REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Turkų prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas antradienį pareiškė, kad jo šalies parlamentas ratifikuos Švedijos narystę NATO, kai JAV Kongresas pritars Turkijos prašymui įsigyti naikintuvų F-16.

Turkų prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas antradienį pareiškė, kad jo šalies parlamentas ratifikuos Švedijos narystę NATO, kai JAV Kongresas pritars Turkijos prašymui įsigyti naikintuvų F-16.

REKLAMA

R. T. Erdoganas taip pat pareiškė, kad Kanada ir kitos NATO sąjungininkės turi panaikinti Turkijai taikomą ginklų embargą.

„Teigiami Jungtinių Valstijų pokyčiai F-16 klausimu ir žinojimas, kad Kanada laikosi savo pažadų, padės mūsų parlamentui priimti tinkamą sprendimą dėl Švedijos narystės, – sakė R. T. Erdoganas. – Viskas yra susiję.“

Jis tai pareiškė grįždamas iš vizito Vengrijoje.

Vengrija ir Turkija yra vienintelės dvi NATO narės, kurios dar nepritarė Švedijos siekiui prisijungti prie galingiausio pasaulyje gynybos aljanso.

R. T. Erdogano komentarus paskelbė valstybinė agentūra „Anadolu“.

Siūlo pritarti abiems klausimams

Jis sakė žurnalistams, kad Turkijos užsienio reikalų ministras Hakanas Fidanas šią savaitę vykusiose diskusijose su JAV valstybės sekretoriumi Antony Blinkenu paragino Turkijos parlamentą ir Kongresą tuo pačiu metu pritarti abiem šiems klausimams.

REKLAMA
REKLAMA

„Jei veiksime tuo pačiu metu, turėsime galimybę daug lengviau tai priimti parlamente“, – R. T. Erdoganas pakartojo H. Fidano žodžius, pasakytus A. Blinkenui.

REKLAMA

Spalį R. T. Erdoganas Švedijos stojimo protokolą perdavė parlamentui, tačiau ratifikavimo procesas įstrigo.

Vėliau Turkijos vadovas sakė, kad parlamentas galės ratifikuoti Švedijos narystę tik tada, kai JAV Kongresas pritars Turkijos prašymui įsigyti dešimtis naikintuvų F-16 ir jų atsarginių dalių, reikalingų pajėgoms modernizuoti.

Turkija ilgiau nei metus stabdo Švedijos narystės Europos Sąjungoje ratifikavimą. Ankara kaltina šią šalį, kad ji nepakankamai rimtai vertina Turkijos susirūpinimą dėl saugumo. Tarp jų – kova su kurdų kovotojais ir kitomis grupuotėmis, kurias Ankara laiko keliančiomis grėsmę saugumui.

REKLAMA
REKLAMA

Delsimas ratifikuoti Švedijos narystę kelia nepasitenkinimą kitoms NATO sąjungininkėms, kurios greitai pritarė Švedijos ir Suomijos narystei po to, kai jos, 2022 metų vasario 24 dieną Rusijai įsiveržus į Ukrainą, nutraukė ištisus dešimtmečius trukusią karinio neprisijungimo politiką.

Vengrija pareiškė, kad nebus paskutinė, kuri pritars stojimui, nors valdančioji partija „Fidesz“, turinti konstitucinę daugumą Vengrijos parlamente, iki šiol atsisakė surengti balsavimą šiuo klausimu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų