REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos policija perspėja besireiškiančius internete – galvokite, ką kalbate ir rašote. Vienas socialinių tinklų veikėjas save vadinantis Maybachu už daugybę keiksmažodžių per savo transliacijas jau sulaukė kelių šimtų eurų baudos, nepavyko apsiginti net teisme.

Lietuvos policija perspėja besireiškiančius internete – galvokite, ką kalbate ir rašote. Vienas socialinių tinklų veikėjas save vadinantis Maybachu už daugybę keiksmažodžių per savo transliacijas jau sulaukė kelių šimtų eurų baudos, nepavyko apsiginti net teisme.

REKLAMA

Vis dėlto, kol kas socialiniuose tinkluose necenzūrinės leksikos nors vežimu vežk, tad tiek policija, tiek teisininkai perspėja, kad jeigu jau nutarėte pasikeikti, būkite pasiruošę nemalonumams ir baudoms.

„Jeigu sužinotum, kad tau liko gyventi 1 minutė, ką tu veiktum? – Tau b*** čiulpčiau“, – toks internetinis veikėjas, pasivadinęs Maybachu ir turintis dešimtis tūkstančių sekėjų socialiniuose tinkluose, už savo veiklą užsidirbo 300 eurų baudą. Trakų pareigūnai įvertino, kad dėl daugybės keiksmažodžių transliacijų metu jis pažeidė viešąją tvarką.

Pats vyras gautą baudą apskundė teismui, tačiau nesėkmingai. Teismo nutartyje surašytos vartotos frazės verčia stebėtis ar sveiko proto žmogus apskritai gali jas išsakyti viešai. Nuolatos siūloma jį tenkinti oraliniu seksu, gausybe keiksmažodžių skrieja tiek jo tuometinei draugei, tiek ir jo sekėjams, bei stebintiems transliaciją.

REKLAMA
REKLAMA

„Internetinė erdvė, ar instagramo, ar feisbuko yra vieša, aišku, po to dar gali būti ir diskusijų objektas, ar savo draugų ratui transliuoji turinį, ar tai mato visiškai viešai visi, kas nori, ar žmonės dalinasi, ir kai kuriais atvejais gali būti svarbu, ar kažkas tuo pasipiktino, ar sutrikdė tą viešąją rimtį“, – sako Policijos departamento atstovas Mindaugas Akelaitis.

REKLAMA

Dažniausiai tokia retorika domina jaunimą, vaikus, o populiariausi veikėjai turi dešimtis, ar net šimtus tūkstančių sekėjų. Maybacho skundą nagrinėjęs teismas net pabrėžė, kad toks turinys laisvai prieinamas nepilnamečiams, ypač tarp jų populiariame „Tiktok" tinkle.

„Ar yra įžeidžiamas asmuo, ar nepilnametis, ar pilnametis, tai galima būtų vertinti tiktai dėl nuobaudos dydžio skyrimo. Bet iš esmės didelio skirtumo aš tame nematau“, – pasakoja advokatas Karolis Rugys.

Jeigu kas nors ir tokių įrašų kūrėjų galvoja, kad paskyroje parašius, jog turinys gali būti žalingas nepilnamečiams apsisaugos ir atsakomybės išvengs – klysta.

REKLAMA
REKLAMA

„Analogiją, galima pajuokaujant pasakyti, aš užsidėsiu ženklą, pasikabinsiu, vaikščiosiu ir visus įžeidinėsiu, keiksiuosi, tai manęs nuo to atsakomybės nepašalins. Lygiai taip pat reikia suvokti tą internetą, viešą erdvę, lygiai taip pat, kaip ir fizinę erdvę, mūsų sąmonėje reikia pakeisti tam tikrus dalykus“, – teigia K. Rugys.

O baudos už tokius žodžius nėra mažos. Už pirmą kartą gresia nuo 30-ies iki 140-ies eurų. Už pakartotinį nusižengimą nuo 140 iki 240 eurų. Štai, ką mano kalbinti žmonės:

„Gal tie, kurie labai aršūs keikūnai, manyčiau, kad kažkokios sankcijos turėtų būti. Žodžio laisvė turėtų būti, bet ji turi būti adekvati.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Galbūt kažkiek ir reiktų sutramdyti tuos dalykus, bet ar čia didelis nusikaltimas, nežinau.“

„Mano nuomone, tai reikia bausti, nes labai daug piktų komentarų, kur žeidžiančių žmones.“

„Aišku nekultūringa, kad žmonės keikiasi, bet bausti, manyčiau, kad gal ne.“

„Nu tai čia elementarūs dalykai, moralės, nu jeigu jau keikiasi, bet nėr, ko stebėtis. Pasaulyje globaliame taip, deja.“

Tiesa, policija ramina – interneto cenzūra neužsiims, o ir dėl kiekvieno išsprūdusio keiksmažodžio bausti neskubės.

„Pirmas dalykas, niekas ir nesužiūrės, nėra nei tokio tikslo, nei tokių pajėgumų, tas viešoje erdvėje vieno asmens patraukimas atsakomybėn, kuris buvo paviešintas, buvo pakankamai ilgai ir sistemingai vykstanti veikla, daug kas tą žmogų žinojo, sekė jo pasisakymus, ar tuos pačius video, tai būtent tokie sisteminiai ir būtų pirmasis taikinys į ką reikėtų kreipti dėmesį“, – kalbėjo M. Akelaitis.

REKLAMA

Beje, turėkite omenyje, kad Seimą jau pasiekė neapykantos kalbos įstatymo projektas, kuris, jeigu bus priimtas, numatys, kad jei viešai nuspręsite iškeikti kokią nors žmonių grupę, pavyzdžiui, homoseksualus, ar kitataučius, jums bus skirta bauda net iki 3 tūkstančių eurų.

Tad jeigu neturite ką normalaus pasakyti, ir norite tik pasikeikti, geriau apskritai padėkite telefoną į šoną ir nusiraminkite.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų