REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo naujų metų valdžios atstovai iki 1 440 litų padidino verslo liudijimų kainą motyvuodami tuo, kad ankstesnės lengvatos nedavė naudos. Tačiau smulkieji verslininkai perspėja, kad toks kainos padidinimas daliai gyventojų yra tarsi paskutinis lašas stiklinėje, šalį vedantis į nedarbą.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos smulkiųjų verslininkų atstovai įžvelgia aibes suvaržymų ir sunkumų smulkiajam verslui iš valstybės pusės. Tiesa, gera žinia ta, kad problemos gali būti išspręstos be didesnių investicijų, o teigiamą naudą smulkusis verslas pajustų greitai, tereikia, kad valdžios atstovai įsiklausytų į smulkiuosius verslininkus.

REKLAMA

Pasak Smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos vadovės Zitos Sorokienės, viena problemų yra ta, kad fiksuotų už verslo liudijimus gaunamų pajamų dydis yra vienodas visoms savivaldybėms, nors pajamos už verslo liudijimus patenka ne į valstybės, o į savivaldybių biudžetus. Todėl esą logiškiau būtų leisti pačioms savivaldybėms nustatyti fiksuotų pajamų dydį – jos atsižvelgdamos į amatų pelningumą regione galėtų tai padaryti tiksliau.

REKLAMA
REKLAMA

Į išmokas nepretenduoja

Z. Sorokienės teigimu, neteisinga ir tai, kad verslo liudijimai vienodai kainuoja ir didžiųjų miestų, ir mažų miestelių, tokių kaip Neringa, kur gyventojų pajamos labai priklauso nuo sezono, gyventojams. Be to, pasak pašnekovės, už verslo liudijimus vienodą sumą – 1 440 litus turi mokėti visi verslo liudijimus pasiėmę gyventojai – ir taisantys automobilius, ir valantys laiptines, nors tradiciškai įprasta, kad laiptinių valytojai ar siuvėjai uždirba gerokai mažiau.

„Laiptinių valytojai kas mėnesį 180 litų sumoka „Sodrai“, 72 litus sveikatos draudimo įmokų, o dabar vėl 120 litų reikia mokėti už verslo liudijimą, – piktinosi pašnekovė. – Per mėnesį mokesčių susidaro daugiau kaip 300 litų. O kiek valytojai uždirba? Pagalvokite ir apie tai, kad su verslo liudijimu dirbantis žmogus negali pretenduoti į jokias kompensacijas ar išmokas.“ Z. Sorokienė taip pat pridūrė, kad dėl smulkiajam verslui nepalankios valstybės politikos žmonės būna priversti išvykti iš mažųjų miestų ir dažnai vyksta į užsienį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Verslo liudijimų išdavimo sistema skundžiamasi ir dėl spragų – vos kelias dienas užsiregistravus Darbo biržoje bedarbiu galima įsigyti verslo liudijimą su nuolaida.

Pasak Z. Sorokienės, piktnaudžiavimą lengvatomis būtų galima užkirsti paprasčiausiai keletą dienų nedirbusių žmonių neįvardijant bedarbiais, o verslo liudijimus jiems išduoti taip, tarsi jie individualią veiklą tęstų.

Turi alternatyvų

Finansų ministerijos atstovai į nusiskundimus dėl panaikintų lengvatų atsako, kad jei mokestis už verslo liudijimą yra per didelis, jie gali rinktis alternatyvą – mokėti ne 1 440 litų už verslo liudijimą, o sumokėti 5 proc. pajamų mokestį nuo faktiškai patirtų išlaidų. „Pastaroji alternatyva yra išeitis gyventojui, kuriam fiksuotas pajamų mokestis yra per didelis, be to, ir kitais atvejais gali būti žymiai patrauklesnė“, – sakė finansų ministerijos viešųjų ryšių skyriaus vyr. specialistė Jovita Girlevičiūtė.

REKLAMA

Nuo gegužės pirmosios keičiasi ir pajamų gavimo dirbantiems pagal verslo liudijimo tvarka. Pagal ją, su verslo liudijimais dirbantys asmenys iš juridinių asmenų galės gauti10 proc. metinių pajamų – likę 90 proc. turės būti gauti tik iš fizinių asmenų. Taip bus siekiama spręsti problemas, kuomet įmonės, vengdamos mokėti mokesčius, samdydavo pagal verslo liudijimus dirbančius asmenis. Paklausta, kaip bus užtikrinama, kad įmonės ir toliau, prisidengdamos fiziniais asmenimis neteiks paslaugų įmonėms, pašnekovė atsakė, kad tuo pasirūpins atitinkamos valstybės institucijos.

REKLAMA

Paskutinis lašas

Pasak Kauno regiono smulkiųjų ir vidutinių verslininkų asociacijos direktoriaus Giedriaus Romeikos, valstybės sprendimas panaikinti iki šiol galiojusias verslo liudijimų lengvatas rodo siaurą požiūrį – nors dėl padidintų verslo liudijimų kainų valstybė į biudžetą šiemet greičiausiai surinks daugiau pajamų nei pernai, panaikinus lengvatas šiemet daugiau pinigų teks išmokėti gyventojams, kurie dėl pabrangusių liudijimų negalės verstis individualia veikla. Jie registruosis į Darbo biržą. „Šitoje vietoje kai kuriems žmonėms verslo liudijimų kainos padidinimas gali būti paskutinis lašas stiklinėje, kuriai prisipildžius jie nustos plėtoti verslą“ – konstatavo pašnekovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Faktai: Verslo liudijimai

Šiemet, pasibaigus galioti lengvatoms, verslo liudijimai kai kuriose savivaldybėse brango nuo 120 iki 1 440 litų.

Šiemet, VMI duomenimis, verslo liudijimus išsiėmė daugiau nei 32 tūkst. gyventojų, kurie į biudžetą sumokėjo daugiau nei 5,87 mln. litų.

Mokesčių lengvatos įsigyjant verslo liudijimus per beveik kelis šių metų mėnesius sudarė beveik 3 mln. litų. Pernai per visus metus jos siekė apie 3,4 mln. litų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų