REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Iš gydytojo išgirdus diagnozę „krūties vėžys“ baimė ir nežinia apima ne tik susirgusią, bet ir jos artimuosius. Kyla daugybe klausimų. Kaip elgtis? Ar galima juokauti? Kas turi pranešti artimiesiems? Ko negalima sakyti?

Iš gydytojo išgirdus diagnozę „krūties vėžys“ baimė ir nežinia apima ne tik susirgusią, bet ir jos artimuosius. Kyla daugybe klausimų. Kaip elgtis? Ar galima juokauti? Kas turi pranešti artimiesiems? Ko negalima sakyti?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip tikina keletą dešimtmečių su liga kovojanti Kauno apskrities moterų draugijos vadovė Regina Malžinskienė, svarbu ieškoti atsakymų ir nebijoti klausti kitų sergančių moterų.

REKLAMA

Pas ją pačią konsultacijų neretai užsuka sergančiųjų vyrai ar vaikai. Artėjant rožinio kaspino mėnesiui ir tradiciniam bėgimui „Pink run su BENU“, paprašėme Reginos pasidalinti patirtimi ir pabandėme rasti atsakymus į minėtus klausimus.

Kaip padėti susirgusiai moteriai sutvardyti emocijas ir greičiau pasveikti?

Įsiklausykite į jos jausmus, emocijas. Neneikite ligos ir tiesiog pasakokite, kaip bus šaunu, kai pasveiks, kai nugalės ligą. Tereikia tik dabar atlaikyti gydymo procedūras. Grįžus iš ligoninės venkite daug kalbėti apie ligą ir jai neskirkite jai viso dėmesio. Gyvenimas tęsiasi ir moteris turi tai suprasti. Negalima sėdėti namie ir jaustis didele ligone.

REKLAMA
REKLAMA

Visgi ne koja nupjauta. Turėjau tokį atvejį, kai mano pagalbos kreipėsi vienas vyras, kurio žmona jautėsi tokia ligone, kad net iš lovos pati išlipti nebegalėjo, ką jau kalbėti apie pasivaikščiojimus. Tai nuvykau pas ją į svečius. Pasiūlau arbatos nueiti išgerti, o ji dejuoja, kad negali, kad serga, kad išoperuota. Na ir ką. Parodžiau, kad lygiai taip pat ir aš sergu, esu išoperuota ir toliau gyvenu, judu. Tos jos nuostabos ir suvokimo, kad krūties vėžys dar nėra mirties nuosprendis ilgai nepamiršiu. Galiausiai porą valandų kalbėjomės gerdamos arbatą. Dabar, kiek žinau, ji išvyko pas anūkę į užsienį, o galėjo taip ir pragulėti lovoje visą gyvenimą. Tad ir vyrų bei artimųjų užduotis moteris yra įtikinti, kad jos gali ramiai gyventi pilnavertį gyvenimą. Įkalbėti eiti į parduotuvę, pasivaikščioti, į susirinkimus kitų sergančių ar net pasidairyti po mieste vykstančius renginius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip apie ligą pranešti artimiesiems, vaikams? Kas tai turėtų padaryti?

Tai yra susitarimo klausimas. Žmona pirmiausia turi jaustis saugi pranešant vyrui. Būna ir taip, kad moterys bijo, kad vyras nusisuks, paliks ją ir nesako. Neturėtų taip būti. Vyras turi padėti iškęsti gydymą ir toliau sugrįžti į gyvenimą. Vaikams ir kitiems artimiesiems, geriau kai praneša moteris, bet būna, kad ši užduotis tenka vyrui. Dėl kolegų, kaimynų ar kitų žmonių pati moteris turi nuspręsti, kuriems verta pasakyti ir tai gali būti svarbu žinoti, kuriems ne. Pati tikrai neinu ir nesigiriu, kad sergu šia liga. Daugelis pažįstamų dar dabar nustemba, kai pamato kur nors spaudoje mano pasisakymus. Tik iš čia ir sužino, kad sergu.

REKLAMA

Ar galima juokauti apie ligą? Tai labai priklauso nuo žmogaus ir su kuo juokaujama. Mūsų šeimoje juokelių apie ligą netrūksta. Bet su tolimesniais žmonėmis juokauti rizikinga. Čia reikia gerai pažinoti žmogų. Bet bendrai kalbant, juoktis ir iš šios ligos galima, tik svarbu tai daryti neįžeidžiančia forma ir pirmą juoką galėtų pasakyti net pati serganti.

Ar vyrui reikėtų būti šalia žmonos, kai gydytojai ateina pranešti naujienas, dalyvauti susitikimuose?

Tikrai nemaišo, kad vyras šalia. Taip jis tik parodo, kad jam žmonos liga svarbi, kad rūpi jos sveikata, o ir moteris saugiau jaučiasi. Tik leiskite klabėti jai. Ji turi užduoti jai rūpimus klausimus, konsultuotis. Labai negerai, kai vyras ir žmona nueina pasikalbėti atskirai ir jei ne taip abu supranta gydytojo žodžius, prasideda nerimas ir versijų lyginimai. Bet žinoma, pasikonsultuoti pagalbos klausimais vyrai tikrai gali ir net turėtų.

REKLAMA

Kokius namų darbus reikia atlikti, prieš sergančiai moteriai grįžtant namo?

Tiesiog pasirūpinkite, kad moteris grįžtų į jaukius namus ir jaustų namų šilumą. Mano vyras pasirūpino, kad būtų gėlių, pakeitė lovos užtiesalus. Viskas buvo sutvarkyta ir gražu, tikrai nebuvo nerimo dėl namų ruošos. Gera mintis yra iš anksto paruošti ir lengvo bei skanaus maisto. Tam puikiai tinka vaisiai, ledai ar kiti moters mėgstami ir gydytojo leidžiami užkandžiai.

Ar vyrai turėtų būti pasiruošę prisiminti laikus, kai viskas buvo romantiška ir vėl bandyti atgaivinti romantiką?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tai tikrai svarbu. Ypač po tam tikrų gydymo procedūrų, kai plaukai praranda savo grožį ar visai nuslenka. Natūralu, kad dageliui moterų tai yra sunku, jos nesijaučia tokios gražios, kyla abejonių ir jei buvo pašalinta krūtis. Bet vyras turi parodyti, kad jo jausmai moteriai nesumažėjo, kad ji jam ir toliau atrodo graži ir patraukli. Labai svarbu būti taktiškam, pagirti kai moteris užsideda skarelę, ar tiesiog pasakyti, kad ji tikrai gražiai atrodo ir tie pokyčiai to nepakeičia. Romantiški vakarai tik padės greičiau atsigauti. Visgi gyvenimas tęsiasi. Tai yra pagrindinė žinia, kurią vyras turi perduoti mylimajai.

REKLAMA

Ką dar reikėtų padaryti, kam nusiteikti?

Svarbu tiesiog kalbėtis. Paklauskite ar reikia kokios pagalbos, gal ką padaryti galite. Pasišnekėkite ir tiesiog gyvenkite tolyn. Deja, bet yra moterų, kurios po ligos pradeda išnaudoti artimuosius. Nuolat reikalauti, kad aplink jas šokinėtų. Neturėtų taip būti. Spalio 1 d. – rožinio kaspino bėgimas Kauno Rotušės aikštėje vyks tradicinis, ketvirtus metus organizuojamas rožinio kaspino paramos bėgimas „Pink Run su BENU“. Rožine atributika pasipuošusi minia siekia atkreipti dėmesį į krūties vėžio ligą. Dalyviai taip pat aktyviai aukoja su krūties vėžiu kovojančioms moterims. Už surinktą paramą sergančioms moterims bus skiriama reabilitacija sanatorijoje. Dalyviai gali bėgti 5 ar 10 kilometrų distancijas miesto centre.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų