• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiandien į Lietuvą su oficialiu vizitu atvyksta Ukrainos prezidentas Viktoras Juščenka kartu su ponia Kateryna Juščenko ir gausia ministrų delegacija. Prezidentūra pranešė, jog V.Adamkus bei V.Juščenka pirmininkaus Lietuvos ir Ukrainos prezidentų tarybos posėdžiui.

REKLAMA
REKLAMA

Anot „Lietuvos žinių“, labiausiai jaudinantis šio iš anksto planuoto vizito akcentas - parodos, skirtos 1932-33 m. bado aukoms atminti, atidarymas Genocido aukų muziejuje. Prezidentas V.Juščenka 2008-uosius paskelbė Ukrainos 1932-1933 metų holodomoro (badmečio) aukų atminimo metais. Šiandien atidaroma paroda - dalis programos „Istorijos pamokos: holodomoras 1932-1933 metais“, kurią vykdo tarptautinis labdaros fondas „Ukraina 3000“, kuriam vadovauja prezidento žmona K.Juščenko.

REKLAMA

1932-1933 metais ukrainiečių tauta tapo ypač žiauraus nusikaltimo - holodomoro - auka. Tai buvo didžiausia istorinė Ukrainos XX a. katastrofa. Holodomoras - bolševikų režimo dirbtinai sukeltas badas, nuo kurio, įvairiais skaičiavimais, žuvo 7-10 mln. ukrainiečių.

Pasak muziejaus Istorijos skyriaus vedėjos Vilmos Juozevičiūtės, pasaulio istorijoje sunku rasti panašų atvejį, kai masinio žmonių naikinimo įrankiu buvo pasirinktas badas. Žmogaus vaizduotė nepajėgi aprėpti tų laikų įvykių. Kasdien nuo bado Ukrainoje mirė beveik 25 tūkst., kas valandą - 1 tūkst., kas minutę - 17 žmonių. Labiausiai badmečiu kentėjo vaikai - 1933 m. rugsėjo mėn. į mokyklų suolus neatsisėdo beveik du trečdaliai mokinių.

REKLAMA
REKLAMA

Badas kilo ne dėl stichinės nelaimės - sausros ar nederliaus. Tai buvo valdžios kryptingos politikos rezultatas. Prievarta atimdama maisto produktus, surengusi kaimų ir ištisų rajonų blokadą, totalitarinė sistema sudarė ukrainiečiams tokias sąlygas, kad jie negalėjo išgyventi.

Šiandien yra daug istorinių dokumentų, atskleidžiančių konkrečias stalininio teroro, nukreipto prieš Ukrainą, detales. Tai buvo dalis kampanijos, kuria siekta nuslopinti ukrainiečių nacionalinę savimonę ir tautos apsisprendimo siekį. Keleri metai prieš tai Stalinas pareiškė, kad „galingo nacionalinio judėjimo negali būti be valstiečių armijos, iš esmės, nacionalinis klausimas - tai valstiečių klausimas“. Ir Stalinas nutarė smogti valstietijai, kuri sudarė 80 proc. ukrainiečių tautos. Nacionalinis klausimas Ukrainoje buvo išspręstas masiniu naikinimu sukeliant badą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Stalino metodo esmė - tokia: buvo nustatyti astronominiai grūdų paruošų planai, kurių neįmanoma įvykdyti; siekta, kad valstiečiams neliktų ko valgyti. Kai planas nebuvo įvykdomas, į regioną atsiųsdavo kariuomenę. 1932 metų pabaigoje ištisi kaimai ir rajonai buvo paversti izoliuotais badaujančiais getais, o jų pavadinimai įtraukti į juoduosius sąrašus. Visą tą laiką SSRS toliau eksportavo grūdus į užsienį ir net gamino iš jų alkoholį. 1933 metų pradžioje sovietinė vyriausybė nutarė radikaliai sustiprinti Ukrainos kaimų blokadą. Galiausiai visa Ukrainos teritorija buvo apsupta kariuomenės, šalis pavirto didžiuliu mirties lageriu. Masinis Ukrainos valstiečių naikinimas buvo sąmoningas politinės sistemos teroro prieš taikius gyventojus aktas, po jo išnyko ištisos ukrainiečių žemdirbių kartos.

2006 metų lapkričio mėn. Ukrainos Aukščiausioji Rada priėmė įstatymą, kuriuo holodomoras pripažintas ukrainiečių tautos genocidu. Iš Lietuvos V.Juščenka vyks į Izraelį, vėliau - į Didžiąją Britaniją, kur taip pat atidarys parodą, skirtą bado aukoms atminti.



Rimantas Varnauskas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų