REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Antradienį prie Seimo susirinko keli tūkstančiai mitinguotojų, pasipiktinusių Vyriausybės ribojimais nepasiskiepijusiems asmenims. Įsiaudrinę protesto dalyviai naktį sukėlė riaušes, kuriose nukentėjo 18 pareigūnų. Kai kurie vadina šį smurto protrūkį kruopščiai suorganizuotų veiksmų padariniu.

Antradienį prie Seimo susirinko keli tūkstančiai mitinguotojų, pasipiktinusių Vyriausybės ribojimais nepasiskiepijusiems asmenims. Įsiaudrinę protesto dalyviai naktį sukėlė riaušes, kuriose nukentėjo 18 pareigūnų. Kai kurie vadina šį smurto protrūkį kruopščiai suorganizuotų veiksmų padariniu.

REKLAMA

Apie tai naujienų portalo tv3.lt aktualijų laidos „Dienos pjūvis“ pokalbis su Seimo nariu Laurynu Kasčiūnu ir politologe Rima Urbonaitė.

Ponia Urbonaite, dažnai kalbama apie tokius atvejus kaip apie antivalstybinę veiklą, tačiau niekas nepateikė įrodymo, kad norima nuversti valdžią, norima kažkokių tikslų. Galbūt tai tiesiog kažkokie kitokie politiniai siekiai, kurie išvirsta į tokius veiksmus?

R. Urbonaitė: „Seimą lauk“, „Šimonytę pakart“ turbūt jau yra tam tikri indikatoriai, kurie leidžia sakyti, kad kitokios valdžios yra norima. Labai gerai, kad mes vis dar esame demokratinė valstybė ir ta valdžių kaita yra.

REKLAMA
REKLAMA

Iš kitos pusės, aš suprantu, kad gali būti žmonių pyktis ir tikrai nedalyvausiu epitetų varžybose mitinguotojų adresu, bet yra kitas aspektas – mes turime matyti politikų elgesį šitame kontekste. Politikų, kurie kvietė į protestą, politikų, kurie klausimas, ar nefinansavo renginio, politikų, kurie apskritai toleravo visą tą toną – kartuvių foną, holokausto foną, foną, kad tie patys žurnalistai buvo stumdomi.

REKLAMA

Aš galvočiau, kad mes turime suprasti politikų atsakomybę, kai tu nebegali po to nusiplauti ir sakyti „žinot, aš gi neskatinau riaušių, aš čia ne prie ko“. Lygiai taip pat kai tu ateini į mitingą, būtų gerai, kad pasidomėtum, kas jį organizuoja, kokios yra organizatorių biografijos, koks yra jų background'as, kas finansuoja tą renginį. Paskui sakyti, kad aš atėjau tik dėl kažkokių konkrečių Vyriausybės sprendimų ir aš ne prie to tampa labai slidu.

Ekspertai sako, kad mūsų institucijų pasiruošimo galbūt būta mažo. Pone Kasčiūnai, ar jums susidaro įspūdis, kad pareigūnai turėjo pakankamai informacijos, kad apskritai sureaguotų tinkamai ir laiku?

REKLAMA
REKLAMA

L. Kasčiūnas: Galutinė vakarykščių riaušių suvaldymo stadija verta aukšto įvertinimo. Buvo kantrai išlaukta, nors sudėtinga situacija, buvo tamsus paros metas, riaušininkai atsistojo prie Seimo esančioje stovėjimo aikštelėje, kurią tikrai reikėtų išasfaltuoti, nes šiuo metu ji labai akmeninga ir tie akmenys skriejo į pareigūnus, į Seimą, į automobilius.

Kai į pareigūnus buvo mestas sprogmuo, reakcija buvo žaibiška, preciziška ir labai tiksli ir iš esmės ta problema naktį ir buvo išspręsta. Šitoje vietoje už efektyvumą, už priemonių proporcingumą ir adekvatumą tikrai galima rašyti aukštą įvertinimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Grįžtant į ankstesnes valandas – taip, čia galima kelti tam tikrus klausimus. Bet supraskime vieną dalyką – kadangi aš tikrai daug dirbu prie migracijos problemos sprendimo, aš žinau, kiek mūsų policija prisideda ir padeda tiek Valstybės sienos apsaugos tarnybai, tiek kitoms tarnyboms, netgi ne pagal savo pareigybinį prašymą imasi funkcijų, dalijasi našta.

Didžiausia pagarba ir policijos departamento vadovui už tai, kad nežiūri tik pagal tą siaurą aprašymą, ką jis turi daryti, bet tikrai kontributuoja ir natūralu, kad tie resursai reikalingi kitur ir taip atsitinka, kad kartais reikia šiek tiek laiko vėl iš naujo persigrupuoti, vėl iš naujo sutelkti resursus vykdyti tiesiogines pareigas. Šia prasme tai turbūt yra tas atvejis, kuris galėtų paaiškinti tam tikrus vakarykščius algoritmus ir atsakyti, kodėl kai kurie sprendiniai galbūt šiek tiek vėlavo.

REKLAMA

Ponia Urbonaite, jūsų nuomone, kokie politikai ar kokios politinės jėgos daugiausiai pasinaudojo šituo mitingu, virtusiu riaušėmis?

R. Urbonaitė: Galime tiesiog pažiūrėti kokių frakcijų politikai daugiausiai lipo ant scenos. Ant scenos mes matėme Darbo partijos pirmininką, ant scenos mes matėme partijos narį Puidoką, matėme poną Gedvilą <...>, beje šitos frakcijos nariai ir kvietė, negaliu patvirtinti, bet sklandė informacija, kad ir finansavimas buvo ar iš Viktoro Uspaskicho, ar iš Darbo partijos, tikrai netvirtinu, bet ir tokie gandai buvo. <...> Čia panašu, kad Darbo partijos veikimas yra pakankamai rimtas.

Iš kitos pusės – valstiečiai lygiai taip pat lipo ant scenos. Mes matėme ir poną Kepenį, kuris jau dėl savo kalbų Seimo etikos ir procedūrų komisijos buvo ne tik įspėtas, bet ir pripažintas pažeidęs etiką ir paragintas atsiprašyti tam tikros visuomenės dalies, bet ne tik neatsiprašė, bet gavo palaiminimą iš Ramūno Karbauskio, gavo užtarimą ir toliau lipa ant scenos.

REKLAMA

Čia aš matau bent jau kelias frakcijas, nors šiandien mačiau, kad opozicijos lyderis Saulius Skvernelis atsiribojo nuo to ir pats išdėstė gana kritišką ir kategorišką poziciją savo kolegų atžvilgiu.

Tikrai nenoriu sakyti, kad turiu kažkokį baigtinį sąrašą, čia tiesiog tai, ką šiuo metu prisimenu ir matau. Aš jau nekalbu apie poną Gražulį, kuris ir naktį stovėjo gatvėje, ir į Seimą vainikus nešiojo, ir taip toliau. Ponas Valkiūnas buvo išėjęs ir, bent jau parlamentaro Navicko teigimu, dar šiek tiek ir paragino protestuotojus, kai pradėjo kilti įtampa.

Neturiu baigtinio sąrašo, bet tas sąrašas politikų, kurie šiandien turėtų pagalvoti apie atsakomybę ir kad tu negali vieną dieną sudalyvauti, o kitą dieną sakyti, kad mane tiesiog pakvietė ant scenos, aš nieko nežinojau, tai tikrai nėra atsakingos politikos požymiai.

Visą pokalbį žiūrėkite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų