• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Melžimo įrangos reikalavimų ir tikrinimo tvarka turėjo įsigalioti jau nuo lapkričio 1 d., tačiau dėl ūkininkų protesto ją ketinama dar derinti. Pieno gamintojai nuogąstauja, kad įteisinta nauja prievolė gali tapti įrankiu susidoroti su perdirbėjams neįtikusiais ar nepaklusniais ūkininkais.

REKLAMA
REKLAMA

Melžimo įrangos patikrai nepritaria

Žemdirbių savivaldos atstovai tvirtina, kad Žemės ūkio rūmuose (ŽŪR) buvo pranešta, jog ši paslauga žemdirbiams bus nemokama, o ją atliks UAB „Gyvulių produktyvumo kontrolė“, kuriai metams turėtų būti atseikėta 350 tūkst. Lt Kaimo plėtros 2007–2013 m. programos lėšų.

REKLAMA

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) skelbia, kad nauja melžimo įrangos reikalavimų ir tikrinimo tvarka parengta siekiant sumažinti karvių sergamumą mastitu. Dėl šios ligos prastėja pieno kokybė, jis būna užterštas somatinėmis ląstelėmis. Tvirtinama, kad šalyje nemažėja atvejų, kai pieno kokybė neatitinka reikalavimų dėl somatinių ląstelių.

REKLAMA
REKLAMA

Pieno gamintojai sutinka, kad karvių mastitai – nemaža problema, tačiau naujai tvarkai nepritaria. ŽŪM yra gavusi ŽŪR prezidiumo raštą, kuriame prieštaraujama šios priemonės taikymui.

„Kodėl sumanyta per prievartą tikrinti melžimo įrangą? Pieno gamintojai turi sutartis su melžimo įrangos tiekėjais, kurie tai atlieka. Be to, pieno pardavimo ir supirkimo taisyklėse numatyta, kad perdirbėjas gali nepirkti pieno, jeigu jis yra nekokybiškas. Kodėl ministerija nori kištis?“ – klausė Lietuvos pieno gamintojų asociacijos (LPGA) vadovas Jonas Vilionis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žemės ūkio bendrovių asociacijos (ŽŪBA) generalinis direktorius Jonas Sviderskis mano, kad sumanymas nepriklausomiems ekspertams tikrinti melžimo įrangą sudrausmintų pieno melžimo įrangos tiekėjus, kuriems žemdirbiai neretai pažeria priekaištų.

„Tokie reikalavimai būtų neblogas dalykas, tačiau nerimą kelia taisyklėse numatyta galimybė ūkių melžimo įrangą tikrinti perdirbėjų ar valstybinių įstaigų užsakymu. Kas galėtų paneigti, kad taip nebus atvertas kelias perdirbėjams susidoroti su jiems neįtikusiais pieno gamintojais. Juk pieno kokybė ir sveika banda – ūkio šeimininko reikalas. Primetus kitų valią ūkį galima nuvaryti iki bankroto“, – samprotavo J.Sviderskis.

REKLAMA

Pieno gamintojų neguodžia, kad kol kas melžimo įrangos patikros bus nemokamos. „Nemokamų pietų nebūna“, – teigė LPGA pirmininko pavaduotojas Vytautas Stankevičius.

Laimėtoją pranešė iš anksto

Pieno gamintojus nustebino ir tai, kad dar prieš viešąjį konkursą buvo pranešta, kas tikrins melžimo įrangą. „Rimantas Krasuckis rūmų prezidiume pareiškė, kad paslauga pieno gamintojams bus nemokama, o ją atlikti parinkta UAB „Gyvulių produktyvumo kontrolė“, – sakė J.Vilionis.

REKLAMA

„Valstiečių laikraščiui“ ŽŪM Žemės ir maisto ūkio departamento direktorius R.Krasuckis tvirtino, kad bus skelbiamas konkursas, po kurio turėtų paaiškėti, kas teiks Kaimo plėtros 2007–2013 m. programos lėšomis apmokamas paslaugas.

Vėliau R.Krasuckis pripažino, kad žemdirbiams per anksti pasakė tai, ko nereikėjo garsiai skelbti. „Pasakiau daugiau nei reikėjo. „Gyvulių produktyvumo kontrolė“ – tam tinkamiausia įmonė. Mano žiniomis, daugiau tokio pobūdžio ir apimties paslaugas teikiančių įmonių nėra. Be to, šią įmonę planuojame atiduoti žemdirbių savivaldos žinion“, – neslepė ŽŪM Žemės ir maisto ūkio departamento direktorius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

UAB „Gyvulių produktyvumo kontrolė“ direktorė Irena Tabakajevienė patvirtino, kad bendrovė rengiasi dalyvauti minėtame konkurse. „Nežinau, ką kalba pieno gamintojai. Tam privalomas konkursas. Ar mes laimėsime, paaiškės po konkurso“, – tvirtino bendrovės vadovė.

R.Krasuckis teigė, kad Melžimo įrangos reikalavimų ir tikrinimo tvarka neįsigalios nuo lapkričio pradžios, kaip buvo numatyta projekte. „Prieš jį pasirašant dar kartą susitiksime su žemdirbių savivaldos atstovais ir diskutuosime“, – dėstė ŽŪM Žemės ir maisto ūkio departamento direktorius.

REKLAMA

Grasina nutraukti sutartis

Pieno gamintojai neabejoja, kad konkursas bus formalus dalykas. Anot jų, bendrovė „Gyvulių produktyvumo kontrolė“ jau esą ėmėsi darbų.

Pasak Biržų rajono ūkininko V.Stankevičiaus, „Gyvulių produktyvumo kontrolė“ išsiuntinėjo visiems pieno gamintojams, kurių bandas kontroliuoja, įspėjimo laiškus. Jame gamintojai raginami atlikti pieno kiekio matavimo priemonių (svarstyklių, kuriomis sveriamas kiekvienos karvės pienas) kalibravimą.

REKLAMA

„Jei iki šių metų lapkričio 1 d. neatliksite pieno kiekio matavimo priemonių kalibravimo, „Gyvulių produktyvumo kontrolė“ bus priversta nutraukti su jumis sudarytą gyvulių produktyvumo kontrolės sutartį“, – rugsėjo viduryje gautą laišką citavo V.Stankevičius.

Laiške taip pat primenama, kad pieno kiekio matavimo priemonių kalibravimą žemdirbiai gali atlikti ir „Gyvulių produktyvumo kontrolės“ laboratorijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Manau, kad pieno gamintojai bus vieningi ir patys nutrauks tas sutartis. Laikas ūkininkams pasakyti savo žodį ir nustoti lankstytis“, – nenuolaidžiauti augančiai tikrintojų armijai kviečia biržietis.

Pasak V.Stankevičiaus, įvedant nepriklausomą melžimo įrangos patikrą reikia kelti ir tikrintojų kompetencijos klausimą. „Pernai mūsų ūkyje „Gyvulių produktyvumo kontrolė“ tikrino, kaip veikia svarstyklės, kuriomis sveriamas kiekvienos karvės pienas, ir esą pastebėjo trūkumus. Mūsų iškviesti įrangos tiekėjai, dar kartą patikrinę prietaisus ir konstatavę, kad jie veikia be priekaištų, pasiteiravo, kokiomis priemonėmis naudojosi ankstesni tikrintojai. Kai mes paaiškinome, melžimo įrangos tiekėjų atstovai buvo nustebę“, – pasakojo ūkininkas.

REKLAMA

Reikalavimai auga, kainos – atsilieka

V. Stankevičius pripažino, kad nepriklausoma melžimo įrangos patikra – naudingas dalykas, tačiau jai įgyvendinti dar netinkamas metas.

„Žmonės dar vargiai galą su galu suduria. Ūkininkams tenka išlaikyti darbuotojus, ūkio struktūrą ir dar kontroliuojančias institucijas. Reikalavimų našta auga, o pieno gamintojų vis mažėja. Anksčiau Lietuvoje laikyta 3,5 mln. karvių, o dabar teliko tik 330 tūkstančių“, – aiškino pieno gamintojas.

REKLAMA

V.Stankevičius tvirtino, kad pieno gamintojai yra suinteresuoti jo kokybės gerinimu, todėl kviečia į ūkius melžimo įrangos tiekėjus ir moka jiems nemažus pinigus. Pieno ūkių savininkai yra įgiję sveikų produktų sertifikatus, kurie leidžia tiesiai iš ūkio pieną parduoti ES šalyse, o kai kurių ūkininkų bandos turi sveikos bandos statusą. Tam prireikė nemažai išlaidų.

REKLAMA
REKLAMA

„Mes negauname tokių didelių išmokų, kaip ES senbuvių šalių ūkininkai, tačiau visus reikalavimus privalome vykdyti. Jei nedidins išmokų, nevykdysime ir reikalavimų. Kiek galima krauti ant žemdirbio kupros? Nuo metų pradžios Lietuvoje neliko apie 6 000 pieno gamintojų“, -–pareiškė J.Vilionis.

Pasak J.Sviderskio, iš pieno gamintojų daug reikalaujama, o pieno supirkimo kaina – viena mažiausių ES šalyse. „Mūsų pienas ne blogesnis nei kaimyninėse šalyse. Pieno ūkiai naudoja tų pačių gamintojų melžimo įrangą, turi kvalifikuotus darbuotojus. Kodėl perdirbėjams kaimyninių šalių ūkių pienas geras, o dėl mūsų ūkininkų gaminamos žaliavos reikia pūsti burbulą?“ – klausė Žemės ūkio bendrovių asociacijos vadovas.

Netinkamas melžimas susargdina karves

Antonina Greičiuvienė, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Veterinarijos sanitarijos skyriaus vyriausioji specialistė

Tinkama melžimo įrangos eksploatacija, melžėjų kvalifikacija – labai svarbus mastitų profilaktikos veiksnys. Manau, žemdirbiai baiminasi, kad ateityje bus nutrauktas valstybės finansavimas ir tos paslaugos bus mokamos. Bet jei dabar yra galimybės, ūkininkai turėtų siekti, kad melžimo įranga būtų patikrinta ir kuo tiksliau įvertinta situacija pieno ūkiuose. Taip, įrangos tiekėjai turėtų atsakyti už tinkamą eksploataciją. Deja, somatinių ląstelių kiekis piene parodo, kad šiandien ne viskas padaryta.

REKLAMA

Tikrinti reikėjo jau anksčiau

Saulius Tušas, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Veterinarijos akademijos Josifo Taco melžimo mokymo centro direktorius

Tokios tvarkos reikėjo jau anksčiau, nes nuo to, kaip veikia melžimo įranga, priklauso ir pieno kokybė, ir bandos sveikatingumas. Dabar daug kas tiekia melžimo įrangą, o ji tikrinama ir vertinama tik stambiuose ūkiuose. Aišku, somatinių ląstelių kiekiui piene įtakos turi ir gyvulių laikymo sąlygos, šėrimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų