• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Britų psichologų atliktas naujas santuokų rinkos tyrimas atskleidė, kad svarbiausias dalykas santuokoje – ne vyro išvaizda, o jo turtas, skelbia dienraštis „Daily Telegraph“.

REKLAMA
REKLAMA

Nors iki šiol atlikta daug laboratorinių tyrimų, kuriais buvo siekiama išsiaiškinti, ar iš tikrųjų moteris labiau traukia ne daili vyro išvaizda, o jo padėtis visuomenėje, turtas ir valdžia, naujasis tyrimas aiškiai liudija, kaip iš tikrųjų veikia santuokų rinka.

REKLAMA

Remdamiesi XX a. pradžios istoriniais duomenimis, tyrėjai išnagrinėjo daugiau nei 20 tūkstančių amerikiečių vyrų biografijas. Statistiškai nustatyta, kad tais laikotarpiais, kai visuomenėje vyrų lieka labai mažai, pavyzdžiui, po Pirmojo pasaulinio karo, moterys džiaugsmingai puola ir ant sąlyginai neturtingų, neaukštą padėtį visuomenėje užimančių vyrų kaklo, rašo „Daily Telegraph“.

Tuo tarpu kai vyrų atsiranda daugiau, nei moterų, pastarosios atsigriebia ir tampa kur kas išrankesnės. Jos labai pageidauja, kad vyras būtų turtingas ir įtakingas. Nepasiturinčiųjų šansai susirasti žmoną, pasak tyrėjų, „smarkiai sumažėja“.

REKLAMA
REKLAMA

Dienraščio teigimu šie duomenys patvirtina daugiau nei prieš dešimtmetį padarytą prielaidą, kad vyrai būna kur kas labiau ištikimi savo žmonoms ir daugiau domisi savo vaikais tada, kai moterų būna mažiau.

Tokios išvados buvo padarytos remiantis 1919 m. Amerikos gyventojų duomenimis, kai vyrų ir moterų skaičiaus santykis įvairiose valstijose buvo skirtingas. Tyrimo rezultatus žurnale „Biology Letters“ paskelbė Niukaslio universiteto (D. Britanija) psichologai Thomas Polletas ir Danielas Nettle‘as.

„Kol kas evoliucinės  psichologijos srityje beveik nebuvo atlikta jokių tyrimų siekiant išsiaiškinti, kaip „rinka“ veikia asmeninius santykius, – aiškina Polletas. – Tuo tarpu mes nustatėme, kad tais laikotarpiais, kuomet vyrų yra pakankamai, keičiasi jų pageidaujamų savybių „rinkos kaina“. Kitaip tariant, moterys darosi reiklesnės. Šis aspektas – situacijos santuokų rinkoje (vietinis perteklius arba deficitas) poveikis atskirų individų priimamiems sprendimas – iki šiol mokslinėje literatūroje apie tai, kaip žmonės renkasi sutuoktinius, buvo beveik ignoruojamas.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kai vyrų ir moterų būna daugmaž po lygiai, matematinis modelis liudija, kad vedusių vyrų socialinė ir ekonominė padėtis būna truputį geresnė, nei nevedusių, rašo „Daily Telegraph“.

„O kai vyrų tampa daugiau, nei moterų, tai vedusių vyrų visuomeninis bei ekonominis statusas bus 2 – 3 kartus didesnis, nei nevedusių“, - sako T. Polletas.

Kad galėtų pavyzdžiais paaiškinti savo išvadas, tyrimo autoriai pasirinko 30 metų vyrus. Vienos jų grupės ekonominė ir socialinė padėtis buvo aukšta, kitos – žema. Jei moterų ir vyrų visuomenėje yra po lygiai, tai, sutinkamai su Niukaslio universiteto psichologų teorija, pirmą kartą bus vedę 56 proc. neįtakingų ir neturtingų vyrų. Tuo tarpu aukštesnės turtinės ir socialinės padėties vyrų grupėje pirmą kartą vedusiųjų dalis sieks 60 proc.

REKLAMA

O kai vyrų daug (statistiškai po 11 vyrų 10 moterų), tik 24 proc. žemos socialinės padėties vyrų bus pirmąkart vedę. Tuo tarpu turtingų ir įtakingų vyrų grupėje ši dalis išauga net iki 46 proc. Vadinasi, žemo statuso vyrai tokiomis sąlygomis turi 2,31 karto mažiau šansų susirasti žmoną. O turtingesni vyrai – vos 1,31 karto mažiau, rašo „Daily Telegraph“.

Iš esmės tai reiškia, kad kai vyrų tampa daugiau, nei moterų, tai turto ir įtakos poveikis santuokos sudarymui smarkiai padidėja. „Kai visuomenėje vyrų būna daugiau, tai kur kas skaudžiau atsiliepia žemesnio socialinio statuso vyrams. Jų šansai vesti labai sumažėja“, - tvirtina psichologai.

REKLAMA

Pasak dienraščio, šis tyrimas patvirtina 1991 m. Delavero universiteto (JAV ) mokslininko Franko Pederseno prielaidą, kad lyčių santykis turi didelį poveikį santuokų rinkai.

Pedersenas spėjo, kad žmonės keičia daugelį savo elgesio aspektų dėl konkurencijos, kurią sukelia lyčių santykio visuomenėje svyravimai. Pavyzdžiui, kai moterų mažai, vyrai tampa ištikimesni žmonoms, labiau siekia karjeros ir daugiau dėmesio skiria vaikams.

„Taigi, besikeičiantį vyrų ir moterų elgesį skirtingais laikais ir skirtingose visuomenėse iš esmės galima paaiškinti lyčių santykiu, - tvirtina Thomas Polletas. – Ši problema, suprantam, turi būti išsamiau tyrinėjama. Tačiau net ir mūsų tyrimas aiškiai parodė, kad lyčių santykis šiuolaikinėje visuomenėje gali suteikti pranašumą vienai ar kitai lyčiai bei sudaryti galimybę kelti griežtus reikalavimus“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų