REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

1685 metų kovo 21 d. gamtoje neįvyko jokių ypatingų pokyčių – stojo pavasario lygiadienis ir naktis susilygino su diena. Tačiau Vakarų civilizacijoje užgimė reiškinys, įkūnijęs ištisą epochą ir paveikęs visą tolimesnę kultūros raidą. Tą dieną gimė Johannas Sebastianas Bachas.

REKLAMA
REKLAMA

Tokios reikšmingos progos paakintas, profesorius Algirdas Vizgirda, fleitininkas ir ansamblio „Musica Humana“ meno vadovas, sumanė pradėti pirmąjį Lietuvoje J. S. Bacho muzikos festivalį būtent šią dieną. Mintis surengti didžiajam muzikos genijui skirtą festivalį brendo keletą metų ir buvo iš dalies realizuota ankstesnių Nacionalinės Filharmonijos organizuotų J.S.Bacho muzikos savaičių programose.

REKLAMA

Šiemetis J. S. Bacho muzikos festivalis – tai kūrybiškų iniciatyvų ir konceptualių programų virtinė, entuziastingai skatinanti mėgautis neriboto kūrybingumo genijaus muzika. Prasidėjęs trečiadienį, kovo 21 d., festivalis tęsis iki Šv. Velykų antrosios dienos pavakario, balandžio 9 d. (visų koncertų pradžia – 18 val.). Balandžio 10 d. ansamblis „Musica humana“, choras „Jauna muzika“ ir keturi dainininkai persikels iš Vilniaus Evangelikų liuteronų bažnyčios į Klaipėdos koncertų salės sceną. Baigiamuosiuos festivalio koncertus vainikuos įspūdinga „Velykų oratorija“, kurios choruose ir arijose negiedami nei bibliniai, nei liturginiai tekstai, bet visą kūrinį įrėminantis euforiškas trimitavimas ir kontempliatyvi vidurinių dalių nuotaika įtaigiai perteikia prisikėlimo stebuklą.

REKLAMA
REKLAMA

Pirmąkart rengiant J.S.Bacho muzikos festivalį išsiplėtė ne tik pristatomų programų paletė, bet ir atlikėjų pajėgos. Drauge su „reziduojančiu“ festivalio kolektyvu – kone iki kamerinio orkestro apimties išsiplėtusiu ansambliu „Musica humana“ – jame dalyvauja Lietuvos kamerinis (kovo 21 d.) ir Šv. Kristoforo kamerinis orkestrai (balandžio 1d.), Šiaulių valstybinis kamerinis choras „Polifonija“ (kovo 25 d.) ir Vilniaus miesto savivaldybės choras „Jauna muzika“ (balandžio 9, 10 d.), o taip pat jauni, gabūs bei jau pripažinimą pelnę Lietuvos vokalistai ir instrumentalistai. Festivalį į tarptautinį lygmenį šiek tiek kilstelėja du jo svečiai – italų obojininkas Alessandro Baccini ir prancūzų fleitininkas Jeanas Ferrandis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Abu žavūs svetimšaliai – savo instrumentų virtuozai, tarptautinių konkursų laureatai. Įrašai bei dažni pasirodymai Europoje, o taip pat JAV, Rusijoje, Japonijoje bei Korėjoje pelnė jiems pripažinimą ne tik gimtinėje, bet ir užsienio šalyse. Pastaruoju metu jie dažnai keliauja ne tik kaip koncertuojantys atlikėjai, bet ir kaip meistriškumo kursų vedėjai, dėsto paskaitų ciklus apie senovinio repertuaro atlikimo praktiką moderniais instrumentais. Venecijietis Alessandro Baccini – tikras kamerinio muzikavimo specialistas, kurio interpretacijas kritikai vadina intelektualiomis, o kolegų pajautą – tobula. Kovo 29 d., ketvirtadienį, Alessandro Baccini kolegomis taps kamerinio ansamblio „Musica humana“ nariai. Koncertas vyks kiek netikėtoje erdvėje – viešbučio „Narutis“ Kolonų salėje, kurioje sklandys kavos aromatas ir pagiriamieji žodžiai jam Bacho „Kavos kantatoje“: „Jei neišgersiu kavos triskart per dieną, patirsiu didžiausiais kančias ir sudžiūsiu it skrudintas ožys“.

REKLAMA

„Jeanas Ferrandis – tikras Panas!“ – sykį išsprūdo žymiajam dirigentui ir kompozitoriui Leonardui Bernsteinui, kai šis pirmąsyk išgirdo nepaprastų gabumų atlikėją. Fleitininkas, dirigentas ir muzikas plačiąja prasme, Jeanas Ferrandis yra tikras kosmopolitas, t.y. jo aistra muzikai nė kiek ne menkesnė už aistrą kelionėms ir naujoms pažintims. Jau keletą metų jis draugauja ir su vilniškiu Šv. Kristoforo kameriniu orkestru, koncertuoja su juo kaip fleitininkas ir kaip dirigentas, drauge įrašė ir vieno iš Bacho sūnų, Carlo Philippo Emanuelio Bacho, kūrinių plokštelę. Vieną iš pastarojo koncertų fleitai ir styginiams Jeanas Ferrandis su prof. Donato Katkaus diriguojamu Šv. Kristoforo kameriniu orkestru atliks ir Bacho muzikos festivalio publikai balandžio 1 d., sekmadienį, Evangelikų liuteronų bažnyčioje.

REKLAMA

Tuo tarpu šį sekmadienį (kovo 25 d.) Evangelikų liuteronų bažnyčioje vilniečių ir sostinės svečių laukia antras festivalio koncertas „Bachas ir Lietuvos muzika“. Jame greta Bacho kūrinių skambės ir jo meno inspiruoti lietuvių kompozitorių kūriniai – nauja Osvaldo Balakausko Koncerto obojui, klavesinui ir styginiams (1981) versija obojui, marimbai ir styginiams bei Vaclovo Augustino chorinė kompozicija „Tau bet kokios sutemos šviesios“ (2000). Koncerte dalyvauja ansamblis „Musica humana“, Šiaulių valstybinis kamerinis choras „Polifonija“ (vad. Gediminas Ramanauskas), solistai Ula Čaplikaitė (fleita), Robertas Beinaris (obojus) ir Saulius Auglys (marimba), diriguos prof. Algirdas Vizgirda ir Vaclovas Augustinas.

Festivalį rengia Lietuvos nacionalinė filharmonija. Festivalį remia Lietuvos Respublikos Kultūros ministerija ir Vilniaus miesto savivaldybė. Festivalio viešbutis – „Mabre“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų