kurią šis papildas neva gydo.
- Nes maisto papildas yra ne vaistas, o maisto produktas, - paaiškino S. Maceina. - Maisto papildai gali būti vartojami tik sustiprinti organizmą, o ne gydyti ligas.
Kilus įtarimui, jog šiauliečių bendrovė užsiima neleistina (nelegalia) veikla ir sėkmingai mulkina patiklius žmones, S. Maceina patarė kreiptis į vartotojų teises ginančias LR konkurencijos tarybą, Nacionalinę vartotojų teisių apsaugos tarybą prie Teisingumo ministerijos arba į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą (pašnekovas negalėjo tiksliai įvardinti, kuri institucija šiuos klausimus aiškinasi).
LR konkurencijos taryboje išgirdome, jog tokio klausimo aiškinimasis - ne šios institucijos kompetencija.
- Mes neturime priemonių tokių produktų nelegalų platinimą uždrausti, o tai galintys padaryti farmacininkai iš Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos niekada neskuba ginti vartotojų teisių, - buvo paaiškinta.
Ką gi, paskambinome kitur - į Nacionalinės vartotojų teisių apsaugos tarybos Šiaulių apskrities skyrių. Atostogaujantis šio skyriaus vadovas Vaclovas Kardašius iškart nukreipė į kitą instituciją - Šiaulių apskrities valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą. Šiaip ne taip pavyko išsiaiškinti, koks valdininkas galėtų kompetentingai atsakyti į žurnalistės klausimą - ar Maisto ir veterinarijos tarnyba kontroliuoja maisto papildų platinimo teisėtumą, konkrečiai, ar UAB "Foksera" turi teisę platinti maisto papildą Alavijo sultis (beje, pažeisdama Reklamos įstatymą - reklamoje nurodoma, kad minėtos sultys gydo nuo daugybės ligų). Viršininko pavaduotoja sanitarijai Irena Jocienė šį klausimą peradresavo kolegei, vyriausiajai gydytojai higienistei rinkos priežiūrai Aliutei Vaitkevičienei. Tačiau iš žurnalistės sužinojusi UAB "Foksera" buveinės adresą (Šiauliai, Dvaro 64 - 206), ši gydytoja iškart nuleido rankas. Girdi, tai privatus butas, o tarnybos atstovas neturi teisės į privačią valdą brautis. Esą, tai įmanoma tik kartu su policijos pareigūnais, be to, tik turint prokuroro sankciją. Galiausiai A. Vaitkevičienė informavo įtarimais apie tai, jog firma "Foksera" gali užsiimti nelegalia veikla, pasidalijusi su Mokesčių inspekcija. Kai ši institucija atliks savo tyrimą, tada, girdi, ir paaiškės, ar "Foksera" atliko kokius nors su maisto papildų platinimu susijusius neleistinus veiksmus, ar viską darė (ir daro) teisėtai.
Platina visoje Lietuvoje
Norėdama įsitikinti, ar UAB "Foksera" ir toliau platina "stebuklingąsias" sultis, "Akistatos" žurnalistė paskambino reklaminiame lape nurodytuoju telefonu. Firmos atstovė patvirtino, jog alavijo sultys "tikrai gydo visas reklamoje išvardintas ligas". Hm, toks platus veikimo spektras, vadinasi, turėtų būti ir tam tikras šalutinis poveikis?
- Ne, žinokit, jokio šalutinio poveikio nėra, - garantavo firmos atstovė. - Šias sultis platiname jau keturis mėnesius, tačiau iki šiol iš jas vartojančių asmenų nesame gavę nė vieno nusiskundimo.
Pašnekovė patikino, esą alavijo sultys šalutinio poveikio neturi net ir tiems ligoniams, kurie yra senyvo amžiaus ar serga sunkiomis lėtinėmis ligomis. Tiesa, šį produktą esą reikėtų vartoti ilgai - išgėrus vieną litrą, padaryti trumpą pertraukėlę, ir gerti toliau... Pasitikslinus, kaip sultis vartoti sergantiesiems astma (tai sunki lėtinė plaučių liga), pašnekovė klausimą peradresavo šalia stovinčiam kolegai ir po kelių sekundžių paaiškino, jog patartina gerti po du valgomuosius šaukštus ryte ir tiek pat - vakare, prieš valgį (beje, reklaminiame lape rašoma, jog gydantis astmą sulčių reikia vartoti tris kartus per dieną, tačiau kokiais kiekiais - nenurodyta).
Vienas litras šių sulčių "šiaip" esą kainuoja 160 litų, tačiau pas bendrovės vadybininkus - gerokai pigiau ("tik" 88 litai). Pasiteiravus, ar šis produktas yra užregistruotas atitinkamoje tarnyboje ir nedraudžiamas platinti Lietuvoje, atsakymas buvo maždaug toks: "Tikrai viskas šiuo klausimu yra suderinta kur reikia".
Jokių problemų esą nesukeltų ir tai, jei pageidaujančioji įsigyti "stebuklingųjų" sulčių gyvenanti Kaune.
- Mūsų platintojai dirba visoje Lietuvoje, atveš, kur reikia, tik pasakykite savo adresiuką, - patikino firmos atstovė.
Pasiteiravus, kas šias sultis gamina, buvo paaiškinta tik tiek, kad jos atvežamos iš užsienio, o į Šiaulius atgabenamos pašto paketuose.
Nuo Einošiaus pas Keipošių
Dar viena institucija, kuri turi galių reguliuoti maisto papildų platinimo tvarką Lietuvoje - Respublikinis mitybos centras prie SAM. Deja, sužinojome, jog į žurnalistės klausimus tiksliausiai galinti atsakyti centro gydytoja R. Bartkevičiūtė šiuo metu serga. Centro direktorius Albertas Barzda šia tema kalbėtis atsisakė, motyvuodamas tuo, jog "visą tokią informaciją kaupia tik gydytoja Bartkevičiūtė". Iš kitų centro darbuotojų tesužinojome, jog Šiauliuose įsikūrusi UAB "Foksera" arba turi leidimą prekiauti alavijo sultimis, arba neturi. Kad būtų galima tiksliai į šį klausimą atsakyti, esą reikia tiksliai žinoti, kokioje šalyje minėtas produktas pagamintas. Mat jei gamintoja - kuri nors Europos Sąjungos šalis, viskas tvarkoje; jei kuri nors iš "trečiųjų šalių" - kad tose šalyse pagamintą produktą įvežtų į Lietuvą, firma turi gauti Respublikinio mitybos centro registracijos pažymėjimą. Pakartotinai paskambinusi į UAB "Foksera" žurnalistė sužinojo minėto maisto papildo registracijos pažymėjimo numerį (37833784 B). Tačiau Respublikinio mitybos centro prie SAM atstovė vis tiek nieko konkretaus nepaaiškino. Girdi, aišku tik tiek, jog tai gydytojos R. Bartkevičiūtės patvirtintas registracijos pažymėjimas (kokie konkretūs produktai registruoti - nebuvo atsakyta).
Paaiškėjo tik tiek, jog Lietuvoje įkurta begalė biurokratinių institucijų, dažniausiai nesusigaudančių, kuri už ką atsako, kokius klausimus privalo spręsti. Todėl klientai dažniausiai ir siuntinėjami, kaip sakoma, "nuo Einošiaus pas Keipošių". O kai tokia betvarkė, netrunka suklestėti ir visokio plauko perpardavinėtojai, platintojai, reklamos agentai ir t. t.
Taigi, mielieji skaitytojai, jei išgirdote reklamą apie kone visas ligas gydančias alavijo sultis, kurias platina Šiauliuose įsikūrusi UAB "Foksera", neskubėkite tuštinti piniginių. Juk kaip aišku ir be įvairių tarnybų tyrimų, firma nusižengė įstatymams jau vien tuo, kad platinamam brangiam maisto papildui "pripiršo" gydomąsias savybes. Pamenate, ką sakė Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos skyriaus vyriausiasis specialistas Saulius Maceina? Pakartojame dar kartą: visi maisto papildai yra ne vaistai, o maisto produktai, todėl nereikėtų manyti, jog jie - panacėja nuo visų ligų. Taigi būkite budrūs, kad vėliau nereikėtų graužtis dėl patirtų didelių nuostolių, bet taip ir nesulaukto sveikatos pagerėjimo...