REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
4
Volodymyras Zelenskis (nuotr. SCANPIX) (nuotr. SCANPIX)

Naujasis Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pirmadienį buvo prisaikdintas per iškilmingą posėdį Aukščiausiojoje Radoje ir atvertė naują puslapį šalyje, nukentėjusioje nuo karo ir ekonomikos sunkumų.

4

Naujasis Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pirmadienį buvo prisaikdintas per iškilmingą posėdį Aukščiausiojoje Radoje ir atvertė naują puslapį šalyje, nukentėjusioje nuo karo ir ekonomikos sunkumų.

REKLAMA

Praėjus mėnesiui po triuškinamos pergalės prieš ligšiolinį valstybės vadovą Petro Porošenką šis 41 metų aktorius tapo jauniausiu Ukrainos prezidentu nuo nepriklausomybės atkūrimo.

V. Zelenskis ištarė priesaikos žodžius, įpareigojančius jį „saugoti Ukrainos suverenumą ir nepriklausomybę“, padėjęs ranką ant Ukrainos konstitucijos tomo ir istorinės Biblijos. Jis taip pat pasirašė priesaikos tekstą ir perdavė jį Ukrainos Konstitucinio Teismo pirmininkei Natalijai Šaptalai.

Naujajam valstybės vadovui buvo įteiktas prezidento pažymėjimas, taip pat regalijos - grandinė, antspaudas ir skeptras.

Sakydamas inauguracinę kalbą valstybės vadovas pareiškė paleidžiantis šalies parlamentą, kad galėtų inicijuoti pirmalaikius rinkimus, įprasta tvarka turėjusius vykti spalį.

REKLAMA
REKLAMA

V. Zelenskis neturi daugumos palaikymo dabartinės sudėties Aukščiausiojoje Radoje ir nesutarė su priešiškai nusiteikusiais deputatais, kaltinusiais jį sąmoningai atidėliojant savo inauguraciją.

REKLAMA

Prieš savo prisaikdinimą V. Zelenskis jau buvo pagrasinęs pradėti itin sudėtingą parlamento paleidimo procedūrą ir paskelbti pirmalaikius rinkimus, tikėdamasis pasinaudoti savo dabartiniu populiarumu.

„Į valdžią turi ateiti žmonės, tarnausiantys visuomenei“, – pabrėžė jis.

Kritikai reiškė abejones, ar V. Zelenskis galėtų valdyti neturėdamas parlamento daugumos palaikymo. Netgi dėl jo inauguracijos datos prireikė kelių savaičių derybų, per kurias įširdęs V. Zelenkis ne kartą pavadino įstatymų leidėjus „smulkiais sukčiais“.

REKLAMA
REKLAMA

Be to, naujasis lyderis pareiškė, kad jo pirmutinis uždavinys bus paliaubų paskelbimas, nuo 2014 metų Ukrainos rytuose tęsiantis konfliktui su Maskvos remiamais separatistais, jau nusinešusiam apie 13 tūkst. gyvybių.

„Ne mes pradėjom šį karą, bet mums reikia šį karą užbaigti. Ir esame pasiruošę dialogui. Tačiau esu įsitikinęs, kad pirmasis žingsnis pradėti šiam dialogui bus visų ukrainiečių belaisvių sugrąžinimas“, – sakė V. Zelenskis.

Separatistų vadovybė jau yra užsiminusi, kad galėtų derėtis su V. Zelenskiu.

Kalbėdamas apie Rusijos aneksuotą Krymo pusiasalį V. Zelenskis sakė, kad prarastų teritorijų susigrąžinimas bus kitas didelis iššūkis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tiesą sakant, man ši formuluotė atrodo nelabai teisinga, nes negalima prarasti, kas teisiškai mums priklauso. Ir Krymas, ir Donbasas (Rytų Ukraina) yra dalis Ukrainos“, – pridūrė jis.

Pasak prezidento, su šiomis teritorijomis buvo prarasta ir žmonių, todėl dabar „privalome susigrąžinti jų sąmonę“.

Tamsų kostiumą ir kaklaraištį dėvėjęs V. Zelenskis pasielgė netradiciškai, pėsčiomis atėjęs į inauguracijos ceremoniją iš netoliese esančių savo namų. Jis sakė norįs, kad iškilmės būtų mažiau pompastiškos.

Savo neformalų stilių jis taip pat pabrėžė pliaukštelėdamas delnais su savo šalininkais, laukusiais prie Aukščiausiosios Rados, ir pasidaręs su jais asmenukių.

REKLAMA

Kol kas neaišku, kokią politiką V. Zelenskis imsis vykdyti po prezidento rinkimų kampanijos, per kurią jis stengėsi išnaudoti visuomenės nusivylimą politiniu isteblišmentu ir žadėjo „sulaužyti sistemą“.

Nors V. Zelenskis prezidentu išrinktas pirmąkart, jam prezidento vaidmuo nėra naujiena: komikas populiariame televizijos seriale „Tautos tarnas“ (Sluha narodu) vaidino istorijos mokytoją, netikėtai tapusį valstybės vadovu.

Prieš kelis mėnesius mintis, kad V. Zelenskis iš tikrųjų bus inauguruotas, atrodė ne ką daugiau tikėtina.

Kai jis gruodžio 31-ąją paskelbė kandidatuosiantis, tik nedaugelis tai įvertino rimtai. Vis dėlto po beprecedentės kampanijos, daugiausiai vykdytos per socialinius tinklus, jis balandžio 21-ąją, per antrąjį rinkimų ratą, gavo daugiau kaip 73 proc. balsų ir sutriuškino P. Porošenką.

REKLAMA

P. Porošenka Ukrainai vadovavo penkerius metus. Į valdžią jis atėjo po Rusijos įvykdytos Krymo aneksijos ir Ukrainos rytuose įsiplieskus konfliktui tarp Kijevo vyriausybės pajėgų ir prorusiškų separatistų, iki šiol jau nusinešusio apie 13 tūkst. žmonių gyvybių.

P. Porošenkai pavyko išvengti visiško šalies kracho; jis pradėjo virtinę svarbių reformų, bet buvo kritikuojamas, kad nesugebėjo pagerinti gyvenimo sąlygų paprastiems ukrainiečiams ir veiksmingai kovoti su išsikerojusia korupcija.

„Šaliai reikia permainų“

V. Zelenskis žadėjo, kad šalis toliau laikysis provakarietiško kurso. Tačiau kitos jo programinės nuostatos gana padrikos, taip pat turima nedaug informacijos apie jo komandos narius. V. Zelenskio kritikai kelia klausimą, kaip jis spręs milžiniškus iššūkius, susijusius su separatistų konfliktu ir ekonominiais sunkumais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vieno iš prorusiškų separatistų šalies rytuose įkurtų darinių – vadinamosios Donecko liaudies respublikos (DLR) – lyderis Denisas Pušilinas penktadienį Rusijos naujienų agentūrai „RIA Novosti“ sakė, kad yra „pasirengęs dialogui“ su naująja valdžia Kijeve, „suprantama, atsižvelgiant į Donbaso interesus“.

Visgi jis pasmerkė „destruktyvius“ V. Zelenskio komandos pareiškimus ir apkaltino Kijevą, esą šis „blokuoja“ seniai į aklavietę patekusį taikos procesą.

Taip pat keliamas klausimas, kaip V. Zelenskis vadovaus šaliai neturėdamas parlamente daugumos.

Netgi dėl jo inauguracijos datos prireikė kelių savaičių derybų, per kurias įširdęs V. Zelenkis ne kartą pavadino įstatymų leidėjus „smulkiais sukčiais“.

REKLAMA

V. Zelenskis grasino paleisti parlamentą ir skelbti pirmalaikius rinkimus, vildamasis, kad jo dabartinis populiarumas garantuos jam naudingus rezultatus. Tačiau įstatymų leidėjai ryžtinai nusiteikę sužlugdyti šiuos prezidento ketinimus. Įprasti parlamento rinkimai Ukrainoje turėtų vykti spalį.

„Šaliai reikia permainų ir esminių reformų“, – rašoma penktadienį išrinktojo prezidento komandos išplatintame pareiškime.

„Tai Ukrainos žmonių reikalavimas. Jam įgyvendinti mums reikia funkcionuojančio parlamento“, – pažymima jame.

Ukrainos sąjungininkės šiltai pasveikino V. Zelenskį su išrinkimu. Tačiau apie tarptautinius reikalus rašantis ukrainiečių portalas „Jevropeiska Pravda“ daro prielaidą, jog tai yra strategija, kuria siekiama, kad V. Zelenskis tęstų suartėjimo su Vakarais politiką.

REKLAMA

Naujajam prezidentui teks iš karto imtis virtinės opių tarptautinių problemų, parodysiančių, kokie rimti iššūkiai jo laukia.

Trys dienos po V. Zelenskio pergalės rinkimuose Kremlius paskelbė, kad supaprastina Rusijos pilietybės suteikimo tvarką Ukrainos rytuose separatistų įkurtų vadinamųjų liaudies respublikų gyventojams. Daugelis apžvalgininkų Kijeve šį žingsnį įvertino kaip Kremliaus iššūkį V. Zelenskiui, pasmerkusiam tokius Maskvos veiksmus.

Šį mėnesį JAV prezidento Donaldo Trumpo asmeninis advokatas Rudy Giuliani atšaukė vizitą į Ukrainą, pareiškęs, kad V. Zelenskį „supa žmonės, kurie yra (JAV) prezidento priešai“.

Po šio politinio antausio provakarietiškų pažiūrų įstatymų leidėjas Serhijus Vysockis įspėjo V. Zelenskį, kad inauguracija „nėra jūsų nuotykių pabaiga, tai – tik pradžia“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prezidento inauguracija

V. Zelenskis pirmadienį buvo prisaikdintas per iškilmingą posėdį Aukščiausiojoje Radoje.

Kaip pranešė ten esantis naujienų agentūros „Interfax“ žurnalistas, V. Zelenskis ištarė priesaikos žodžius, padėjęs ranką ant Ukrainos konstitucijos tomo ir Biblijos. Jis taip pat pasirašė priesaikos tekstą ir perdavė jį Ukrainos Konstitucinio Teismo pirmininkei Natalijai Šaptalai.

Naujajam valstybės vadovui buvo įteiktas prezidento pažymėjimas, taip pat regalijos - grandinė, antspaudas ir skeptras.

Dvišalis susitikimas su Dalia Grybauskaite

Naujasis Ukrainos prezidentas po inauguracijos pirmadienį susitiks su Kijeve viešinčia Lietuvos prezidente Dalia Grybauskaite, pranešė šalies vadovės spaudos tarnyba.

REKLAMA

Per susitikimą bus aptartas dvišalių ryšių stiprinimas, geopolitiniai iššūkiai ir saugumo situacija, Ukrainos bendradarbiavimas su Europos Sąjunga ir NATO, teigiama pranešime.

D. Grybauskaitė pabrėžė, kad Lietuva yra nuosekli ir principinga Ukrainos žmonių rėmėja, tvirtai palaikanti šalies suverenumą bei teritorinį vientisumą ir teikianti visokeriopą paramą.

Anot prezidentės, pasirinkdami V. Zelenskį ukrainiečiai pareiškė tvirtą siekį gyventi europietiškoje valstybėje su europietiškais demokratijos, įstatymo viršenybės, skaidrumo ir žmogaus teisių standartais.

„Todėl itin svarbu įveikti korupciją, užtikrinti skaidrią valstybinių institucijų, teismų ir teisėsaugos veiklą, vakarietišką verslo kultūrą, įvykdyti energetikos sektoriaus pertvarką, didinti energetinį saugumą ir įgyvendinti kitas svarbias reformas“, – rašoma pranešime.

REKLAMA

Naujojo Ukrainos prezidento inauguracija prasidėjo 10 val. vietos (ir Lietuvos) laiku. Joje dalyvauja daugiau kaip 50 šalių atstovai.

V. Zelenskis išrinktas Ukrainos prezidentu balandžio 21 dieną per antrąjį rinkimų turą. Surinkęs daugiau nei 70 proc. balsų, jis nugalėjo perrinkimo siekusį Petro Porošenką.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų