REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Galima mėgti savo gimtadienius, galima jų dėl tam tikrų priežasčių nemėgti, bet yra ir realių priežasčių, kuo ši diena gali nepatikti – statistiškai žmogus per savo gimtadienį miršta dažniau.  Yra kelios skirtingos teorijos, kurios bando paaiškinti šį gana nedaug ištirtą fenomeną.

Galima mėgti savo gimtadienius, galima jų dėl tam tikrų priežasčių nemėgti, bet yra ir realių priežasčių, kuo ši diena gali nepatikti – statistiškai žmogus per savo gimtadienį miršta dažniau.  Yra kelios skirtingos teorijos, kurios bando paaiškinti šį gana nedaug ištirtą fenomeną.

REKLAMA

Kodėl būtent žmogaus gimtadienis? Priežastys čia gali būti įvairios – nuo žmogiškosios klaidos suvedant mirties datą, iki žmogiškojo polinkio suvartoti per daug alkoholio savo gimtadienio dieną.

Keistas gimtadienių poveikis

„Gimtadienio efektas“ yra keistas statistinis fenomenas kuriuo remiantis žmogaus tikimybė mirti yra didesnė būtent jo gimtadienio dieną, lyginant su bet kuria kita metų diena, rašoma „The Insider“.

Viename Šveicarijos mokslininkų 2012-ųjų atliktame tyrime nurodyta, kad savo gimtadienio dieną vyresni nei 60 metų asmenys miršta 13,8 proc. Dažniau negu bet kurią kitą metų dieną. Yra ir kitų tyrimų, kurie pateikia panašius rezultatus. Pavyzdžiui, viename iš tyrimų nurodoma, kad iš beveik 3 mln. 1969-1990 metais mirusių Kalifornijos gyventojų, mirtingumas didžiausią lygį pasiekė būtent gimtadienių metu – vyrams savaitę prieš, o moterims savaitę po jo.

REKLAMA
REKLAMA

Panašus mokslinis tyrimas (su daugiau nei 2 mln. žmonių duomenų) nustatė, kad mirti per gimtadienį yra 17 proc. didesnė tikimybė negu būtų galima tikėtis.

REKLAMA

Vieningo atsakymo, kodėl taip galėtų būti, nėra. Tačiau yra kelios teorijos, kurios bando paaiškinti šį fenomeną.

Išorinės priežastys

Jeigu jums yra mažiau nei 40 metų, didesnė tikimybė, kad anksčiau laiko mirti galite dėl nelaimingo atvejo. Žmonės yra linkę vartoti alkoholį (per daug) savo gimimo dienos proga, o tai gerokai padidina tikimybę mirti nuo tokių dalykų kaip nesaugus ėjimas per gatvę, vairavimas išgėrus ar apsinuodijimas alkoholiu.

JAV, pavyzdžiui, gerokai išauga mirtingumo lygis žmonėms jų 21-ojo gimtadienio dieną, dėl „staiga“ atsiradusios galimybės legaliai vartoti alkoholį.

REKLAMA
REKLAMA

Psichologinės priežastys

Kuomet kažkas žino, kad serga mirtina liga, toks žmogus gali įžvelgti savo gimimo dienoje tikslo pasiekimą, reiškiantį, kad būtina „laikytis“ iki kol jis bus pasiektas. Tas pats siejama ir su religinėmis šventėmis, netgi yra pastebėta daugiau vėžinėmis ligomis sergančių žmonių mirčių Kalėdų laikotarpiu ar Velykų žydų bendruomenėje.

Maža to, gimtadieniai taip pat primena žmonėms, kad jie sensta ir jų gyvenimas yra baigtinis. Nors ir egzistencinis, tačiau šis stresas gali pridaryti siaubingų dalykų žmogaus kūnui.

Psichologinės problemos

Mūsų kūnai turi savo vidinius laikrodžius, žinomus kaip cirkadinis ritmas. Jis yra iš esmės prisitaikęs prie 24 valandų paros laiko, bet dar yra ir visų metų biologinis cirkadinis ritmas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kai kurie mokslininkai pažymi, kad mūsų kūnai patiria didesnį stresą, o dėl to kai kuriais atvejais gali ir mirti būtent gimimo dieną. 

Statistinės priežastys

Williamas Shakespeare’as bei Ingrid Bergman abu mirė savo gimtadienio dieną. Tačiau žymių žmonių, kurie mirė tą pačią dieną, kaip ir gimė, sąrašas gali būti ne visiškai tikslus. Dėl žmogiškos klaidos mirties ir gimimo datos išrašuose gali būti supainioti. Taip pat pasitaikydavo atvejų, kuomet nebuvo žinoma tiksli mirties diena, o tokiais atvejais dažnai pasirenkama įrašyti 1 ar 15 dieną.

Savaime suprantama, tokios klaidos nėra itin dažnas atvejis, tačiau imant bendrą populiaciją gali iškreipti statistinius duomenis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų