Pernai Prancūzijoje 40 000 nevilties apimtų tėvų kreipėsi į policiją ir maldavo surasti jų pabėgusius vaikus. 90 procentų atvejų paaugliai buvo surasti arba patys grįžo į namus per 48 valandas. Tačiau Paryžiuje iš 1 511 pabėgusių paauglių 408 į namus nebesugrįžo. Kur jie rado prieglobstį? Dauguma iš skurdžios aplinkos kilusių vaikų išmoko gyventi elgetaudami gatvėje, prisiglausti pastogėje tų, kurie jos negaili... Nedarnių šeimų tėvai, tiesą sakant, savo vaikų dažniausiai net neieško. Nustatyta, jog surastas bėglys kartais būna per ilgai nutraukęs ryšius su savo šeima, kad galėtų į ją grįžti. Jo naująja šeima tampa bičiuliai, padedantys išgyventi gatvėje. Kaip tik pas juos jis dažniausiai ir sugrįžta.
Ką daryti pabėgus vaikui?
Jūsų vaikas pabėgo. Jis atsidūrė jam pačiam nesuvokiamame pavojuje, tad jūsų reakcija turi būti žaibiška. Pirmosios 48 valandos yra svarbiausios, nes kuo daugiau praeis laiko, tuo mažesnė tikimybė jaunąjį bėglį surasti... Nepamirškite, kad jūsų vaikas vienišas, be globos, kad jo laukia pavojai, apie kuriuos jis net neįtaria: alkoholis, narkotikai, kriminaliniai nusikaltimai, net seksualinis išnaudojimas. Štai keletas patarimų, kad paprastas, neapgalvotas jaunuolio poelgis nevirstų nepataisoma drama.
Pirmiausia susisiekite su savo vaiko draugais, bendraklasiais, mokytojais, kitais šeimos nariais bei giminėmis, kaimynais - su visais tais, kurie galėtų ką nors žinoti apie pabėgimą. Be abejo, jūsų vaikas jiems nepasakojo apie savo sumanymą pabėgti, tačiau galėjo užsiminti apie vietą, į kurią norėtų nuvykti. Paprašykite, kad jus nedelsiant informuotų, jeigu jis užmegztų su jais kontaktą arba jie patys sužinotų ką nors naujo.
Patikrinkite, ar nėra jo ten, kur paprastai slepiasi, kai nori pabūti vienas (kaime, jeigu turite ten namą, arba jo ypač pamėgtoje vietoje. Jeigu nežinote, kur ta vieta yra, paprašykite jo geriausio draugo, kad ten nuvestų.
Išsiaiškinkite, kokius daiktus jis pasiėmė, sudarykite išsineštų drabužių sąrašą. Tai gali pa lengvinti paiešką.
Įspėkite policiją, duokite jai paskutinę geros kokybės bėglio nuotrauką.
Kaip elgtis, kai vaikas sugrįžta
Dauguma jaunųjų bėglių patys sugrįžta į namus per dvi paras. Kaip jums reikėtų elgtis? Kaip reaguoti?
Pirmiausia stenkitės būti šaltakraujiški. Jūs ką tik išgyvenote didžiulio nerimo, liūdesio ir baimės momentus. Jūsų reakcija gali būti staigi ir kraštutinė: pradėsite bartis ir šaukti arba raudodami pulsite vaikui ant kaklo. Visa tai netinka. Pirmiausia jūsų vaikas turi pajusti, kad esate ramūs, stiprūs ir pasitikintys savimi. Absoliučiai jam nepriekaištaukite. Priešingai, galite pasakyti, kad jį mylite ir labai norėtumėte padėti...
Ar reikia klausti, kodėl buvo pabėgęs?
Taip. Pirmiausia reikia sužinoti, kodėl jis norėjo išeiti iš namų. Kol to nesužinosite, negalėsite padėti savo vaikui, todėl jis gali pakartoti tą patį. Tačiau nespauskite jo klausimais. Leiskite jam pajusti ir suprasti, kad gali jumis pasikliauti. Tai geriausias kelias prie vaiko priartėti, prakalbinti.
Kokios dažniausios pabėgimo priežastys?
Pirmiausia šeimos viduje glūdinčios problemos: pradedant tėvų skyrybomis ir baigiant naujomis vedybomis. Taip pat gali būti kaltas vieno iš tėvų polinkis į alkoholį, per daug valdingo tėvo šiurkštumas ir, suprantama, seksualinis priekabiavimas. Toliau - su mokykla susijusios problemos: prasti darbo rezultatai, baimė būti nubaustam.
Jeigu pavyksta užčiuopti problemą, kaip ją išspręsti?
Pirmiausia savęs paklauskite, ar sugebate ją išspręsti vieni. Pamatysite, dažniausiai atsakymas bus neigiamas. Tokiu atveju nedelsdami kreipkitės pagalbos. Jūsų šeimos gydytojas gali būti geras patarėjas. Mokyklos personalas, paaugliais besirūpinančios socialinės tarnybos taip pat gali jums padėti, nes tai jų tiesioginė pareiga. Pačiais rimčiausiais ir sudėtingiausiais atvejais pagalvokite, ar nereikėtų kreiptis į policiją, ypač į Paauglių skyrių.
O jeigu pasirodys, kad dialogas neįmanomas?
Be jokios abejonės, tai rodo, kad jūsų vaikas turi problemų su jumis pačiais. Tokiu atveju laikinas išsiskyrimas gali tik padėti. Išsiųskite savo sūnų ar dukrą pasisvečiuoti pas artimuosius, pavyzdžiui, senelius. Įtampa per tą laiką sumažės, santykiai sušvelnės, atsiras pasitikėjimas jumis...