• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiandien vidurdienį Vilniaus apskrities sutrikusio vystymosi kūdikių namuose, Žolyno g. 47, pristatoma vieta, kur bus įrengtas pirmasis Lietuvoje „gyvybės langelis“.

REKLAMA
REKLAMA

„Teisingumo ministerija išaiškino, kad motinai, palikusiai naujagimį saugioje vietoje, negresia jokia atsakomybė. Vidaus reikalų ir Sveikatos apsaugos ministerijos oficialiai pritarė „gyvybės langelių“ steigimui vaikų globos ar sutrikusio vystymosi kūdikių namuose bei ligoninėse. Esu įsitikinusi, kad gavus tokius ministerijų atsakymus, nebegalima atidėlioti „gyvybės langelių“ šalyje įkūrimo“, – pranešime spaudai cituojama Seimo narė Asta Baukutė.

REKLAMA

Pasak jos, šiuo metu vyksta konsultacijos su Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio, Šiaulių, Alytaus gydymo įstaigomis. „Daugelis gydymo įstaigų jau seniai svarsto apie „gyvybės langelio“ reikalingumą, bet daugeliui kyla abejonių, ar tokį galima įrengti Lietuvoje“, – sakė A. Baukutė.

Pirmieji prie iniciatyvos prisijungė Vilniaus apskrities sutrikusio vystymosi kūdikių namai, kurie paskyrė konkrečią vietą „gyvybės langeliui“ įrengti. Pradedami derinti visi reikiami dokumentai. „Jau senokai laukėme politikų palaikymo „gyvybės langeliui“ įkurti. Tikiuosi, nekils jokių kliūčių ir per keletą mėnesių turėsime visus leidimus“, – komentavo Vilniaus apskrities sutrikusio vystymosi kūdikių namų direktorė Petronėlė Valatkevičienė.

REKLAMA
REKLAMA

Paprastai „gyvybės langelis“ įrengiamas gimdymo namų sienoje. Tai – speciali kapsulė, į kurią iš lauko įdėjus naujagimį, budintį personalą pasiekia perspėjimo signalas ir specialistai skubiai pasirūpina vaiku, kuriuo nenori rūpintis mama.

„Nuo Nepriklausomybės atkūrimo per metus atliekų konteineriuose vidutiniškai randama po šešis nužudytus kūdikius. O kiek jų nesurandama? Laikas baigti šias beprasmes žudynes“, – teigė A. Baukutė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pirmasis pasaulyje „gyvybės langelis“ buvo įrengtas XII amžiaus pabaigoje Vatikane, „Šventosios Dvasios“ ligoninėje, kur buvo priimami ir prižiūrimi mamų palikti kūdikiai, iki tol mirdavę gatvėje. Prancūzijoje „gyvybės langeliai“ atsirado XVII amžiuje. Pirmieji šiuolaikiniai „gyvybės langeliai“ 2000 metais įrengti Vokietijoje. Taip pat kūdikių išsaugojimo įrengimai gydymo įstaigose statomi Šveicarijoje, Austrijoje, Lenkijoje, Čekijoje, Japonijoje, Italijoje, Belgijoje, Slovakijoje, Vengrijoje, JAV.

REKLAMA

Čekijoje nuo 2005 metų įsteigti 22 „gyvybės langeliai“. Juose buvo palikta ir išsaugota 12 vaikų. Per metus Vokietijoje „gyvybės langeliuose“ vidutiniškai paliekama apie 50 naujagimių.

„Neįmanoma nuspėti, kiek vaikų gyvybių išsaugotų pirmieji Lietuvoje „gyvybės langeliai“, bet tikiuosi, kad mama, prieš išmesdama savo kūdikį į konteinerį, pagalvos apie galimybę išsaugoti jam gyvybę. Manau, „gyvybės langeliai“ sumažintų ir abortų skaičių, nes kūdikio nenorinti mama žinos, jog pagimdžiusi galės vaiką atiduoti į saugias specialistų rankas“, – komentavo A. Baukutė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų