REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ne tiek daug žmonių nusprendžia praleisti daugiau laiko viešajame tualete nei būtina, tačiau naujas tyrimas pateikia dar vieną priežastį, kodėl reikėtų kuo greičiau iš ten pasišalinti.

Ne tiek daug žmonių nusprendžia praleisti daugiau laiko viešajame tualete nei būtina, tačiau naujas tyrimas pateikia dar vieną priežastį, kodėl reikėtų kuo greičiau iš ten pasišalinti.

REKLAMA

Žurnale „Physics of Fluids“ pasirodęs naujas tyrimas atskleidė, kaip nuleidus vandenį tualete susidaro didelis kiekis aerozolinių dalelių – daugelyje jų gali būti šlapimo pėdsakų, išmatų ir net tokių virusų kaip SARS-CoV-2.

Nepaisant to, kad kvėpavimo takų lašeliai laikomi pagrindiniu COVID-19 perdavimo šaltiniu, išlieka nemažas susirūpinimas dėl aerozolių vaidmens platinant virusą. Tyrimo autorių teigimu, į viešuosius tualetus ypač verta atkreipti dėmesį, nes jie įprastai būna blogai vėdinami, o šlapimo ir išmatų mėginiuose aptiktas mažas kiekis gyvybingų virusų.

Norėdami išsiaiškinti, kokiu greičiu vandens nuleidimas sukelia aerozolius, mokslininkai viešojo tualeto patalpose dalelių skaitiklius išdėstė įvairiuose aukščiuose tiek prie tualeto, tiek prie pisuaro. Patalpa buvo išvalyta ir uždaryta 24 valandoms prieš eksperimento pradžią. Autoriai jį apibūdina kaip „veikiant normaliomis vėdinimo sąlygomis“.

REKLAMA
REKLAMA

Mokslininkai penkis kartus per penkias minutes nuleido vandenį tualete ir pisuare, stebėdami, kaip daugkartiniai vandens nuleidimai sukelia aerozolių kaupimąsi.

REKLAMA

„Po maždaug trijų valandų ir daugiau nei 100 vandens nuleidimų, pastebėjome, kad išmatuotas aerozolio lygis aplinkoje iš esmės padidėjo, o bendras kiekvieno nuleidimo metu susidarančių lašelių skaičius svyravo iki dešimčių tūkstančių“, – paaiškino tyrimo autorius Dr. Siddhartha Verma.

„Tiek tualete, tiek pisuare atsirado labai daug, mažesnių nei 3 mikrometrų, lašelių, o tai kelia didelę perdavimo riziką, jei juose yra infekcinių mikroorganizmų. Dėl mažo dydžio šie lašeliai gali ilgai likti pakibę“, – pridėjo jis.

Šios mažesnės dalelės buvo aptiktos net 1,52 metro aukštyje virš tualeto, kur buvo nustatyta, kad po vandens nuleidimo jos laikėsi mažiausiai 20 sekundžių. Penkių vandens nuleidimų sekos pabaigoje mokslininkai nustatė 69,5 proc. padidėjimą aerozolių, kurių dydis yra nuo 0,3 iki 0,5 mikrometrų, ir 209 proc. padidėjimą dalelių nuo 0,5 iki vieno mikrometro dydžio. Didžiausių dalelių – nuo vieno iki trijų mikrometrų – padidėjimas buvo 50 proc.

REKLAMA
REKLAMA

Įdomu tai, kad uždengus tualetą dangčiu, pastebėtas labai nedidelis aerozolių sumažėjimas, o tai rodo, kad daugelis šių dalelių sugeba ištrūkti pro tarpą tarp klozeto viršaus ir sėdynės.

Komentuodami savo duomenis, autoriai pažymi, kad „ventiliacijos sistema nebuvo efektyvi pašalinant aerozolius, nors tualete nebuvo pastebimo oro srauto trūkumo“. Todėl jie daro išvadą, kad „daugkartinis vandens nuleidimas laikui bėgant gali sukelti didelę potencialiai infekcinių aerozolių koncentraciją viešuose tualetuose“.

Šiame tyrime pabrėžiamas geresnio vėdinimo poreikis viešuosiuose tualetuose, ypač pasaulinės pandemijos metu. Taip pat pasidarė aišku, kodėl nėra protinga užsibūti tualete.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų