Rugsėjo 22 d. TS-LKD pirmininkas Andrius Kubilius ir TS-LKD pirmininko pavaduotoja Rasa Juknevičienė surengė spaudos konferenciją energetinio saugumo ir krašto saugumo temomis. Pasak A. Kubiliaus, G. Kirkilo vadovaujama Vyriausybė savo imitacinę veiklą dėl Ignalinos atominės elektrinės darbo laiko pratęsimo sprendė kaip propagandinį reikalą, vaikydamasi pigaus populiarumo bei siekdama pridengti Vyriausybės neveiklumą. „Deja, tenka tik apgailestauti, kad ši Vyriausybė taip ir neišmoko sąžiningai ir atvirai kalbėtis su visuomene apie svarbiausias mūsų gyvenimo problemas“, - konstatavo TS-LKD pirmininkas.
A. Kubilius apie energetinį saugumą (spaudos konferencijos tezės)
Praeitą savaitę paaiškėjo, kad Europos Sąjunga, bent jau Europos Komisijos lygmenyje, nesiruošia Lietuvai suteikti leidimo pratęsti Ignalinos AE veiklą dar bent porai metų. Vietoje to siūloma ES parama realizuojant kitus svarbius Lietuvos energetikos projektus. Premjeras, stovėdamas šalia Europos Komisijos Prezidento J. Barroso, viešai pasakė, kad tokia alternatyva Lietuvai yra tinkama, tai yra, kad vietoje Ignalinos AE pratęsimo yra tinkama Europos Komisijos parama kitiems energetiniams projektams.
Taip dideliu “pšššš....” pasibaigė didžioji propagandinė šios Vyriausybės operacija – kurios tikslas buvo iki rinkimų pūsti miglą apie tai, kad ši Vyriausybė labai sėkmingai derasi dėl atominės veiklos pratęsimo ir tuoj, tuoj bus gautas ES palaiminimas. Mums pastoviai buvo raportuojama, kad yra kalbamasi, yra konsultuojamasi, tuoj, tuoj prasidės derybos, bet realus rezultatas visą laiką yra tas pats – atsakymas iš ES: Lietuva turi laikytis prisiimtų įsipareigojimų.
Deja, tenka tik apgailestauti, kad ši Vyriausybė taip ir neišmoko sąžiningai ir atvirai kalbėtis su visuomene apie svarbiausias mūsų gyvenimo problemas. Kažkodėl yra galvojama, kad Vyriausybės pareiga yra apsaugoti visuomenę nuo skaudžios tiesos: ar tai būtų ekonominės-finansinės krizės perspektyva, ar tas faktas, kad dėl atominės pratęsimo nesiseka su ES susitarti.
Lygiai taip pat tenka apgailestauti, kad Vyriausybės lyderiai vienaip elgiasi Briuselyje, kitaip elgiasi Vilniuje. Štai ir po paskutinių pokalbių su J. Barroso, kurių atmintinę teko skaityti, Premjeras nei kalbėdamas su Barroso, nei po to vykusioje bendroje spaudos konferencijoje nei vienu žodžiu nepabandė paneigti Barroso tvirtinimo, kad jokių galimybių pakeisti mūsų stojimo sutartį ir joje įrašytus įsipareigojimus faktiškai nėra. Premjeras nei žodžių neužsiminė, kad Lietuva bandys tai padaryti. Tuo tarpu atvažiavęs į Vilnių, Premjeras jau tampa drąsesniu ir čia jau pareiškia, kad Lietuva kažką bandys pasiekti ES vadovų taryboje, kuri vyks gruodžio mėnesį. Be abejo jau tik po Seimo rinkimų, kai šią problemą turės spręsti nauja Vyriausybė, tam visiškai nebeturėdama laiko. Nes Lietuvoje sprendimai dėl atominės elektrinės veiklos turi būti padaryti iki šių metų pabaigos. Vėliau net ir sprendimai dėl jos veiklos pratęsimo bus pavėluoti.
Deja, tenka tik apgailestauti ir stebėtis, kad Vyriausybė šį strategiškai svarbų reikalą sprendė visų pirma kaip grynai propagandinę problemą. Vien jau tas faktas, kad nei vienas ministras neprisiima atsakomybės už derybas su ES kalba pats už save. Ne veltui, jau dabar valdančios koalicijos lyderiai komiteto posėdyje teigia, kad visą atsakomybę už Ignalinos reikalą turi prisiimti ne Premjeras, o pasamdytas konsultantas A. Abišala.
Dar keisčiau, kad iki šiol niekas iš valstybės vadovų ES forumuose neišdrįso pasakyti paprastos tiesos, kuri mums labi padėtų įtikinant ES vadovus dėl realių pavojų, kurie kyla Lietuvai. O paprasta tiesa yra tai, kad netrukus po Rusijos agresijos prieš Gruziją, Lietuva diplomatiniais kanalais sulaukė nedviprasmiško grasinimo, kad jai skaudžiai atsilieps parama Gruzijai. Gandai apie tokį grasinimą sklandė Seimo koridoriuose ir nebuvo paneigti komiteto posėdyje. Tenka apgailestauti, kad Lietuvos vadovai neišdrįso iki šiol apie tai viešai kalbėti nei Lietuvoje, nei Briuselyje. Toks keliaklupsčiavimas prieš grasinimus yra paprasčiausiai pavojingas.
Referendumo iniciatorių klaidos
Visos šios propagandinės operacijos viršūnė, be abejo, yra referendumo iniciatyva. Akivaizdu, kad ji buvo sugalvota siekiant pridengti Vyriausybės neveiklumą, iš kitos pusės, tikintis pigaus populiarumo.
Galima abejoti ar teigiamas referendumas duotų kokios nors naudos. Bet, kad neigiamas atsakymas gali labai stipriai pakenkti Lietuvai – tai faktas.
Referendumo iniciatorių klaida yra ta, kad jie suformulavo klausimą tokiu būdu, kad piliečiai gali suprasti jog jie yra verčiami pritarti tam, kad Lietuva nevykdytų savo tarptautinių įsipareigojimų. Daugelis žmonių, įskaitant Prezidentą V. Adamkų, su tokia klausimo formuluote kategoriškai nesutinka. Valdas Adamkus net pasakė, kad jis sugadins biuletenį, nes protingai atsakyti į taip suformuluotą klausimą yra neįmanoma. Dar daugiau, po to, kai G. Kirkilas Briuselyje susitiko su Europos komisijos vadovu J. Barroso kategorišku teiginiu, kad Ignalinos atominės elektrinės antrojo reaktoriaus veiklos pratęsimo nebus, kyla klausimas kodėl Vyriausybė dar ragina žmones eiti į referendumą?
Referendumas tampa rimta problema. Prezidentas – prieš. Vyriausybė Briuselyje kalba vienaip, Vilniuje – kitaip. Kodėl piliečiai turi prisiimti atsakomybę ir spręsti tai, ko Vyriausybė nepajėgia normaliai spręsti. Situacija verčia su didžiuliu nerimu žiūrėti į valdžios abejingumą šiuo ypatingai svarbiu klausimu.
Raginu ir raginsiu Prezidentą ir Premjerą kviesti partijų lyderius ir Valstybės Gynybos Tarybą bei tartis tiek dėl požiūrio į referendumą, tiek ir dėl to, kaip bus elgiamasi po šių metų gruodžio mėnesio Europos vadovų tarybos sprendimų.
Vienintelis galimas požiūris į referendumą – kad, tai ne tautos pavedimas būsimai Vyriausybei, o tik atsakymas ar tauta neprieštarauja tam, kad Ignalinos AE veikla būtų pratęsta. Tokį požiūrį turi paskelbti Vyriausybė, referendumo iniciatoriai, Prezidentas ir svarbiausios partijos.
Lygiai taip pat visos partijos su Prezidentu turi sutarti kaip bus elgiamais po gruodžio mėnesio viršūnių susitarimo, jeigu nebus sutarta dėl AE pratęsimo.
Juokauti ir užsiimti propaganda nebėra laiko!