Perduoti AURELIJAI
Sveikatos psl.
Virginija
Vaistų geriau nevartoti nepasitarus su gydytoju
Keturiasdešimtmetė kaunietė Kornelija nudžiugo vienos televizijos sveikatos laidoje išgirdusi gydytojo kvietimą įsigyti "Triptan forte" vaistų. Kaip buvo teigiama, šis be recepto parduodamas homeopatinis preparatas yra labai veiksmingas turintiems skundų dėl dažnai kamuojančių galvos skausmų, lengvos depresijos, nemigos. Esą piliulėse esančios aktyviosios medžiagos skatina serotonino gamybą smegenyse, dėl to gerėja nuotaika, nustoja kankinti nemiga, žodžiu, gyvenimas prašviesėja... Nieko nelaukusi moteris nubėgo į artimiausią vaistinę, už 15 kapsulyčių sumokėjo apie 20 litų, ir iškart vieną kapsulę prarijo (ant pakuotės pažymėta, jog nuotaikos pakėlimui 1 kapsulę reikia suvartoti ryte, o gydant nemigą - tokį patį kiekį vakare). Ir... greitai ėmė jausti tos mažos apskritos piliulės poveikį. Deja, ne tokį, kokio tikėjosi...
- Diena virto košmaru, - nesmagiais prisiminimais dalijosi ponia Kornelija. - Pirmiausia pajutau, kad ėmė spausti pakaušį; po to atsirado ryškus susijaudinimas, ėmė kamuoti stiprus nerimas, baimė; pradėjo krėsti šaltis... Jaučiausi klaikiai - lyg būčiau išgėrusi kibirą stiprios kavos... Savijauta nė kiek nepagerėjo nei vakare, nei naktį - užuot užmigusi, iki paryčių varčiausi lovoje ir visa drebėjau... Galvojau, kad neišgyvensiu, numirsiu...
Ponia Kornelija geriau pasijuto tik rytojaus dieną. Moteris, aišku, šių vaistų daugiau nebevartos. Drauge Kornelija negalėjo atsistebėti, kaip tokį stiprų poveikį turintys medikamentai parduodami be recepto, be platesnės anotacijos (ant pakuotės mažomis raidelėmis lakoniškai parašyta, kad vaistai skirti nuotaikai pakelti ir miego kokybei pagerinti bei informuojama, kad prieš vartojimą reikėtų pasitarti su gydytoju arba vaistininku). Juk, kaip galima spręsti iš kaunietės atvejo, bereceptinių vaistų reklamos auka tapusį žmogų tokie homeopatiniai preparatai gali net nuvaryti į kapus!
Apie triptan forte medikamentų poveikį pasikalbėjome su kauniečiu gydytoju psichiatru psichoterapeutu Ramučiu Kazlausku. Gydytojas patvirtino, jog minėtas homeopatinis preparatas gali būti skiriamas ligoniams kaip antidepresantas.
R. Kazlausko teigimu, labai svarbu, kad šis preparatas nebūtų vartojamas drauge su kai kuriais kitais medikamentais, o ypač - su tokiais, kurie gydo nervų sistemos sutrikimus. Beje, nepageidaujamas triptano poveikis esą gali būti jaučiamas ir tuomet, kai po anksčiau vartotų vaistų nutraukimo yra praėjęs nepakankamas laiko tarpas, reikalingas iš organizmo pasišalinti anksčiau vartotų vaistų likučiams. Mat vienų ir kitų vaistų sąveikoje gali išsivystyti ryškios ir gan pavojingos pašalinės reakcijos - užuot sulaukus teigiamo efekto, ligonį gali staiga apimti didžiulis nerimas, pasireikšti vidinė įtampa, prasidėti taip vadinamos panikos atakos (padažnėja širdies plakimas, pakyla kraujospūdis, jaučiama mirties baimė, ir panašiai).
Bet kurių vaistų, taigi ir triptano, pašalinis poveikis esą labai priklauso ir nuo individualių organizmo savybių, imuninės sistemos atsparumo, kitų faktorių. Būtent dėl šių priežasčių psichiatras psichoterapeutas pataria jokių vaistų nepirkti ir nevartoti remiantis vien reklaminiais jų apibūdinimais - visų pirma esą reikia pasitarti su gydytoju. Gydytojas atkreipė dėmesį - reikia konsultuotis ne su vaistininku, o su šeimos gydytoju. Mat farmacininkas esą gali suteikti daug informacijos apie konkretų medikamentą, jo sudėtį ir poveikį, tačiau nieko nežino apie tuos vaistus ketinantį vartoti ligonį - kokiomis ligomis šis serga ar neseniai persirgęs, kokius medikamentus vartoja (ar neseniai vartojo) dėl kitų sveikatos sutrikimų, ar esąs alergiškas kurioms nors vaisto sudėtinėms dalims, ir t. t.
Kitaip sakant, anot R. Kazlausko, nereikia užmiršti, jog į bet kuriuos vaistus kiekvienas organizmas reaguoja individualiai, be to, visi medikamentai turi didesnį ar mažesnį šalutinį (nepageidaujamą) poveikį, kuris gali pasireikšti, pavyzdžiui, vienam iš šimto tūkstančių ar vienam iš milijono tą preparatą pradėjusių vartoti ligonių, ir kas žino - gal tuo šimtatūkstantuoju būsite kaip tik jūs!
Gydytojas R. Kazlauskas atkreipė dėmesį ir į tai, jog panašių nepageidaujamų organizmo reakcijų gali sukelti net ir vaistažolės. "Tų pačių vaistažolių arbata vieną ligonį gali pagydyti, o kitam - pakenkti, - įspėjo gydytojas. - Nes vaistažolės - lygiai tokie patys vaistai, kurių irgi nereikėtų vartoti nepasitarus su šeimos gydytoju. Arba bent jau reikėtų atidžiai perskaityti vartojimo instrukciją ir galimas kontraindikacijas".