REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Taikomosios dailės muziejuje ketvirtadienį atidaromoje parodoje „Gloguvo lobis“ pristatomas vienas iš didžiausių Lenkijoje ir visoje Europoje senovinių monetų lobis.

Taikomosios dailės muziejuje ketvirtadienį atidaromoje parodoje „Gloguvo lobis“ pristatomas vienas iš didžiausių Lenkijoje ir visoje Europoje senovinių monetų lobis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pagrindinis šios ekspozicijos herojus – viduramžių pinigas denaras. Parodoje pristatomi visi atpažinti lobio monetų tipai, tarp jų yra ir iki šiol nerodytų unikalių monetų egzempliorių, žinomų tik iš šio lobio.

REKLAMA

1987 m. du Gloguvo (Lenkija) gyventojai aptiko keliolika senovinių monetų. Apie savo radinį jie pranešė Gloguvo archeologijos ir istorijos muziejui. Į radimvietę atvykę archeologai patvirtino, kad žemė slepia tūkstančius senovinių monetų. Jos buvo surinktos ir nuvežtos į Gloguvo muziejų. Pertikrinus radinį, suskaičiuota 20 tūkst. 638 sidabrinės monetos, keli tūkstančiai monetų fragmentų, septyni lydiniai, vienas sidabro luitas. Be to, pavyko išsaugoti statinaitės, kurioje lobis buvo slėptas, keliolika medinių dalių.

REKLAMA
REKLAMA

Pagal monetų skaičių Gloguvo lobis yra vienas didžiausių Lenkijoje ir Europoje. Monetos yra nukaltos XII a. – XIII a. pradžioje. Gloguvas, žinomas nuo X a., tuo metu jau buvo nemažas miestas, taigi lobio savininkais galėjo būti ir turtingas riteris, ir aukštas dvasininkas, ir plėšikas, grobį paslėpęs. Lobio sidabras svėrė daugiau kaip 6 kilogramus. Tais laikais tai buvo didelis turtas, už kurį galėta pasirinktinai nusipirkti vieną kaimą arba keliasdešimt galvijų.

1998 m. Gloguvo archeologijos ir istorijos muziejuje atidaryta šio lobio paroda turėjo didelį pasisekimą. Neseniai nutarta ekspoziciją atnaujinti. Gavus finansavimą iš Lenkijos kultūros ir nacionalinio paveldo ministerijos pavyko parengti mobilią parodą, kurią galima rodyti ne tik Lenkijos miestuose, bet ir užsienyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lobio paroda naujai apipavidalinta, remiantis naujausiomis mokslo žiniomis papildyta ir patikslinta stendų informacija apie viduramžių pinigų kalybą bei atskirų valdovų, kurių monetos buvo rastos lobyje, veiklą kalybos srityje. Pagrindinis šios ekspozicijos herojus – viduramžių pinigas denaras. Parodoje pristatomi visi atpažinti lobio monetų tipai, tarp jų yra ir iki šiol nerodytų unikalių monetų egzempliorių, žinomų tik iš šio lobio.

Unikali paroda Taikomosios dailės muziejuje viešės iki gegužės 8 dienos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų