REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kol Rusijos agresiją kenčiančioje Ukrainoje kasdien žūna civiliai ir vaikai, Ukrainos gynybai reikalingos raketų paleidimo sistemos stovi įstrigusios Lietuvoje. Prie pat sostinės įsikūrusi bendrovė „Altimus-Tech“ nori Ukrainai padovanoti senus, bet reikalingus įrenginius, tačiau to negali, nes iki šiol vyksta ginčai su policija.

Kol Rusijos agresiją kenčiančioje Ukrainoje kasdien žūna civiliai ir vaikai, Ukrainos gynybai reikalingos raketų paleidimo sistemos stovi įstrigusios Lietuvoje. Prie pat sostinės įsikūrusi bendrovė „Altimus-Tech“ nori Ukrainai padovanoti senus, bet reikalingus įrenginius, tačiau to negali, nes iki šiol vyksta ginčai su policija.

REKLAMA

Sovietų gamybos 8 priešlėktuvinių raketų paleidimo sistemas bendrovė „Altimus-Tech“ laiko Vilniaus rajone. Verslas norėtų šiuos įrenginius perduoti su Rusija kariaujančiai Ukrainai, tačiau negali, nes turtą yra paėmusi policija.

Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas praėįusiais metais laišku padėkojo tuometiniam įmonės vadovui Ryčiui Godelaičiui už norą perduoti įrenginius. Ir pareiškė, kad juos domina šios senos raketų paleidimo sistemos.

Panašų laišką Ukrainos gynybos ministras išsiuntė ir Lietuvos Krašto apsaugos ministrui su prašymu padėti perduoti tą įrangą, tačiau panašu, kad šį tikslą įgyvendinti bus labai sunku, visa įranga ištisus mėnesius stovi apjuosta stop juostomis ir jos likimas kol kas visiškai neaiškus.

REKLAMA
REKLAMA

„Ta karinė technika buvo skirta ir tebėra skirta pristatyti į Ukrainą. Padovanoti Ukrainos gynybos ministerijai. <...> Viskas prasidėjo birželio mėnesį, kuomet mes kreipėmės į ekonomikos ir inovacijų ministeriją, paprašėme, kad būtų išduota licencija karinės technikos pristatymo į Ukrainą eksportui, vietoj eksporto licencijos sulaukėm policijos desanto“, – aiškina „Altimus-Tech“ generalinė direktorė Vitalija Lapina.

REKLAMA

Pareigūnai ėmė tirti raketų paleidimo įrenginius ir aiškintis: kas tai, karinė technika ar ginklai. Mat, nuo to priklausė, kaip reikės taikyti Lietuvos įstatymus.

Pirmą kartą pareigūnai konstatavo, kad raketų paleidimo įrenginiams ginklų ir šaudmenų įstatymas netaikomas, nes tai karinė technika. Tuomet tai reiškė, kad „Altimus-Tech“ įstatymų nepažeidė, tačiau tuo istorija nesibaigė. Policija tol atnaujino tyrimus, kol pateikė galutinę išvadą.

„Konstatuota, kad tai yra ginklai. Buvo ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo nustatyta tvarka ginklų ekspertų komisijoje. <...> Pareigūnai nusprendė, kad byloje surinktų duomenų pakanka, kad jie galėtų įrodinėti, kad tai yra ginklai ir dėl to traukti atsakomybėn galimai kaltą asmenį“, – teigia Policijos departamento Viešosios policijos valdybos viršininkas Mindaugas Akelaitis.

REKLAMA
REKLAMA

Dabar jau buvusiam „Altimus-tech“ vadovui Ryčiui Godelaičiui policija dėl neteisėto raketų paleidėjų laikymo buvo skyrusi pusę minimalios baudos – iš viso 15 eurų.

„Bylos stadija yra tokia, kad yra surašytas administracinis nurodymas. Tik tai jį įvykdžius, sekančiuose procesiniuose žingsniuose, bus galima priimti vienokius ar kitokios sprendimus“, – kalba M. Akelaitis.

Policija teigia, kad kol nebus sumokėta bauda, tol Ukrainai reikalinga įranga liks apraišiota stop juostomis. Ypatingą pareigūnų dėmesį bendrovei galima aiškinti ir tuo, kad „Altimus-tech“ yra Lenkijos bendrovės filialas Lietuvoje.

Anksčiau, prieš reorganizavimą ji veikė savarankiškai kitu pavadinimu „LiTak-Tak“, su kuria Vyriausybė jau buvo susidūrusi, pripažino neatitinkančia nacionalinio saugumo interesų: „UAB „Litak-Tak“, kaip investuotoja,  Vyriausybės nutarimu, kuris buvo priimtas remiantis Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisijos išvada, 2020-ais metais buvo pripažinta neatitinkanti nacionalinio saugumo interesų.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anksčiau skelbta, kad Valstybės saugumo departamentui ši įmonė taip pat užkliuvo dėl sandorių su Baltarusija ir Angolos įmonėmis. Tiesa, dalį šių sandorių Lietuvos institucijos pačios palaimino. Pavyzdžiui, internete galima rasti informacijos, kad ši bendrovė panašias raketų sistemas eksportavo į Angolą.

„Vos tik buvo surašytas protokolas ir buvo pasiūlyta susimokėti minimalios baudos pusę, 15 eurų, buvusiam vadovui. Pasipylė didžiulis policijos dėmesys mano personai. Ir per „Facebook“ parašė ponas Ramūnas Matonis, siūlydamas susimokėti man šitą baudą“, – sako V. Lapina.

Buvęs įmonės vadovas pusės minimalios baudos iki nurodyto termino nesumokėjo. Dėl to bylos nagrinėjimas tęsiasi.

REKLAMA

„Bus bendra tvarka nagrinėjama, administracinio nusižengimo byla. <...> Galimas konfiskavimas ir galimas grąžinimas“, – aiškina M. Akelaitis. 

Pusės minimalios baudos, 15 eurų, už buvusį vadovą nesumokėjusi „Altimus-Tech“ įsitikinusi savo teisumu.

„Baudos sumokėjimas tai reiškia kaltės pripažinimą. <...> Istorija gali pasibaigti jau šiandien, užtenka surašyti nutarimą dėl paėmimo panaikinimo policijai ir šitą turtą galime, nors ir šiandien, padovanoti krašto apsaugos ministerijai, kuri išgabentų įrangą Ukrainai kovojančiai. <...> Aš žinau vieną, kad mes ginsime savo tiesą“, – tvirtina V. Lapina.

Jau dabar aišku, kad teisiniai ginčai tarp policijos ir „Altimus-tech“ užtruks. Bendrovė aiškina, kad 8 priešlėktuvinių raketų paleidimo sistemos Ukrainoje gali apsaugoti 2 didelius miestus.

tv3.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų