REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Investuotojų besivaikomas frankas augina būsto paskolų palūkanas, o Šveicarijos eksporto įmonėms graso bankrotu.

REKLAMA
REKLAMA

Investuotojams puolant ieškoti saugios užuovėjos, Šveicarijos valiuta šiandien panašėja į auksą. Nuo to labiausiai kenčia eksporto įmonės ir būsto paskolas frankais paėmę Rytų Europos gyventojai.

REKLAMA

,,Manau, šiandien Šveicarijos frankas yra naujasis auksas, jo trokšta investuotojai, nes nebegali pasitikėti kitu turtu” , – CNBC sakė ,,Kepler Capital Markets” analitikas Jonas Coxas.

Reikia nulinių palūkanų

Jo nuomone, Šveicarijos centrinis bankas privalo kuo skubiau įsikišti į šią situaciją ir palaikyti valiutos konkurencingumą su žemumose tūnančiais doleriu ir euru.

Tikimasi, kad artimiausiu metu palūkanų normos bus sumažintos iki nulio. Tai į finansų rinkas įneštų likvidumo ir padėtų stabdyti franko kurso augimą.

REKLAMA
REKLAMA

,,Franko kursas, palyginti su doleriu ar euru, pastarąjį dešimtmetį kyla. Tačiau pastaruosius du mėnesius vykstantis greitas kilimas jau kelia problemų, – aiškino J. Coxas. – Jei esate investuotojas ir bijote euro zonos problemų ar dolerio ateities, vis tiek pirksite franką, net jei jo pelningumas bus negiamas.”

Pasak analitiko, šalies centrinis bankas turi imtis agresyvesnių priemonių – eiti į finansų rinkas ir agresyviai pirkti frankus, kitaip frankas vėl brangs.

Šveicarijos centrinis bankas rugpjūčio viduryje sumažino palūkanų normas ir padidino pinigų rinkos likvidumą bei apribojo valiutos apsikeitimo sandorius norėdamas numalšinti investuotojų alkį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Smukdo eksportą

Kai kurie JAV ir Europos gamintojai apskritai atsisako šveicariškų prekių, užuot palikę jas dulkėti lentynose. Stipriai smuko elektronikos pramonės užsakymai, pakenkta ir sūrių bei šokolado gamintojams. Kai kurie šalies prekybos tinklai protestuodami prieš mažėjantį eksportą grasina nebeprekiauti užsienio produkcija.

,,Jei frankas dar ilgiau išliks esamos būklės, technikos ir tuzimo sektoriai sulauks rimtų pasekmių, pasikeis Šveicarijos pramonės struktūra, – ,,Wall Street Journal” sakė technikos pramonės lobistų grupės ,,Swissmem” prezidentas Hansas Hessas. – Pramonės padėtis šiuo metu gana dramatiška, ypač kalbant apie smulkias įmones.“

REKLAMA

Skelbiama, kad pastarąjį mėnesį franko kursui beveik susilyginus su euru, kai kuriose įmonėse užsakymų sumažėjo net 80 proc.

Gelbės vyriausybė

Šveicarijos vyriausybė jau paskelbė apie 2 mlrd. frankų pagalbos paketą įmonėms, kurias valiutos kurso augimas paveikė labiausiai. Tačiau lėšų suteikimas dar užtruks, nes jį turi patvirtinti ir šalies parlamentas.

Teigiama, kad didesnės Šveicarijos kompanijos paramos gali nesitikėti, tačiau smulkieji technikos ir laikrodžių gamintojai, konkuruojantys su Vokietijos verslininkais, besidžiaugiančiais pigiu euru, gali sulaukti pagalbos.

REKLAMA

Kenčia ir Rytų Europa

Isterija dėl franko atsigręžė ir prieš kitus europiečius. Rytų Europos valstybės, kurių gyventojai ėmė paskolų Šveicarijos valiuta, jau ragina vyriausybes imtis veiksmų, nes paskolos šiandien viršija realią būsto vertę.

Susižavėję mažomis palūkanomis paskolų Šveicarijos frankais ėmė daugiausia Lenkijos, Vengrijos, Čekijos, Rumunijos gyventojai, mažiau – Baltijos šalys.

FAKTAI: Šveicarijos frankas

Franko brangimas Šveicarijos akcijų biržai pirmą pusmetį kainavo apie 50,8 mln. JAV dolerių.

Šveicarijos centrinis bankas planuoja į rinkas papildomai išleisti 80 mlrd. frankų.

Antrąjį ketvirtį šveicariškų prekių eksporto kainos smuko 4,9 proc.

Šveicarijos centrinis bankas jau įsikišo į valiutų rinką 2009 metais, tačiau vėliau paskelbė apie 21 mlrd. dolerių nuostolius.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų