REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kišenpinigių davimo diena vaikui dažnai tampa laukiamiausiu įvykiu. Atžalos nuo pat mažų dienų nori turėti šiek tiek pinigų ir kažką įsigyti savo nuožiūra. Vis dėlto ne visiems tėvams aišku, nuo kada ir kiek pinigų reikėtų duoti vaikui. Į klausimus apie vaiko finansinį švietimą atsako „Danske“ banko socialinės veiklos ir aptarnavimo kokybės vadovė Gerimanta Stankutė.

REKLAMA
REKLAMA

Nuo ko reikia pradėti vaiko pažindinimą su finansinius pasauliu?

Pirmiausia yra svarbu vaikui paaiškinti, kokią funkciją atlieka pinigai. Esminius faktus ir principus atžalai reikia kartoti dažnai, nes tokiu būdu vaikai daug lengviau įsimena, kas jiems yra sakoma. Vėliau reikia pradėti kalbėti apie taupymo reikšmę ir padėti vaikui suprasti skirtumą tarp norų, poreikių ir galimybių.  Visą mokymo procesą galima pateikti žaidimo forma – tokiu būdu daug lengviau sudominsite vaiką ir padėsite jam įsiminti.

REKLAMA

Kaip be to, kad pasakojami elgesio su pinigais principai, galima išmokyti vaiką būti finansiškai sąmoningu?

Pats efektyviausias būdas – duoti kišenpinigių ir leisti viską išbandyti pačiam vaikui. Pinigai mažąjį verčia pasijusti atsakingu, parodo tėvų pasitikėjimą. Tėvams svarbu suprasti ir nebūti per griežtais, nes ne visi pirmieji vaikų poelgiai su pinigais bus teisingi. Vis dėlto, bandymų ir klaidų metodas yra viena geriausių mokymosi priemonių. Tiesa, tėvai privalo stebėti vykstantį procesą bei nustatyti konkretų kišenpinigių davimo laiką ir sumą, taip didesnę dalį atsakomybės paliekant atžalai.

REKLAMA
REKLAMA

Ar galima vaikui už gerus darbus atsilyginti pinigais?

Tikrai ne. Atsiskaitymas pinigais už gerus pažymius ar atliktą namų ruošą verčia vaiką galvoti, jog gyvenime viskas siejama su pinigais ir turi savo kainą. Vietoj šio požiūrio vaikams geriau diegti norą susidėlioti prioritetus, kam ir kada galima ir reikia išleisti, skatinti atžalas užsibrėžti tikslus, kam verta taupyti. Tai įgyvendinti tėvai gali kas kartą tuo pačiu metu duodami konkrečią sumą kišenpinigiams ir ragindami vaiką galvoti apie turimų pinigų paskirstymą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kiek pinigų galima ir reikia duoti vaikams?

Svarstant, kiek kišenpinigių skirti vaikui, svarbu atsižvelgti į pažįstamų šeimų patirtį. Bendraudamas su bendraamžiais, vaikas lygina savo ir kitų gaunamų pinigų sumą – nereiktų versti atžalą jaustis kitokiu ar mažiau vertinamu.

Nustatyti tikslią sumą, tinkamą visiems vaikams, yra sudėtinga. Kišenpinigių dydis priklauso nuo jo amžiaus ir poreikių – atžalai augant, padidėja ir jo finansiniai poreikiai. Svarbu, kad kišenpinigių suma būtų pakankama vaiko kasdienėms reikmėms ir atitiktų šeimos finansines galimybes.

REKLAMA

Kaip sužinoti, ar kišenpinigiai nėra išleidžiami nereikalingiems dalykams?

Pirmiausia, tėvams reikia aktyviai bendrauti su savo vaikais bei juos mokyti, kaip protingai leisti pinigus. Mat aktyvus bendravimas su savo atžalomis apie pinigus taip pat leistų daugiau sužinoti, ar vaikas išleidžia duotus pinigus nereikšmingiems pirkiniams.

Be to, viena iš priemonių sužinoti, kur atžala išleidžia pinigus – jau ūgtelėjusiems vaikams skirtos bankų kortelės. Mat jos leidžia stebėti vaiko finansinius sprendimus ir periodiškai, tam tikru metu pervesti jam atitinkamą kišenpinigių sumą. Be to, bankų suteikiamos galimybės naudotis elektroniniu ar SMS banku dar labiau palengvina tėvų stebėseną ir pačių vaikų mokymąsi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų