Lietuvoje puikiai žinoma dainininkė KAIA kurį laiką muzikos paslapčių mokėsi Los Andžele, Holivude. Vis dėlto kai pasaulį ėmė krėsti koronavirusas, KAIA suprato – metas palikti ne vieno žmogaus svajonių miestą ir grįžti ten, kur saugiausiai – namo.

KAIA (tv3.lt fotomontažas)

KAIA (tv3.lt fotomontažas)

Kaip sakė pati dainininkė, tokios kelionės savo gyvenime dar niekuomet nebuvo turėjusi. Vis dėlto grįžusi į Lietuvą ir į karantiną pažiūrėjusi itin rimtai, žinoma mergina neslėpė – palyginus su kitais oro uostais, kuriuose teko lankytis, lietuviai tvarkosi stebėtinai puikiai.

KAIA, kai pasaulyje buvo pradėta kalbėti apie koronaviruso grėsmę, jo plitimą, pirmuosius atvejus Lietuvoje, kokia situacija buvo Los Andžele? 

Iš pradžių, net ir įsisiūbavus žinioms apie virusą Europoje, Los Andželas gyveno įprastu ritmu. Aš pati gyvenau Holivude, kur, kaip žinia, dieną naktį gausu turistų – jų tikrai nesumažėjo. Jei gerai atsimenu, iki maždaug kovo 7 dienos, nejaučiau nieko neįprasto. 

Kad kažkas yra ne taip supratau tik tada, kai bandžiau užsisakyti geriamo vandens iš vieno didžiausių tinklų. Likau nustebusi, nes parduotuvėse neliko ne tik tos rūšies vandens, kurį visada perku, bet ir kurjeris nė neturėjo jo kuo pakeisti. 

REKLAMA

Pamenu, kovo 11-ąją kalbėjome su draugu, gyvenančiu Vilniuje. Jis sakė, kad čia jau visi panikuoja. Kovo 12 jau buvo nebejuokinga – Lietuvoje atšaukti renginiai. Tą savaitę paskaitose ėmėme diskutuoti apie atšaukiamus didžiausius renginius ir JAV – SXSW konferenciją, Winter Music Miami, Coachella ir t.t., ir kaip organizatoriai tvarkosi su krizės valdymu, bilietų grąžinimais. O savaitės pabaigoje jau sužinojome, kad egzaminai vyks internetu. 

Ar tuomet čia visi ėmė panikuoti taip, kaip ir Europoje, ar buvo nusiteikę kur kas ramiau? 

Iš tiesų, aš panikos Los Andžele nejaučiau. Gal dėl to, kad gyvename ganėtinai atskirtoje studentų bendruomenėje. Visi studijuojame muziką, tad tai dažniausiai būdavo pagrindinė pokalbių tema. Panika labiausiai pasijautė tada, kai nebeliko tualetinio popieriaus parduotuvėse. Juokas juokais, bet nebejuokinga, kai supranti, kad jeigu teks izoliuotis mieste, kuriame gyvena 15 mln. žmonių, karantinas studentams bendrabutyje bus labai sunkus. 

KAIA

KAIA

Kada nusprendei susirūpinti savo bilietų pakeitimu į ankstesnę datą? Tai padaryti pagalvojai pati, ar tokiam žingsniui paragino artimieji? 

Į Lietuvą grįžti ketinau, nes mokslai oficialiai baigėsi kovo 20-ąją. Tačiau iš tiesų, planų buvo įvairių – ir likti, ir grįžti, ir pakeliauti po Ameriką. Bet esminis apsisprendimas grįžti nebuvo susijęs su virusu.

Skrydį iš anksto turėjau kovo 23 dieną, tad buvau rami, jog išskrisiu po egzaminų. Tačiau situacijai besikeičiant vis sparčiau, visgi skrydį perkėliau į kovo 19-ąją. Lietuvai ėmus visiškai izoliuotis, ir siūlant užsienyje esantiems lietuviams, jei įmanoma, grįžti kuo greičiau, ėmiau jausti dar didesnį nerimą. Maža to, visai netyčia akį patraukė iš skrydžio rezervacijos staiga dingęs skrydis Maskva-Vilnius. Rezervacijos antrąsyk pakeisti ar atšaukti jau nebegalėjau. Tad pasitarusi su šeima, nusprendžiau dvi Lietuvos karantino savaites išlaukti Los Andžele ir grįžti balandį. 

REKLAMA

Kodėl apskritai nusprendei imtis staigių priemonių ir į Lietuvą grįžti anksčiau, nei buvo planuota? 

Kokie laikai, tokios ir priemonės. Šeima galvojo, kad man bus saugiau Los Andžele, nes Europoje virusas plito daug sparčiau, nei JAV. Bet aš turėjau nuojautą, kad tada, kai virusas įsisiūbuos JAV, ten nebus lengva, o ypač žinant, kiek daug žmonių JAV negali įpirkti sveikatos draudimo (tai atsieina 400-800 dolerių per mėnesį, studentams – 150 dolerių) ir kokia opi yra benamystės problema. 

Ką ten Trumpas (JAV prezidentas Donaldas Trumpas, – red.past.) šneka apie piniginę paramą, yra grynai politinė kampanija dėl vyksiančių rinkimų. Ir, ačiū Dievui, amerikiečiai tai supranta. Bus viskas aišku, kai jam reikės stoti akis į akį su pandemija ir ją suvaldyti. 

Gatvėse virusas plinta neįtikėtinai greitai. Skauda širdį pagalvojus apie žmones, gyvenančius palapinėse, gatvėse, po tiltais. Jų ten – dešimtimis tūkstančių, jei ne daugiau. Jie ne tik turi didesnę riziką susirgti, bet ir tapti viruso platintojais. Holivudo žavesys – benamiai, šlapimo ir žolės kvapo mišinys, ligos, virusai. Na, kaip iš filmo (ir tikrai, per pusmetį mano bloke nušauti trys žmonės, ko ne filmas…). 

Nujaučiau, kad karantinas Lietuvoje greičiausiai nesibaigs balandį, o COVID-19 patvirtintų atvejų Los Andžele jau buvo apie 300. O kas bus, jei ir Amerika uždarys ne tik skrydžius iš Europos, bet ir į Europą? Per porą dienų mano galvoje prasisuko labai daug procesų. Išvada – man reikia namo. Dabar. Nes ten saugiau. Nes žinau, kad manimi pasirūpins, net jei man kas ir nutiktų, kad šeima bus šalia. 

REKLAMA

Dabar toks metas – iššūkių metas, vienybės metas. Visi tik ir kalba, kaip reikia dabar sustoti ir įvertinti tuos, kuriuos turime, ką turime. Ir aš pajutau, kad man reikia būti arti savų, kad galėčiau nuoširdžiai stoti už šių žodžių. 

KAIA su bendramoksliais

KAIA su bendramoksliais

Galbūt tavo pažįstami ar bendramoksliai, kurie yra atvykę iš kitų šalių, taip pat nusprendė grįžti į gimtąsias šalis? 

Šį ketvirtį labai daug bendramokslių apskritai metė koledžą. Tai nebuvo susiję su virusu. Žmonės ieško savęs, o Los Andželas tikrai nėra visiems. Labiausiai man gaila tų, kurių namai toli. Trys mano bičiuliai iš Pietų Korėjos liko bendrabutyje. Dabar, kai Los Andžele oficialiai prasidėjo karantinas, džiaugiuosi, kad jie bent jau turi vienas kitą. Izoliacija bus bent kiek lengvesnė. 

Viena mano bendraamžė, studijuojanti mušamųjų programoje guodėsi, kaip šeima prašė jos grįžti namo, bet iki magistro užbaigimo jai liko du ketvirčiai. Tik baigusi mokslus, ji galės dirbti Pietų Korėjoje, universiteto dėstytoja. Ji – labai talentinga būgnininkė. Ko tik nepadarysi dėl savo svajonės. 

Su kokiomis kliūtimis susidūrei grįždama namo? 

Po visų tų skrydžių ir jų atšaukimų, svarstymo, gal vertėtų likti Los Andžele, galų gale, panikos, paskutinę sekundę, kovo 16-ąją, radau skrydį Los Andželas-Stambulas-Vilnius kitai dienai. Tylėjau ir niekam nesakiau – žinote, prietarai... Žinojo tik šeima ir Lietuvos Generalinis Konsulatas Los Andžele. 

Tai buvo ilgiausia ir daugiausiai jėgų pareikalavusi kelionė per visą mano gyvenimą. Antradienį, po egzaminų, išvažiavau į Los Andželo oro uostą. Skrydis buvo nukeltas, tad laukiau ten 4 valandas. Tuomet 13 valandų skridau į Stambulą, 22 valandas „blūdijau“ Stambulo oro uoste, iki paskutinės sekundės su šeima kalbėdama maldas, „kad tik neatšauktų", ir tuomet per 3 valandas parskridau iki Vilniaus. 

REKLAMA

KAIA

KAIA

Ar apskritai nebuvo baisu skristi? Juk nuolat kalbama apie tai, kad būtent bekeliaudami žmonės ir užsikrečia. 

Dar ir kaip! Realiai jaučiausi taip, kaip atominėje jėgainėje, tiesiogiai dirbdama su aktyviosiomis dalelėmis – pirštinės, kaukės, dezinfekcinis skystis. Visi į mane žiūrėjo kreivai, bet man buvo nė motais – dariau viską 120 procentų, kad bent tiek, kiek nuo manęs priklauso, būčiau saugi. 

Kokia situacija oro uostuose, kuriuose teko lankytis? Ar vyksta patikrinimai? 

Nei Los Andželo, nei Stambulo oro uostuose nesijaučia jokio ypatingo susirūpinimo. Įspėjimai apie virusą skelbiami švieslentėse, bet net darbuotojai nedėvi kaukių. Visgi mane labiausiai nustebino kartu iš Stambulo skridę lietuviai. 90% keleivių ne tik nedėvėjo kaukių (žinodami, kad grįžta iš raudonųjų taškų Azijoje), bet dar sugebėjo burbėti ir moralizuoti, kuomet atskridome į Vilnių. Mano nuomone, Vilniaus oro uostas tvarkosi neįtikėtinai gerai,  todėl kai pasiklausau tokių kalbų, jaučiu svetimą gėdą.

KAIA

KAIA

Ar dabar, jau grįžusi, jautiesi ramesnė? 

Tikrai taip. Dar net nejaučiu karantino – vietoje to labiau jaučiu laiko skirtumus. Be to, reikia susitvarkyti namus, milijoną daiktų išsikrauti iš lagaminų – žodžiu, turiu, ką veikti. Norėtųsi prasivaikščioti, nes jaučiu, kaip „auga“ užpakalis, bet, ką jau padarysi – aš į karantiną žiūriu labai rimtai (šypteli).

Rašei, jog ketini į Holivudą dar grįžti. Jei ne koronavirusas, ar po apsilankymo Lietuvoje būtum ten grįžusi greit? 

Manau, kad kad ir kur benuneštų mane likimas ir planai, man visur bus gerai. Įdomus miestas – traukia ir atstumia tuo pačiu. Bet planų ten yra. Tad į Los Andželą dar tikrai grįšiu. Paprasčiausiai bus matyti, kada. 

Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
2020-03-26 00:52:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Čia aš ne apie KAIA, bet apie kitus, kurie išvyko svetur laimės ieškoti, nes LT ale š... krūva! Mes negrįšim, baikit bajerius, ten mums jauku ir šilta, žodžiu gyvenimas nepalyginti nei čia ir dar pasvarstysiu apie pilietybę (buvo ir tokių). O dabar vusi plūsta atgal kaip ūtelės: su virusais ir visokiais marazmais. Prisiminė tėvynę brangią, nors nesvarbu, kad buvo nusprendę "parduoti". Mat čia saugiau, ramiau ir t.t., pabezdėsim truputį, pagadinsim orą, jei reikės ir užkratos skaičių stūmtelsim į viršų.. O kas negerai? Turbūt teisybę sakau, kad per JUOS viskas ir prasidėjo, nereikėjo įsileisti jau nuo pat pradžių. Lai užpakaliai tupi ten, kur šilta buvo, o mes liksim, kur saugu!   ATSAKYTI
Pikta 2020-03-25 18:02:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Visokios niekam negirdetos kakos smakos lenda atgal i LT ir savo stamus platina, mat saugiau cia , nors pries menesi kita putesi, kaip uz balos gerai, o cia blogai ir kokie durneliai cia pasilike.   ATSAKYTI
O ko čia pikta tau 2020-03-25 18:44:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nei tu žinai, nei tu pezėk. Ko nežinai - tai tavo problema. Atsiprašau už išsireiškimus. Klaidų pilna, net teksto esmės negaliu suprasti. Kažko pikta, ant kažko pyksta. O straipsnis tai labai geras. Jeigu tik visi grįžtantys ir niekur neišvykę taip laikytųsi karantino režimo, situacija būtų žymiai geresnė nei yra. Taip kad nepyk ant visų, biškį pamąstyk ir laikykis karantino režimo. Būk sveikas ir prasmingai leisk laiką!  
Mama ir mokytoja 2020-03-25 13:18:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Visi turime saugoti save ir kitus. Užteks vaidinti didvyrius, nieko nebijancius. Patys nebijot tai pagalvokit apie kitus. Kiekvienas nes išauga tis yra kito žudikas. Dėkoju Straipsnio autorei už pasidalinima apie maldą. Melskimės ir saugokime save ir kitus.    ATSAKYTI
Rommel 2020-03-25 16:15:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Malda reikalinga silpniems. Aš geriau tikėsiu mokslų ir medicina.   
Tina 2020-03-25 11:18:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Puikus, objektyvus straipsnis, taip turėtų lietuviai vertinti pastangas daromas Lietuvoje    ATSAKYTI
Povilas 2020-03-25 10:22:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nepažįstu. Tokios.    ATSAKYTI
O 2020-03-25 09:47:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kas ta?   ATSAKYTI
O tu? 2020-03-25 18:31:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O tu kas? Nulis?  

Top Video

Kosinčia keleive pasiskundęs autobuso vairuotojas po savaitės mirė nuo koronaviruso
DABAR RODOMA
Kosinčia keleive pasiskundęs autobuso vairuotojas po savaitės mirė nuo koronaviruso
DABAR RODOMA
Farai. Tokio veikėjo „Farai“ jau seniai nefiksavo: epizodas virto tikra tragikomedija
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
Nepaprasta prieglaudoje gyvenančio keturkojo istorija: visus pasitinka su šypsena
DABAR RODOMA
Sunku patikėti: išsitraukė kamerą pamačius, kaip moteris pilasi kurą
DABAR RODOMA
Farai. „Farų“ operatorius tapo neblaivaus taksisto įniršio taikiniu: tokio protrūkio nesitikėjo
DABAR RODOMA
Moterys parduotuvėje susimušė dėl tualetinio popieriaus: pamatykite vaizdo įrašą
DABAR RODOMA
Užfiksuotas smurto protrūkis vienoje Lietuvos mokykloje
DABAR RODOMA
Farai. Pamatę, kas po avarijos liko iš BMW, pareigūnai liko priblokšti: išgirdo fantastinę istoriją
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Vaikų teisės su tarnybomis laužėsi į butą: mama ir dukra laukė susigūžusios
REKLAMA
Gražina Asipauskaitė (nuotr. asm. archyvo)
Mediumė Gražina Asipauskaitė teigia turinti antgamtinių galių, kurių dėka gali susisiekti su mirusiais. Moteris atvirai papasakojo, ką, anot jos, jaučia žmogus, kuris ...
Oksana Pikul-Jasaitienė ir Simas Jasaitis (tv3.lt fotomontažas)
Karantinas Lietuvoje trunka jau beveik mėnesį, o ieškodami, kuo užsiimti namuose, žmonės ne tik dalyvauja įvairiuose iššūkiuose, bet ir išbando populiarias programėles. ...
„Gaujų karai. Smaugliai“ (nuotr. Organizatorių)
Tai buvo 90-ieji. Paskutinysis XX a. dešimtmetis ir pirmieji Lietuvos Nepriklausomybės metai – laikas, kai staiga į Lietuvą atėjo vakarai, kai socialistinę stagnaciją pakeitė ...
Arvydas Sabonis (nuotr. stop kadras)
Legendinio Lietuvos krepšininko Arvydo Sabonio šeima – pavyzdys visiems. Keturias atžalas – sūnus Tautvydą, Žygimantą ir Domantą bei dukrą Aušrinę – auginanti pora vis dažniau ...
Sergejus Maslobojevas vedė savo mylimąją Fotodiena/Arnas Strumila
Džiugios naujienos pasaulio kikbokso čempiono Sergejaus Maslobojevo-Kuvaldos ir jo žmonos Airinės šeimoje. Pora laukiasi trečiosios atžalos. Šią žinią naujienų ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų