REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po žudynių Kaune Seimo nariai ir žinomi teisininkai tikina, kad pareigūnai nepakankamai gerai vykdė savo darbą. Kai kurie jų ragina svarstyti generalinio prokuroro Algimanto Valantino atsakomybę.

REKLAMA
REKLAMA

Užvakar Kaune įvykdyta dviguba žmogžudystė ir su ja susijusios aplinkybės visuomenei sukėlė nemažai klausimų dėl teisėsaugininkų galimų darbo spragų. Padėtį aiškinsis bei kaltų ieškos ne tik patys teisėsaugininkai, bet ir Seimas.

REKLAMA

Smūgis prokuratūrai.

Generalinis prokuroras A.Valantinas vakar atsisakė pasakoti apie ikiteisminį tyrimą dėl dviejų žmonių nužudymo Kaune ir atskleisti su juo galbūt susijusios pedofilijos bylos aplinkybes. Anot jo, tokie tyrimai negali būti vykdomi viešai. "Jei nebus apčiuopiamo rezultato, jokių atsakymų apie šiuos tyrimus, faktų ir informacijos visuomenei negalėsime teikti", - pareiškė jis.

A.Valantinas tvirtino, kad tarnybinis patikrinimas dėl ikiteisminio tyrimo, susijusio su galimu Drąsiaus Kedžiaus mažametės dukters tvirkinimu, pradėtas esą siekiant išsiaiškinti padarytas klaidas. Generalinis prokuroras pripažino, kad įvykiai Kaune sudavė rimtą smūgį prokuratūrai. Tačiau jam nesinorėtų, kad ši istorija mestų šešėlį ant visų prokurorų. Klausiamas, ar neketina prisiimti atsakomybės už tragediją ir atsistatydinti iš pareigų, A.Valantinas leido suprasti, kad tokios galimybės nesvarsto. "Atsakysiu labai paprastai: jei mano pasitraukimas pasitarnautų tam, kad būtų išspręstos teisėsaugos problemos, tai man nekiltų klausimo", - aiškino jis. Toks klausimas A.Valantinui nekilo ir prieš kelerius metus šalį sukrėtus nelaimei Skuodo rajone, kai girtas policininkas mirtinai suvažinėjo tris mokinukus. A.Valantinas neišgirdo žuvusių vaikų tėvų prašymo ikiteisminį tyrimą dėl tragedijos perkelti iš Skuodo į Vilnių.

REKLAMA
REKLAMA

Vakar A.Valantinas apsilankė pas prezidentę Dalią Grybauskaitė - susitikimo aplinkybės konkrečiau nekomentuotos.

Veikė per vangiai

Seimo pirmininkės Irenos Degutienės nuomone, tyrimą, lėmusį dvigubą žmogžudystę Kaune, dėl galimo mažametės tvirkinimo atlikę prokurorai dirbo nepakankamai gerai. "Kilus įtarimams dėl pedofilijos ir pasigirdus kaltinimams teisėjui prokuratūros veiksmai turėjo būti greitesni, kad patvirtintų arba paneigtų šį atvejį", - įsitikinusi ji.

Seimo frakcijos "Viena Lietuva" atstovas Vytautas Kurpuvesas parlamente inicijuoja laikinąją tyrimo komisiją įvykiams Kaune ištirti. Jis paruošė Seimo nutarimo projektą, pagal kurį komisijai būtų pavesta nustatyti, ar valstybės institucijos tinkamai narpliojo viešai paskelbtus kaltinimus dėl mažametės tvirkinimo. "Teisėjo Jono Furmanavičiaus nužudymo faktas bei aplinkybės yra šokiruojantys ir reikalaujantys parlamentinio tyrimo. Šio baisaus įvykio priežastys slypi ne vien galimai aplaidžioje teisėsaugos institucijų veikloje, jos yra gilesnės, būtinas platesnis tyrimas", - mano V.Kurpuvesas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ir A.Valantino atsakomybė

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto (TTK) pirmininkas Stasys Šedbaras nepritaria V.Kurpuveso siūlymui. Jo nuomone, atsakymus į klausimus, kilusius po tragedijos, galima rasti ir Seimo TTK. "Komitete dirba po 2 buvusius teisėjus ir prokurorus, 3 buvę vidaus reikalų ministrai. Ar Seime dar gali būti kvalifikuotesnė komisija? Stengsimės iki galo išspręsti šį reikalą", - patikino jis.

S.Šedbaras negailėjo priekaištų teisėsaugininkams. Jo nuomone, mažametės galimo tvirkinimo tyrimui privalėjo būti skirtas išskirtinis dėmesys ir pats procesas neturėjo būti vilkinamas. Seimo TTK pirmininkas įsitikinęs, kad byla neleistinai ilgai buvo įstrigusi Kauno apylinkės, vėliau ir Vilniaus apygardos prokuratūrose. Tinkamai nereaguota į viešumoje pasirodžiusius kaltinimus J.Furmanavičiui pedofilija.

REKLAMA

Jei pasitvirtins nuogąstavimai dėl prokuratūros neveiklumo, S.Šedbaras žada reikalauti pareigūnų atsakomybės. Jo nuomone, tuo atveju derėtų svarstyti ir generalinio prokuroro A.Valantino asmeninės atsakomybės klausimą. "Už sistemą visada atsakingas jos vadovas. Žinoma, jis neatlieka tam tikrų veiksmų, tačiau už juos atsako", - pažymėjo jis.

Padarė ne viską

Seimo vicepirmininko, teisininko Raimondo Šukio nuomone, kol vyksta tyrimas, derėtų susilaikyti nuo išankstinių kaltinimų teisėsaugininkams. Tačiau, anot jo, jau dabar matyti, kad pareigūnai toli gražu netobulai atliko savo darbą. "Paaiškėjus faktams, kad D.Kedys grasino ir apie tai buvo pranešta teisėsaugai, turėjo būti sprendžiamas klausimas dėl ikiteisminio tyrimo ir savigynai išduoto ginklo paėmimo", - aiškino R.Šukys.

REKLAMA

Iškart po teisėjo J.Furmanavičiaus nužudymo pareigūnai turėjo kuo skubiau pasirūpinti kitų su pedofilijos byla siejamų asmenų saugumu. "Susisiekęs su pažįstamais teisėjais sužinojau, kad J.Furmanavičiaus pavardė minima skandale. Viską susiejau per 10 minučių. Manau, daugiau aplinkybių žinoję teisėsaugininkai privalėjo nedelsdami apsaugoti kitus susijusius asmenis, taip būtų buvę išvengta antros žmogžudystės", - sakė R.Šukys.

Įžvelgia nemažai klaidų

Buvęs generalinis prokuroras Artūras Paulauskas neskuba svaidyti kritikos strėlių į A.Valantiną. Esą atsakomybė turėtų būti proporcingai padalyta tarp visų su šia istorija susijusių teisėsaugininkų. "Žinoma, tam tikra atsakomybės dalis tenka ir prokuratūros vadovui", - sakė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

A.Paulausko nuomone, tragedijos buvo galima išvengti, jei būtų buvę suskubta iš D.Kedžio atimti legaliai laikytus ginklus. "Viešas D.Kedžio kalbėjimas apie kerštą, necivilizuotus gynybos būdus teisėsaugininkams turėjo parodyti, kad šis žmogus gali ryžtis bet kam", - pažymėjo jis.

Vertindamas Kauno prokurorų pasiteisinimus, esą galimos pedofilijos tyrimas buvo atliekamas tinkamai, A.Paulauskas stebėjosi, kodėl byla buvo perduota Vilniaus teisėsaugininkams. "Kodėl tyrimas nebaigtas Kaune? Kodėl D.Kedys reiškė nepasitikėjimą Kauno prokurorais ir teisėsaugininkais? Matyt, tarp jų ne viskas buvo gerai", - spėjo jis.

REKLAMA

Teisėsaugos institucijų darbo broką A.Paulauskas įžvelgia ir dėl to, kad J.Furmanavičiui viešai mesti kaltinimai pedofilija nebuvo nei paneigti, nei patvirtinti.

Kvepia skandalu

LŽ kalbintas žinomas advokatas Kazimieras Motieka abejojo, ar pedofilijos byloje prokurorai ėmėsi deramų operatyvinių priemonių: rinko įrodymus, skyrė ekspertizes ar atliko kratas. "Jei teisėsauga elgėsi biurokratiškai ir per tyrimą to nedarė, tai didelis skandalas", - pažymėjo jis.

K.Motieka stebėjosi, kodėl tik po skaudžios tragedijos Generalinė prokuratūra ėmėsi svarstyti, kas kaltas dėl metus iš vietos beveik nepasistūmėjusio tyrimo dėl mažametės galimo tvirkinimo. "Tyrimas turi būti kontroliuojamas nuo pat pradžių, vos sulaukus skundo, o ne įvykus tragedijai", - įsitikinęs advokatas. Jam susidaro įspūdis, kad kai kurie tyrimai atliekami susirašinėjimo lygmeniu.

Roberta TRACEVIČIŪTĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų