REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rekordiškai išaugusios sąskaitos už šildymą į neviltį varo ir bažnyčias. Pastatų šildymas atsieina tūkstančius, sutaupyti nepadeda net modernios sistemos. Kunigai prašo tikinčiųjų paramos, kad galėtų sumokėti.

Rekordiškai išaugusios sąskaitos už šildymą į neviltį varo ir bažnyčias. Pastatų šildymas atsieina tūkstančius, sutaupyti nepadeda net modernios sistemos. Kunigai prašo tikinčiųjų paramos, kad galėtų sumokėti.

REKLAMA

Vieni maldos namuose jau išjungia šildymą ir parapijiečius šildys tik pledais, kiti šildymui skiria remontams suplanuotas lėšas, kiti jau svarsto, ar nereikės parduoti ir dalies pastatų. Apie kompensacijas bažnyčioms iš valdžios kalbų nėra.

Nedidelės Išlaužo parapijos klebonas rodo tūkstantinę sąskaitą už šventovės šilumą gruodį: „Mūsų stebuklinga sąskaita, kuri suvalgo metų biudžetą – tai turim 3064 ir reikia pridėti dar virš 600 ESO paslaugą.“

„Mūsų sąskaita liečia beveik 4000, tai kosmonautika – tai savižudybė mažai kaimo bendruomenei“, – sako Išlaužo bažnyčios klebonas Vilius Sikorskas.

REKLAMA
REKLAMA

Prieš porą metų, kad taupytų lėšas net naują šildymo sistemą – gridinį šildymą elektra – įrengė. Dabar ironizuoja, ar neteks grįžti prie malkų: „Laužysime malkas ir šildysimės malkom.“

REKLAMA

„Ėmėm modernią sistemą su visu apskaičiavimu – oras-vanduo, pernai sugebėjom apsimokėti“, – sako V. Sikorskas.

O šiemet suma palyginus su pernai gruodžiu 4 kartus didesnė. Dvasininkas šokiruotas.

„Šią naktį esu išjungęs elektrą, tai iš turėtų 10 laipsnių šilumos turime apie 3 ir manau eisime iki minuso. Neduok Dieve, žmogus silpnesnės sveikatos, tai nebūtų galima ateiti į tokią šaltą bažnyčią, kur papūtus jau šventoji Dvasia eina oro pavidalu“, – kalba V. Sikorskas.

Kad susimokėtų teks pakloti visas parapijos santaupas atidėtas nenumatytiems atvejams ar būsimiems remontams.

REKLAMA
REKLAMA

„Mūsų biudžetas mėnesio geriausiu atveju siekia 1400, tai, šiuo atveju, mes išnaudojam visus savo limitus“, – sako V. Sikorskas.

O kad šaltis kuo mažiau prasiskverbtų į maldos namų vidų, durų apačią dangsto apklotais.

Išbūti susikaupus Šventose Mišiose įšalusioje bažnyčioje – ne juokas.

„Mes supirkom 200 dekių“, – kalba V. Sikorskas.

Vilkaviškio dekanas irgi atverčia grandiozines sąskaitas. Vien miesto katedros šildymas elektra per 7000 eurų, o kur dar kiti pastatai, šildomi dujomis.

„Dujos – 4400, o dar elektra 7200 tai visa suma tokia gaunasi, aišku mūsų patalpų yra daug… bet kai tokios sumos tai neramu“, – teigia Vilkaviškio dekanas Virginijus Gražulevičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O laukia ir atlyginimai darbuotojams, ir kiti mokesčiai už vandenį, šiukšles. Baiminasi, ar nereiks kokio pastato parduoti.

„Kai gauni sąskaitą, rankos pradeda drebėt. Kiekvieną centą dedi, kad galėtum atsiskaityt, kad neliktum skoloj, nes jei lieki skoloj, tai tuoj būna perduota antstoliams“, – sako V. Gražulevičius.

Kaip susimokės už šildymui naudotas dujas suka galvą ir Biržų Švento Jono Krikštytojo bažnyčios klebonas.

„Bažnyčios, parapijos namų, visų pastatų šildymas 3 500. Tas nerimą kelia, nes dar sausis, vasaris ir tos kainos dar žada didėti“, – kalba Biržų bažnyčios klebonas Jonas Morkvėnas.

Dvasininkas sako, išvydus tokius skaičius, apie šventovės atnaujinimą teks pamiršti.

„Buvo planai kažką keist, naują altorių, tai supranti, kad, kai 30 tūkstančių per metus išeina šildymui, tai naujo altoriaus nebus“, – sako J. Morkvėnas.

REKLAMA

Deja, valstybinė energetikos reguliavimo taryba bažnyčioms nieko paguodžiančio pasakyti negali, itin brango kuro žaliavos, o dar ir gruodis buvo neįprastai šaltas.

„Palyginus su 2020 lapkričio kaina, netgi 5 kartus išaugusi gamtinių dujų žaliava, ir tai galutiniame rezultate atsispindi, kad tiek šilumą pagaminti, tiek elektrą pagaminti kainuoja 5 kartus brangiau“, – komentuoja Tarybos narys Matas Taparauskas.

Kompensavimo mechanizmai būtent bažnyčioms – nesvarstomi.

„Mes, kaip reguliuotojas, tokių priemonių negalime numatyti, nes teisinė bazė taip sudėliota, kad šildymo kainos yra vienodos visiem“, – sako M. Taparauskas.

REKLAMA

Tad Dievo tarnams belieka kliautis tikinčiųjų aukomis. Tačiau pandemijos metu ir žmonių bažnyčiose, ir aukų sumažėjo:

„Duočiau, bet jau tokią sumą neduočiau, kaip duodavau, tai negi duosi eurą.“

„Mes, kaimiečiai, neturim net su kuo į bažnyčią atvažiuot.“

„Mačiau, kad 3500 ir ką dabar daryt – visiems sunku.“

Daugelis gyventojų patys vos išgali susimokėti šildymo sąskaitas ir naudojasi kompensacijoms, kurioms valdžia dar skyrė papildomus 15 milijonų eurų. Tad skaičiuojama, kad nuo sausio kompensacijų sulauks apie 115 tūkstančių vartotojų.

Kad jaunoji karta nebeis į bažnyčia , jų Dievas bus su jais širdyje
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų