• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Migracijos departamentas skelbia, kad pagal didžiausią priimtų karo pabėgėlių iš Ukrainos skaičių Palanga užima 9-ąją vietą Lietuvoje. Nors Palangos miestas nedidelis, o darbo pasiūlymai išauga tik vasaros sezono metu, nemažai ukrainiečių ten įsikūrė ir jau įsidarbino įvairiuose Palangos viešbučiuose, kavinėse bei grožio salonuose. O šį savaitgalį, balandžio 9 dieną, ukrainiečius džiugins paramos renginys „Ukrainos ir Lietuvos draugystės diena Palangoje“.

Migracijos departamentas skelbia, kad pagal didžiausią priimtų karo pabėgėlių iš Ukrainos skaičių Palanga užima 9-ąją vietą Lietuvoje. Nors Palangos miestas nedidelis, o darbo pasiūlymai išauga tik vasaros sezono metu, nemažai ukrainiečių ten įsikūrė ir jau įsidarbino įvairiuose Palangos viešbučiuose, kavinėse bei grožio salonuose. O šį savaitgalį, balandžio 9 dieną, ukrainiečius džiugins paramos renginys „Ukrainos ir Lietuvos draugystės diena Palangoje“.

REKLAMA

Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos vadovė bei viešbučio „Grand Baltic Dunes“ direktorė Ingrida Valaitienė atskleidė, jog prasidėjus karui klientų viešbučiuose nepadaugėjo: „Ukrainiečių viešbučiai visiškai nedomina. Juos domina butai, privatūs būstai, kadangi jiems reikia sąlygų gyventi, kaip bet kuriam iš mūsų: reikia turėti, kur išsiskalbti drabužius, kur pasigaminti, ir panašiai“.

Pajūrio apgyvendinimo paslaugų katalogo internete PrieJūros.LT atstovė teigia, jog žino keletą nuomotojų, kurie užleido savo butus ar išnuomojo juos ukrainiečiams, tačiau tikslių skaičių pasakyti negali.

REKLAMA
REKLAMA

„Galbūt kažkas netgi nemokamai butus užleidžia, tačiau mes tokių dalykų nežinome. Įjungus sezonines reklamas per porą savaičių buvo gal kokie trys klientai, kurie pasakė, jog laikinai išnuomojo savo apartamentus, bet tik gegužės mėnesį bus aišku, ar ten gyvens ukrainiečiai ilgalaikei nuomai, ar nuomotojas užsiims nuoma sezono metu. Informacijos daug neturime, bet pavieniai nuomotojai praneša, jog į savo apartamentus įsileido ukrainiečius“, – pasakoja PrieJūros.LT atstovė.

REKLAMA

Pašnekovė sako, jog kol kas nuomos srityje pokyčių beveik nesijaučia. Dėl visur pakilusių kainų, šiek tiek pakilo ir butų kainos, tačiau, jos teigimu, nepanašu, jog karo metu žmonės labiau taupytų ar mažėtų susidomėjimas nuoma pajūrio srityje: „Pokyčių kaip ir nėra, seni klientai ir toliau nori nuomotis, taigi kainų pakilimas įtakos neturėjo“.

Vis dėl to viešbučiuose, pasak Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos vadovės, klientų sumažėjimas jaučiasi: „Situaciją dar stebime. Dar reikia savaitės ar dviejų, kad galėtume atsakyti sau, ar tai yra karo Ukrainoje, taupymo rėžimo ar tik šaltų orų pasekmė. Taigi dar turime šiek tiek pasekti informaciją ir atsakyti sau, kas yra pagrindinė to priežastis, nes jau antras savaitgalis sutampa su šaltais orais. Tačiau jaučiasi užimtumo viešbučiuose sumažėjimas“.

REKLAMA
REKLAMA

Karas Palangos verslų nepaveikė

Paklausta, ar pajuto, jog Palangoje apsistojo nemažai karo pabėgėlių, I. Valaitienė atsako, jog tikrai jaučiasi. Jos teigimu, nemažai ukrainiečių ieško darbų, eina darbintis į kavines, viešbučius bei kitur.

„Žinau, kad ukrainiečiai jau dirba ir viename, ir kitame viešbutyje, restorane, virtuvėje. Tikrai matome ir girdime“, – tikina pašnekovė.

Tačiau yra ir kitokių nuomonių. Pavyzdžiui kavinės-baro „1925“ atstovė sako, jog prasidėjus karui didelių pokyčių neįvyko: „Nesijaučia, kad žmonės rečiau ateina ar taupo. Nepajutome mažesnio klientų kiekio, būna, kad dažniau ukrainiečių ateina“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pokyčių nepajuto ir Palangoje įsikūrusi grožio studija „Credo“.

„Jaučiasi, kad gyventojų padaugėjo, bet kad jie labai pultų gražintis, tai ne. Bet ukrainiečiai užsuka, dirba su mumis“, – pasakoja „Credo“ atstovė.

Dienos pietų kuponai ir paramos šventė ukrainiečiams

Anot I. Valaitienės, ukrainiečiams Palangoje intensyviai teikiama pagalba.

„Su Palangos viešbučių ir restoranų asociacija jiems padedame, organizuojame pagalbą įvairiomis formomis. Kaip tik šiandien pasirašėme sutartį dėl dienos pietų kuponų, kuriuos atiduosime Palangos savivaldybei, o jie dalins juos būtent Ukrainos karo pabėgėliams“, – pasakoja Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos vadovė.

REKLAMA

Anot jos, su šiais dienos pietų kuponais ukrainiečiai turės galimybę vieną kartą dienoje nueiti į kavinę pavalgyti. Taip pat ateinantį šeštadienį vyks „Ukrainos ir Lietuvos draugystės diena Palangoje“, kurio metu 20 restoranų bei kavinių pristatys atskirą patiekalą arba meniu, iš kurio užsisakant patiekalus, dalis arba visos lėšos bus skirtos Ukrainos karo pabėgėliams.

„Tai bus graži Ukrainos ir Lietuvos draugystės šventė, dėl kurios mes, Palangos viešbučių ir restoranų asociacija, Palangos savivaldybė, Stintų ordinas – visi susivienijome dėl bendro tikslo. Renginyje ir lietuvaičiai, ir patys Ukrainos karo pabėgėliai, pagrinde moterys ir vaikai, kartu gamins, dalyvaus kultūriniuose susitikimuose, galės išmėginti specialius patiekalus ar meniu, ir dalis ar visos pajamos bus pervedamos paramai būtent šio renginio tikslo išpildymui“, – atskleidžia I. Valaitienė.

REKLAMA

Apie šventę kalba ir kavinės-baro „1925“ atstovė. Nors „1925“ nėra renginio partneris, šeštadienį vis tiek žada ruošti išskirtinį meniu: „Rytoj pas mus ateis dirbti ukrainietė, ji bus virėja. Gaminsim, ragausim, o šeštadienį siūlysim svečiams“.

Akcijos bei lengvatos ukrainiečiams taikomos ne visur

„1925“ atstovė, paklausta, ar taiko kokias nors akcijas ukrainiečiams, atsako, jog šiuo metu dar ne.

„Su šia situacija tiesiog dar nesusidūrėme. Bet šį savaitgalį bus ukrainiečių savaitgalis, taigi mes gaminsime ukrainietiškus patiekalus ir tuos pinigėlius skirsime jiems“, – pasakoja ji.

Kalbėdama apie rytoj pradėsiančią dirbti virėją ukrainietę, pašnekovė tikina, jog jos gaunama alga nesiskirs nuo lietuvių gaunamos algos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kad ukrainiečių ir lietuvių algos nesiskiria patvirtino ir viešbučio „Grand Baltic Dunes“ direktorė.

Lengvatų ukrainiečiams netaiko ir Palangos grožio studija „Credo“: „Lengvatų nėra, nes grožio procedūros nėra pirmumo reikalas“.

Daugelyje įmonių jau dirba bent vienas ukrainietis

Kalbant apie ukrainiečių įdarbinimą Palangoje, „Grand Baltic Dunes“ direktorė atsako, jog konkrečiai savo viešbutyje ukrainiečių dar neįdarbino, tačiau dalinasi sutarties forma: „Lietuvos mastu Palangos asociacija pasiūlė įsigyti visą paketą dokumentų, kad visi būtų pasiruošę, tačiau, kaip jau sakiau, ne tik teoriškai, bet ir praktiškai jau yra dirbančių ukrainiečių daugelyje mūsų įmonių, taigi įmonės jau tikrai su tuo susidūrė. Yra dirbančių ir kambarinėmis, ir restoranuose, ir virtuvėse, ir pagalbiniais, ir virėjais, žinau, kas yra įsidarbinęs, taigi tai jau egzistuoja praktikoje. Tikrai matome, kad turime Ukrainos karo pabėgėlių, tikrai yra kontaktas“.

REKLAMA

Grožio studijos „Credo“ atstovė pasakoja, jog grožio studijoje su jomis neseniai pradėjo dirbti ukrainietė, permanentinio makiažo meistrė, tačiau apie atlyginimą nieko pasakyti negali, kadangi jų studijoje specialistai nėra įdarbinami, o nuomojasi darbo vietą sau ir turi savo klientus.

Paklausta, ar ukrainietė lengvai įsiliejo į darbo aplinką, pašnekovė atsako, jog ir taip, ir ne: „Šiuo metu ji yra paskelbusi nuolaidą savo procedūroms, tai klientų turi. Pagrinde pas ją einantys klientai moka rusų kalbą“.

Jos teigimu, kartais kolegoms tenka padėti ukrainietei dėl kalbos. Tą sako ir kavinės-baro „1925“ atstovė: „Bėdų nekyla, nes mes mokame rusų kalbą“.

REKLAMA

O Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos vadovė teigia, jog daugiausia problemų kyla jaunajai kartai, kadangi Lietuvos jaunimas nelabai kalba rusiškai: „Tada turbūt reikėtų žmogaus, kuris padėtų susikalbėti. Bet tikriausiai įmonės priima į tokius darbus, kur žmogui nereikia daug bendrauti – virtuvėje, kambarių tarnyboje ir panašiai“.

Tęsiantis karui, Ukrainos karo pabėgėlių skaičius Lietuvoje vis auga. Palangos miesto savivaldybė antradienį paskelbė, jog, remiantis Migracijos departamento duomenimis, šiuo metu Palangoje jau yra apsistoję 717 karo pabėgėlių iš Ukrainos. Iš jų – 54 vaikai iki 3 metų amžiaus, 56 vaikai, kurių amžius 4-6 metai, 209 vaikai, kurių amžius 7-17 metų, 389 pilnamečiai asmenys iki 69 metų ir 15 asmenų, kurių amžius – 70 metų ar vyresni.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų