REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pirmą kartą Lietuvos parlamentarizmo istorijoje vienu metu teisinės neliečiamybės atėmimo klausimas palietė net tris Seimo narius.

REKLAMA
REKLAMA

Ketvirtadienį įstatymų leidėjai aukštyn kojom apvertė savo pačių sukurtų laikinųjų komisijų darbo rezultatus, o vėliau nebesuprato, kas, už ką ir kodėl balsuoja, rašo „Respublika“.



Kolegų maldaus pats

REKLAMA

Iki šio posėdžio Seimo laikinosios komisijos pateikė savo išvadas dėl pasipriešinimu policininkams įtariamo parlamentaro Roko Žilinsko ir vadinamojoje Darbo partijos juodosios buhalterijos byloje figūruojančio Vytauto Gapšio imuniteto atėmimo. Abiem atvejais komisijos rekomendavo Seimui palikti šiems tautos išrinktiesiems teisinę neliečiamybę.

Dėl tos pačios Darbo partijos bylos šešėlio dar vienos laikinosios komisijos išvada buvo nepalanki tik Seimo nariui Viktorui Uspaskichui, jam teisinį imunitetą pasiūlyta panaikinti.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau Seimas, skirtingai, nei nusprendė komisijos, balsavo už Tautos prisikėlimo partijos atstovo R.Žilinsko ir „darbiečio“ V.Gapšio imuniteto atėmimą. Visi tuoj pat nuščiuvo, nebežinojo, kaip elgtis toliau, o galiausiai trijų seimūnų neliečiamybės svarstymą atidėjo iki kito antradienio.

„Kadangi Seime kilo šiokia tokia sumaištis dėl mano neliečiamybės, daugiau nebenoriu varginti kolegų ir savęs, - vakar „Respublikai“ sakė R.Žilinskas. - Todėl kitą antradienį aš pats prašysiu visų frakcijų ir kiekvieno parlamentaro atskirai balsuoti už mano, kaip Seimo nario, neliečiamybės panaikinimą. Kad galėčiau aukštai iškelta galva eiti į teismą, ten apsiginti ir taip pat pakelta galva grįžti“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

R.Žilinskas sakė nenorįs daugiau būti nei paleistas, nei pakartas. Juo labiau kad, jo teigimu, Seimo laikinosios komisijos išvados tapo itin didele paspirtimi. Tautos prisikėlimo partijos narys džiaugėsi, kad parlamentinė komisija nenustatė pagrindo jam kelti ne tik baudžiamąją, bet net ir administracinę bylą.



Europos praktika

Darbo partijos narys V.Gapšys keistu pavadino Parlamento sprendimą balsuoti jo atžvilgiu kitaip, nei nurodė laikinoji komisija. Įstatymų leidėjo nuomone, ne vieną valandą dirbę komisijos nariai įsigilino į visą medžiagą, ją nuodugniai ištyrė, o Seimas viską nubraukė vos per dvidešimt minučių.

REKLAMA

„Europinėje praktikoje, kiek teko su ja susipažinti, labai sunku rasti atvejų, kai Parlamentas pakeičia savo komisijos sprendimą, - „Respublikai“ teigė V.Gapšys. - Man, kaip naujam parlamentarui, ir gaila, ir liūdna, kad Seime neatsižvelgiama į argumentų kalbą.  Konservatoriams atstovaujantis Stasys Šedbaras, pirmininkavęs laikinajai komisijai, rengusiai „mano“ rezoliuciją, labai argumentuotai į viską pažvelgė iš teisinės pusės. Ji yra gana svarbi, nors kai kurie parlamentarai bandė tai paneigti“.

V.Gapšio teigimu, jeigu nėra pateikiami teisiniai argumentai, pavyzdžiui, Europos Parlamentas niekada nenaikina parlamentarų teisinio imuniteto.

REKLAMA

„Klausimas dėl mūsų trijų neliečiamybės tikrai nėra tokios valstybinės reikšmės kaip Vyriausybės programa, tad jį galima buvo išspręsti greitai, operatyviai, tą pačią dieną, - svarstė V.Gapšys. - Dabar šias tris rezoliucijas svarstysime kitą savaitę ir nežinia, ar jas priimsime.  Gal vėl trūks kokių nors Seimo narių ir vėl kas nors paprašys pertraukos iki kito antradienio“.



Žino sąmokslininkus

Savo teisinį imunitetą ugninga kalba gynęs V.Uspaskichas įsitikinęs, kad kai kurie jo paminėti faktai „į kampą pastatė net kai kuriuos sąžiningus parlamentarus ir jie taip pat suprato, kad Darbo partijos byla yra politizuota“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Per 50 metų nė vienoje Europos šalyje nebuvo nė vienam parlamentarui nebuvo atimta neliečiamybė, jei tik svarstant tokį klausimą buvo juntamas bent silpniausias politikos kvapas, - teigė V.Uspaskichas. - Bet mūsų Seimo nariai nenori susitarti su savo sąžine, todėl ketvirtadienį taip dirbtinai stabdė neliečiamybės klausimą. Kai jie pamatė, kad pritrūks balsų mane nulinčiuoti, šį klausimą atidėjo iki antradienio. Tai buvo padaryta buldozerio principu, nedemokratiniu būdu, kaip Stalino laikais“.

V.Uspaskichas „Respublikai“ tvirtino, kad jam teisinę neliečiamybę nusprendė atimti „konservatoriai, susitarę su socialdemokratais“. „Esu pasirengęs teisinės neliečiamybės atėmimui - su tuo imunitetu gyvenu tik dvi savaites, o prieš tai trejus metus gyvenau be jokių imunitetų“, - juokėsi V.Uspaskichas.

Julius GIRDVAINIS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų