• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos televizijos naujienų direktoriaus Audriaus Lelkaičio dokumentinis filmas “Viktoras. Geras vaizdelis” susilaukė kontraversiškų vertinimų – vieniems atrodė, kad ta Darbo partijos lyderio Viktoro Uspaskicho reklama, o kitiems – V. Uspaskicho kritika. Ketvirtadienį Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos taryba konstatavo, kad administracija pasielgė neapgalvotai, Seimo rinkimų kampanijos metu parodžiusi šį filmą. O ką apie visa tai mano pats filmo autorius?

REKLAMA
REKLAMA

Kodėl vieni Tavo dokumentinį filmą “Viktoras. Geras vaizdelis” palaikė prouspaskišku, o kiti antiuspaskišku?

REKLAMA

„Pew Research Center for People and the Press“ teigia, kad 43 procentai žmonių, kurie įdėmiai seka žinių pranešimus, renkasi tuos, kurie patvirtina jų požiūrį. Filme žmonėms primygtinai neperšama mintis, kaip reikia vertinti Uspaskichą, žiūrovai turi nuspręsti patys. Tai yra sunku.

REKLAMA
REKLAMA

Nė vienas, kuris teigia, kad filmas yra prouspaskiškas, nepateikė argumentų, kodėl jis yra toks. Jie aiškina, kad turbūt taip žmonės suprato. Bet iš kur jie žino? Kodėl jie nuvertina žiūrovų sąmoningumą?

Kaip manai, ar žmonės, kurie žiūrėjo šį filmą, iš tikrųjų norėjo suprasti, ką Tu nori pasakyti, ar priešingai, matė tai, ką norėjo manyti?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ir taip, ir taip. Žiūrovai yra protingi. Mane baugina tam tikras veikėjų, kurie mano, kad turi tiesos monopolį, sluoksnis, o žiūrovui nacionalinis kanalas turi pateikti sugromuliuotą propagandą, nes jie nepajėgūs suvokti.

Paradoksas yra tai, kad bandoma įteigti, jog jei darbas labiau atitiktų propagandos kriterijus, tai viskas būtų puiku, tuo pačiu kaltinama, kad jis yra propaganda.

REKLAMA

Kai kurie įžvelgia paslėptą reklamą – buvo transliuota iš karto po rinkimų, geriausiu laiku. Kodėl? Ar nebuvo galima palaukti dar dviejų savaičių?

Aš, kaip autorius, esu suinteresuotas, kad filmas būtų rodomas pačiu žiūrimiausiu laiku, tačiau kada rodyti filmą sprendė tie, kurie spręsti privalo.

REKLAMA

Filmas transliuotas po pirmojo turo ir jau negalėjo paveikti Viktoro Uspaskicho rinkimų rezultatų. Ar gali paveikti vienmandatininkų likimus? Kas gali be sociologinių tyrimų atsakyti į tokį klausimą?

Kodėl tiek dėmesio Darbo partijai? Tačiau ar gali nacionalinis transliuotojas ignoruoti politinę jėgą, kuri stiprėja visus metus ir už ją balsuoja trečdalis rinkėjų? Ar tai būtų objektyvu?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kodėl žiniasklaida taip susidomėjo šiuo filmu?

Mane nustebino ne žiūrovų reakcija, kurią, beje, galima matuoti ne tokiais jau prastais reitingais, bet žurnalistų rašiniai.

Paimkime garsaus žurnalisto Henriko Vaitiekūno straipsnį. Profesionalas, kuris rašo kritinį straipsnį, net nebando pasikalbėti su kritikuojamo filmo autoriumi.

REKLAMA

Tarkime, kad filmas p. Vaitiekūnui nepatiko. Ir tai yra jo nuomonė. Tačiau profesionalus žurnalistas pareiškia, kad buvęs žadėtas kinas, o kino nebuvę. Visų pirma niekas jokio „kino“ nežadėjo, o tik dokumentinį filmą. Kaip aš turėjau savo filmą pavadinti? Išplėstiniu reportažu? Apybraiža?

REKLAMA

Žodžiu, p. Vaitiekūnas pats iškelia kino idėją ir pats ją sukritikuoja.

Toliau p. Vaitiekūnas pavadina filmą „vaizdų kratiniu“. Pats suprasdamas, kad toliau lyg ir nėra ko komentuoti, jis visgi tam „vaizdų kratiniui“ skiria visą likusį savo rašinį.Vaitiekūnas klausia kažkokios garbanotos (garbanos turbūt turėtų simbolizuoti jos išsivystymo lygį) buhalterės, kokias ji po filmo padarė išvadas, o ši nusprendžia, kad filmas yra apie gražų ir turtingą vyrą. Profesionalas Vaitiekūnas turėtų žinoti, kad vieno žmogaus nuomonės negalima pateikti kaip visuomenės nuomonės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ką Pats manai apie Viktorą Uspaskichą?

Pateiksiu tik keletą smulkmenų, kurios man įsirėžė.

Be jokios abejonės, jis yra itin charizmatiškas (tai rodo ir apklausos). Antra, jis itin įdėmiai klausosi pašnekovų ir išsamiai atsako į visus klausimus. Trečia, jis skiria daug dėmesio žiniasklaidai ir to nereikia painioti su žiniasklaidos kaltinimais, kad Uspaskichas ją perką. Juk jei neparsiduodi, tai ko tau bijoti? Lietuvos televizijoje, kur gandai ilgus metus buvo pagrindinis informacijos gavimo šaltinis, žinia, kad Uspaskichas moka Lelkaičiui, būtų pasklidusi akimirksniu.

Manau, kad didžiausia bėda yra ta, kad visuomeniniam kanalui norima leisti kalbėti tik tai, ką nori girdėti šiuo metu manantys, kad turi valdžią.

Ačiū už pokalbį.

Kalbėjosi Virginijus Savukynas ([email protected])

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų