REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
Valdas Adamkus penktadienį Vudru Vilsono tarptautiniame mokslininkų centre (The Woodrow Wilson International Center for Scholars) surengtoje konferencijoje gausiai susirinkusiems politologams, apžvalgininkams bei žurnalistams perskaitė pranešimą "Saugumas ir nesaugumas ES kaimynystėje ir už jos ribų: ieškant sprendimų".
Kalbėdamas renginio dalyviams, Lietuvos vadovas pabrėžė transatlantinio bendradarbiavimo svarbą užtikrinant saugumą greitai kintančiame pasaulyje, kuriame kyla naujos karinės ir ekonominės jėgos, ryškėja tarptautinių teroristinių tinklų keliamos sunkiai apčiuopiamos grėsmės ir regimos naujos skiriamosios linijos tarp demokratinių ir autoritarinių režimų.
"Jei nesiimsime bendrų veiksmų, taika ir stabilumas bus trūkstami dėmenys pasaulyje, padalytame į tuos, kurie turi, ir tuos, kurie neturi pamatinės teisės į saugumą bei gerovę", - sakė V.Adamkus.
Šalies prezidentas pastebėjo, kad nuo Suomijos įlankos iki pat Juodosios ir Kaspijos jūrų įvairūs geopolitiniai ir valstybių vidaus veiksniai vis dar riboja pilietinių visuomenių plėtrą, o greta "klasikinių" grėsmių kyla nauji pavojai – terorizmas, masinio naikinimo ginklų platinimas, epidemijos ir nelegali prekyba žmonėmis bei narkotikais.
"Akivaizdu, kad visų šių regioninio saugumo iššūkių sėkmingai negali išspręsti viena valstybė, pavienis regionas ar net vienas galingas tarptautinis veikėjas, kaip Jungtinės Valstijos ar Europos Sąjunga. Lietuvos, šalies, kuriančios saugumą su NATO ir ES pagalba, nuomone, svarbiausia yra nuolat kelti saugumo klausimus ir prisitaikyti prie naujų iššūkių", - sakė V.Adamkus.
Lietuvos vadovas teigė, kad siekdami įveikti šias naujas grėsmes privalome kurti naują transatlantinio dialogo turinį, ieškoti būdų Europos ir Amerikos turimoms priemonėms suderinti bei modernizuoti ir stiprinti NATO.
"Šiandien Aljansas dalyvauja misijose toli nuo savo valstybių narių sienų ir rengiasi operacijoms, kurioms reikia kitokių nei anksčiau įgūdžių ir dalyvių. Tačiau kurdamas naujas pasaulines partnerystes, NATO turi ir toliau tvirtai laikytis savo pradinių tikslų, vertybių ir solidarumo tarp narių principų", - sakė prezidentas.
Prezidentas pažymėjo, kad Aljansas dar prieš Lietuvos narystę NATO buvo vienas iš kertinių Lietuvos užsienio politikos vertybinių ramsčių ir todėl mūsų valstybė aktyviai remia tolimesnės šios organizacijos plėtros perspektyvas.
"Vien tik narystės perspektyva skatina reformas, išsprendžia sienų problemas ir skleidžia liberalias vertybes. Ši perspektyva užbėga už akių nestabilumui ir sustiprina Aljansą toli už jo sienų. Plėtra privalo būti Aljanso modernizacijos darbotvarkės dalis", - sakė V.Adamkus.
Jis pabrėžė ypač palaikantis tas šalis kandidates, kurios sunkiai dirba, kad galėtų prisiimti narystės NATO įsipareigojimus. Lietuvos Respublikos Prezidentas išreiškė viltį, kad ir Ukraina, galiausiai, gaus kvietimą prisijungti prie šios organizacijos, kas leis užtiktinti didesnį euroatlantinį saugumą.
Lietuvos prezidentas teigė esantis įsitikinęs, kad svarbiausia siekti vertybėmis paremtos partnerystės.
"Esu įsitikinęs, kad europiečiai ir amerikiečiai gali puikiai papildyti vieni kitus įvairiose srityse. Kartais pamirštame, kokie svarbūs esame vieni kitiems. Praleidžiame daug laiko žiūrėdami į praeitį, į tuos dalykus, kurie mus skyrė, vietoj to, kad žvelgtume į ateitį ir dirbtume, siektume abipusės naudos", - sakė V.Adamkus.
Vudru Vilsono tarptautinį mokslininkų centrą 1968 metais įkūrė JAV Kongresas. Šis centras siekia, kad geriausios jo vienijamų mokslininkų ir specialistų idėjos būtų realiai įgyvendinamos tarptautinėje politikoje.
Šis mokslininkų centras buvo įsteigtas JAV prezidentui Vudru Vilsonui atminti. Šis JAV prezidentas buvo žinomas mokslininkas ir visuomenės lyderis, garsus valstybininkas ir politikas. Jis buvo gerbiamas už aiškiai išsakomą tikėjimą idealais dėstant ir vadovaujant Prinstono Universitetui bei aktyviai ieškant geriausių sprendimų baigiantis Pirmajam pasauliniui karui.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų