REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiaulių universiteto (ŠU) darbuotojai, išeidami kasmetinių atostogų, negauna atostoginių, nors tai ir Darbo kodekso pažeidimas. Tačiau atostoginius iš karto sau nusprendė išsimokėti vyriausioji finansininkė.

REKLAMA
REKLAMA

Universiteto profsąjungos pirmininkė, turinti ginti darbuotojų interesus, iš valdžios sulaukė dovanėlės.

REKLAMA

Pinigų „neprispausdino“

„Išeidami atostogų negauname atostoginių. Vėluoja ir atlyginimai. Kaip gyventi? Ką valgyti? Kaip mokesčius mokėti?“, – „Šiaulių kraštui“ skundėsi ne vienas ŠU darbuotojas.

Kai kurie darbuotojai sužinoję, kad atostoginiai bus išmokami etapais. Kiti tvirtino, kad niekas jų apie tai neinformavęs.

„Jeigu universitete pinigų nėra, jų neprispausdins. Lauksime. O ką daugiau daryti?“, – sakė profesorius ir politikas Arūnas Gumuliauskas.

REKLAMA
REKLAMA

Jo teigimu, universiteto vadovybė numatė atostoginius darbuotojams išmokėti dalimis per keturis kartus.

Vėliau laikinasis rektorius Donatas Jurgaitis patikslino, kad atostoginių mokėjimo grafikas yra galutinai patvirtintas ir jau paskelbtas universiteto internetiniame tinklapyje.

Atlyginimai už birželio mėnesį ir pusė avanso, pasak D. Jurgaičio, bus išmokėti artimiausiomis dienomis.

„Situacija labai prasta“

„Finansinė situacija universitete neleidžia kitaip elgtis. Kitos išeities mes neturėjome“, – apie tai, kad atostoginiai darbuotojams išmokami ne iš karto, sakė D. Jurgaitis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Laikinasis rektorius pripažino, kad „universiteto finansinė situacija yra labai prasta“ dėl skolininkų.

„Mums tiekėjai yra skolingi, dėl to laiku negalėjome sukaupti reikiamų sumų ir atsiskaityti su darbuotojais“, – sakė D. Jurgaitis.

Kas tie tiekėjai?

„Europos Sąjungos iš dalies finansuojami Lietuvos – Latvijos bendri projektai. Universitetas turi kredituoti tuos projektus, o įvykdžius projektą tos lėšos universitetui grįžta. Jų grįžimas labai vėluoja“, – vardijo D. Jurgaitis.

Laikinasis rektorius teigė, kad universitetui skolingi ir patalpų nuomininkai.

„Buvusio Technologijų parko dalies patalpų nuomininkai niekaip mums nuomos mokesčio nesumoka. Studentai taip pat laiku nesumoka studijų įmokų, todėl ir dėl to turime finansinių problemų“, – skolininkus vardijo laikinasis rektorius.

REKLAMA

Vyriausiajai finansininkei – atostoginiai iškart

D. Jurgaitis tikino, kad yra priimtas rektorato sprendimas visiems darbuotojams atostoginius išmokėti keturiais etapais.

„Tačiau aš žinau ir tokio sprendimo pažeidimų. Tie universiteto administracijos žmonės, kurie išsimokėjo visus atostoginius, bus nubausti“, – tvirtino D. Jurgaitis.

Vėliau jis atskleidė, kad visus atostoginius sau išsimokėjo universiteto Ekonomikos ir finansų tarnybos direktorė – vyriausioji finansininkė Viktorija Ivanovienė.

D. Jurgaičio atostogos oficialiai turėjo prasidėti liepos 8 dieną. „Man, kaip ir visiems darbuotojams, atostoginiai bus taip pat išmokami dalimis“, – sakė D. Jurgaitis.

REKLAMA

Sutarta su profsąjunga

Laikinasis rektorius teigė, kad sprendimas atostoginius išmokėti dalimis per kelis kartus yra suderintas su universiteto darbuotojų profsąjunga.

ŠU dirba apie 900 darbuotojų, 300 iš jų – pedagoginis personalas. Universiteto darbuotojų profsąjungai priklauso apie 150 darbuotojų.

Dovanėlė profsąjungos pirmininkei

Universiteto profsąjungos pirmininke ketvirtus metus dirba Menų fakulteto Muzikos pedagogikos katedros dėstytoja, Darbo partijos frakcijoje dirbanti Šiaulių miesto tarybos narė Angelė Kavaliauskienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji pripažįsta, kad priimtas rektorato sprendimas mokėti atostoginius dalimis yra Darbo kodekso pažeidimas.

„Reikia atsižvelgti į sunkią finansinę universiteto padėtį“, – pabrėžė profsąjungos lyderė.

Kodėl profsąjungos pirmininkė gina universiteto administracijos, o ne darbuotojų interesus, kai jie akivaizdžiai pažeidžiami?

Muzikos pedagogikos katedroje profsąjungos lyderė A. Kavaliauskienė įdarbinta visu etatu.

Redakcija išsiaiškino, kad dėstytojas, dirbantis visu etatu ir gaunantis atlyginimą už visą etatą, per metus turi dirbti apie 1000 valandų.

REKLAMA

Angelės Kavaliauskienės praėjusių mokslo metų krūvis buvo 730 valandų. Taip, jos realus darbo krūvis yra mažesnis, nei ji gauna atlygį.

Paaiškėjo, kad ŠU senatas yra nutaręs, kad profsąjungos pirmininkui skiriama 0,3 etato papildomai, todėl realus A. Kavaliauskienės darbo krūvis yra 0,7 etato, o atlyginimas mokamas už visą etatą.

Taip profsąjungos pirmininkei darbo krūvis yra sumažintas beveik 300 valandų.

Redakcijos kalbinti kai kurie universiteto mokslininkai tai vertina ne kaip papirkinėjimą, o kaip rektorato dovanėlę profsąjungos pirmininkei.

REKLAMA

KOMENTARAS

Darbo kodeksas – pažeistas

Zenonas GRIGUOLA, Valstybinės darbo inspekcijos Šiaulių skyriaus vadovas:

 

– Darbo kodeksas nustato, jog atostoginiai turi būti išmokami prieš tris dienas iki atostogų pradžios. Jeigu darbdavys neturi galimybių savo pareigų įvykdyti, Darbo kodeksas neuždraudžia tartis su kiekvienu darbuotoju individualiai ir priimti konkretų sprendimą. Jeigu šalys – darbdavys ir konkretus darbuotojas – susitaria ir vienas kitam nekelia jokių pretenzijų, tada pažeidimas nefiksuojamas.

Derėtis, tartis su darbdaviu, kad atostoginiai būtų išmokami vėliau, gali ir darbuotojų atstovas – profsąjunga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau galutinis susitarimas gali būti tik individualus – konkretaus darbuotojo su darbdaviu. Todėl pažeidimą dėl neišmokėtų atostoginių universiteto darbuotojams įžvelgiu, nes administracijos nors ir kalbėta su profsąjunga, bet nekalbėta ir nesusitarta su kiekvienu laiku negaunančiu atostoginių darbuotoju individualiai ir tai raštiškai neužfiksuota. Pagal įstatymą, jokių bloginančių darbuotojo padėtį susitarimų negali būti tarp darbdavio ir darbuotoją atstovaujančios organizacijos.

Galimybė bausti darbdavį už Darbo kodekso nesilaikymą atsiranda tuo atveju, jeigu darbuotojas kreipiasi į Darbo inspekciją su pareiškimu, kad jo teisės yra pažeistos.

Tada Darbo inspekcija aiškinasi konkrečią situaciją ir, atsižvelgiant į galiojančius įstatymus, gali taikyti darbdaviui baudą už tai, kad yra nepaisomos darbuotojų teisės.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų