• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

"Nepaisant to, kad narkotikų Lietuvoje pabando vis jaunesnio amžiaus vaikai, tėvai vis dar vengia kalbėti su vaikais apie narkotikus, formuoti vaikų neigiamą požiūrį į narkotikų vartojimą. Įtarimas, kad vaikas gali būti susidūręs su narkotikais, išprovokuoja ypač audringą tėvų reakciją, kuri dar labiau pablogina situaciją", - teigia Narkotikų kontrolės departamento direktorė Audronė Astrauskienė. Kalbėti apie narkotikus su vaiku gana sudėtinga, bet būtina. Štai keletas dalykų, kuriuos tiesiog privalu pasakyti savo vaikui, jei kalbate apie narkotikus.

REKLAMA
REKLAMA

1. Venkite klausimo "kodėl?" "Kodėl?" yra blogiausias dalykas, kurį galite pasakyti savo vaikui, sužinoję, kad jis bandė ar vartoja narkotikus. Tai akimirksniu išprovokuoja gynybinę jo reakciją. Be to, paauglys iš tiesų gali aiškiai nežinoti, kodėl pradėjo ar galvoja pradėti vartoti narkotikus. Klausimai turėtų būti atsargesni, stenkitės išsiaiškinti "kaip?", "kada?", "ką?", "kur?" Tai padės palaikyti pokalbį, o ne tik sulaukti atsakymo "taip" arba "ne".

REKLAMA

2. Neieškokite kaltininkų Tėvai paprastai svarsto, kas galėtų būti kaltas, kad jų vaikas pradėjo vartoti narkotikus. Kartais visa kaltė suverčiama pačiam paaugliui, neretai kaltinami narkotikų prekeiviai, dar dažniau manoma, kad ko nors imtis turėtų mokykla. Tačiau žarstymasis kaltinimais nepadės pasijausti geriau. Norint apsaugoti savo vaikus nuo narkotikų, padėti jiems, svarbu patiems suprasti, kodėl jaunimas vartoja narkotikus, kokius pojūčius jie sukelia. Suaugę, kurie galvoja, kad jaunimas vartoja, nes "yra pasileidęs, nebežino, ko nori", "neturi užsiėmimo" ir "jei tik panorės, galės mesti vartoti", tikrai negalės padėti.

REKLAMA
REKLAMA

3. Būkite pasirengę klausytis Pokalbiui su vaiku reikia nepagailėti nei laiko, nei kantrybės. Įsitikinkite, kad nieks nepertrauks jūsų pašnekesio. Kalbą pamėginkite pradėti iš anksto apgalvota įžanga, kuri turėtų skambėti kuo natūraliau. Pavyzdžiui, lyg tarp kitko užsiminkite apie neseniai skaitytą straipsnį ar matytą filmą apie narkotikus. Jei vaikas "užsikabins" už šios temos, būkite pasirengę jį išklausyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

4. Pokalbiui vaikai niekada ne per maži Jei mažas vaikas savo kalboje pamini narkotikus, atsargiai paklauskite, ką jis apie tai žino. Pasakykite, kad, norėdamas sužinoti daugiau, visada gali kreiptis į jus, ir paprašykite, kad pasisakytų, jei kas nors jam pasiūlys pamėginti narkotikų. Paauglystės laikotarpiu vaikai tampa itin pažeidžiami ir stipriai priklausomi nuo draugų įtakos. Tuo tarpu tėvų, kaip suaugusių asmenų, autoritetas ir pasitikėjimas jais ženkliai smunka. Todėl svarbu, kad kalbėdami apie narkotikus nesistengtumėte gudrauti ir atrodyti "kieti". Taip galite prarasti paauglio pasitikėjimą anksčiau nei spėsite apskritai jį pelnyti.

REKLAMA

5. Leiskite vaikui išsikalbėti Nesitikėkite, kad vaikas automatiškai sutiks su tuo, ką sakote, tad būkite pasirengę išklausyti ir jo nuomonę. Turite klausytis, ką sako vaikas, ypatingą dėmesį kreipdami į jo jausmus. Nebijokite klausti, aiškintis - kuo daugiau suprasite, tuo lengviau bus spręsti problemą. Jei patys esate pabandę narkotikų, gerai pagalvokite, kaip apie šią savo patirtį papasakosite vaikui. Paprašykite, kad jūsų vaikas savais žodžiais paaiškintų, kodėl vartoja narkotikus. Gali paaiškėti, kad tai daryti jį verčia toli gražu ne problemos šeimoje ar mokykloje. Narkotikų vartojimas gali būti noro viską išmėginti ar paaugliško maišto padarinys. O gal narkotikai jūsų vaikui tiesiog yra nesunkiai prieinami?

REKLAMA

6. Nustatykite aiškias elgesio ribas Svarbu ne tik tai, kad jūs žinotumėte, ką jaučia ir galvoja jūsų vaikas. Jam taip pat turėtų būti aiški jūsų pozicija bei šeimoje galiojančios taisyklės: ką leidžiama daryti namuose, kam tėvai pritaria/nepritaria, ar vaikas bus palaikomas nepriklausomai nuo to, kaip pasielgs? Tik esant aiškioms leistino elgesio riboms, vaikas suvoks, kad, jas peržengęs, gali tikėtis atitinkamos tėvų reakcijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

7. Kanapės nėra "lengvas ir nekaltas narkotikas" Didelę įtaką pabandyti kanapių turi plačiai tarp jaunų žmonių paplitęs klaidingas mitas, kad "kanapė - lengvas narkotikas". Tačiau kanapių žala moksliniais tyrimais įrodyta neginčijamai - kanapės yra vienas iš daugiausiai psichinių sutrikimų sukeliančių narkotikų, turintis ypač daug pražūtingų pasekmių augančiam organizmui. Jūsų vaikas turi žinoti, kad net ir atsitiktinis kanapių rūkymas yra grėsmė jo tolimesniam psichologiniam vystymuisi, psichikos sveikatai. Įrodytas stiprus kanapių poveikis ir fiziniam vystymuisi: silpsta imuninė sistema, sumažėja augimo hormono gamyba, sulėtėja paauglių fizinė raida, sutrinka lytinių hormonų balansas. Nuolatinis kanapių vartojimas sukelia apatiją, siaurina interesų ratą, skatina vaikišką mąstymą, slopina norą tobulėti, vartojant kanapes tiesiog kvailėjama. Tokios išvados pagrįstos šiuos narkotikus vartojusių asmenų tyrimais

REKLAMA

8. Sintetiniai narkotikai - patys negryniausi Pagal sudėtį tokie sintetiniai narkotikai kaip amfetaminas ir ekstazi yra bene patys negryniausi narkotikai. Pastaruoju metu populiarėja narkotikų gamyba pridedant kofeino ar kitų pigių medžiagų. Būtent dėl neaiškių ingredientų amfetamino ir ekstazi vartojimas neretai tampa savotiška loterija, nes nė vienas jų vartotojas negali žinoti, ką jis iš tiesų vartoja ir kokius šalutinius poveikius tai gali sukelti. Tokiu būdu ypač padidėja rizika sveikatai. Jei aktyvų savaitgalį, tarkim, naktiniame klube vartojami sintetiniai narkotikai, paprastai pirmadienį ar antradienį atsiranda didelis nuovargis, nervingumas, irzlumas, nepastovus minčių srautas, nenuosekli kalbėsena, nerimas ir panika. Šie požymiai gali būti laikomi tam tikrais įsėjamaisiais ženklais, kad vaikas svaiginasi sintetiniais narkotikais.

REKLAMA

9. Nuraminkite Jei vaikas turi problemų dėl narkotikų, jam svarbu žinoti, kad susilauks iš jūsų visokeriopos pagalbos - visada atsakysite į jam rūpimus klausimus, padėsite ištverti sunkias akimirkas. Nors turite nuolat vaikui priminti, kad pasitikite juo, nebijokite išreikšti nusivylimo, jei šis pasitikėjimas nepateisinamas. Būkite pasiruošę pasipriešinimui. Jūsų vaikas gali supykti, gali mėginti manipuliuoti jumis. Bet kuriuo atveju, įtariant, kad vaikai vartoja narkotikus, negalima jų užsipulti - narkotikų vartojimo požymius ypač sunku tiksliai įvertinti. Visais atvejais rekomenduojama konsultuotis su specialistais.

10. Pagalba Narkotikų kontrolės departamentas prie LR Vyriausybės primena, kad įtariantys, jog jų vaikai vartoja narkotikus, tėvai gali kreiptis į Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio priklausomybės ligų centrus, kuriuose testavimas dėl narkotikų vartojimo atliekamas nemokamai. Tėvai pagalbos ir patarimų taip pat gali kreiptis į visuose Lietuvos miestuose veikiančius psichikos sveikatos centrus, mokyklose dirbančius socialinius pedagogus, psichologus arba skambinti į nemokamas psichologinę pagalbą bei informaciją teikiančias telefono linijas (jaunimo linijas, sveikatos specialistų linijas, paguodos linijas). Visų gydymo ir konsultacinių įstaigų kontaktus, psichologinės pagalbos telefono linijų numerius galima rasti Narkotikų kontrolės departamento internetinėje svetainėje adresu www.nkd.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų